Про фрізлайт та мистецтво фотографії загалом Закарпаттю онлайн розповіли хлопці із фотостудії «Smile studio». Владислав Андрушек та Михайло Явін називають себе одними із активних фрізлайтерів Ужгорода.Тож, спробуємо розібратись, що таке фрізлайт зі слів самих фотографів.
— Коли відчули перші позиви до фотографування?
Славік: — Я дуже давно почав псувати кадри і зіпсував їх чимало, але свідомо й адекватно почав фотографувати на на плівку та "цифру" (цифровий фотоапарат) років сім тому.
Міша: — Я теж сім років фотографував на "цифру" і вже рік користуюсь дзеркальною фотокамерою. Тож загалом вісім років — давненько!
— Звідки дізналися про фрізлайт і взагалі, що це таке?
Славік: — У мене фрізлайт з початку був просто експерементом. Я зловив світло, яке бігало по кадру, а потім прийшла ідея залізти в Ґуґл, який завжди допомагає у таких ситуаціях, геніально допомагає (усміхається — авт.), і наґуґлив, що фрізлайт це...
Міша: — …якщо дослівно з англійської, то freezelight перекладається як freeze — «замерзати» і light — «світло». Тобто, «заморожене світло». Якщо перефразувати термін, то можна сказати, що це фотографії на великій витримці, — малюнки світлом. Тобто все світло, яке потрапляє...
Славік: — …на матрицю... Це фізика — ґуґліть хлопці і дівчатка! (усміхаються — авт.)
— А тепер розкажіть так, щоб зрозуміли і ті, хто ні разу не тримав у руках фотоапарат і вперше чує слово «фрізлайт».
Міша: — Потрібно на 30 секунд налаштувати витримку і "водити" ліхтариком.
Славік: — Так, все дуже примітивно. Але, як на мене, фрізлайт є доволі важким видом фотографії, тому що ти повинен орієнтуватися в просторі, знати що? де? і як?, адекватно усвідомлювати, що ти робиш і…не тупити, як часто виходить. Це важка робота, бо треба зробити 10-20 кадрів, щоб вийшов один якісний і такий, який ти хочеш. Треба запастись ліхтариками, батарейками…
Міша: — ...терпінням і кавою.
Славік: — А ще не боятись замерзнути вночі…
Міша: — …і гопніків (усміхається — авт.)
— Чи треба на фрізлайтера вчитись?
Славік: — Загалом мистецтву фотографії треба навчатися, а фрізлайт — це творчий порив. Ти сам художник. У тебе є пензлик у вигляді ліхтарика, свічки, лазера і взагалі будь-чого від мобільного телефона до якоїсь нанотехнологічної діодної машини. Ти можеш малювати все, що хочеш, і все, що вийде та на що вистачить фантазії.
— Скільки «пензлів» використовуєте ви?
Міша: — У нас близько 15 ліхтариків. Але ми малюємо не тільки ними, а використовуємо й інші предмети, що світяться, наприклад, свічки, планшет, маємо навіть лазерний меч. Коли я заходжу у магазин з ліхтариками, батарейками, то відчуваю прилив щастя і мені здається, що я потрапив у рай, — ЛІХТАРИКИ!!! (усміхається — авт.)
— Фрізлайт має якісь види, чи це просто малюнок світлом?
Славік: — Ні, це не просто малюнок. Фрізлайт — це фотографія. Бо ти робиш фотографію світлом, ти малюєш у процесі фотографування. Можна так класифікувати: геометричний фрізлайт, портретний та фрізлайт-пейзаж.
Міша: — Якщо вже дуже хочеться класифікувати, то можна виділити малюнки світлом і малюнки імпульсним світлом. Різниця у тому, що коли малюєш світлом, то в тебе виходити як пензлем, а коли імпульсним (наприклад, спалахом), то можна зробити багато клонів, тобто з однієї людини можна зробити десятьох на фотографії. Можна також поділити на масовий і немасовий (одиничний), рекламний, бюджетний і просто творчий. Можна по-різному класифікувати, але я не бачу у цьому сенсу.
— На скільки «заморожене світло» є поширеним на Закарпатті?
Славік: — Я не знаю, чи це поширено на Закарпатті. Я бачив тільки кількох фотографів, які займались фрізлайтом, деякі роблять це епізодично. Ми ставимось до цього серйозно, — вилазимо по сто тисяч разів в місяць, малюємо різні речі, які приходять нам до голови. У нас до цього є творчий порив.
Міша: — Чим більше практикуєшся, тим краще вдається, а чим краще вдається, тим більше хочеш робити ще, ще і ще!
Славік: — Я думаю, що ми одні із найбільш активних фрізлайтерів, принаймні в Ужгороді — точно.
Міша: — Багато людей пробували, але результату не видно. Напевно більше не займаються.
Славік: — Принаймні в інтернеті їхніх фоток немає (сміється — авт.).
— А наскільки фрізлайт є популярним? Цим можна заробити гроші?
Славік: — Насправді гроші можна заробити будь-чим, чим можна заробити гроші. Ми саме фрізлайтом поки що не дуже заробляємо, але є хлопці у Києві, Москві, які отримують за це непогані гроші. Вони таким чином малюють реклами.
Міша: — Вони зробили ставку на вірусну рекламу і цим заробляють. Правда у них великі синці під очима, бо вони ночами не сплять, зате мають багато грошей (сміється — авт.).
Славік: — В Ужгороді поки що на це немає великого попиту. Ми нещодавно були на дискотеці, де малювали людям портрети, побачимо, що з того буде.
— То малювати фотографії можна тільки вночі?
Славік: — Можна і вдень, головне, щоб світла не було.
— Звідки беруться ідеї для малюнків?
Славік: — Як і в художника. Художник спить, йому щось наснилось і він пішов малювати. У нас так само.
Міша: — Часто буває, що збираємось зі спільною ідеєю, тобто збираємось, щоб намалювати, наприклад, слоника.
Славік: — До слоника домальовуємо крила, їжу, вольєр..
Міша: — …Гори, дерева, людей і все, що не лінь. (усміхається — авт.)
— Фотографувати фрізлайт може одна людина чи потрібні помічники?
Славік: — Може й одна людина, але це важко. Ми фотографуємо удвох, але інколи підключаємо ще кількох знайомих.
— У вас напевно є маса цікавих історій пов’язаних із таким нічним малюванням? Розкажіть кілька.
Славік: — Ой, чого тільки не було… Якось міліціонери стояли, дивились, що ми робимо. Кажуть:
— Хлопці, а що ви робите?
— Малюємо!
— А що ви малюєте, ніч на дворі? Де ваші листочки, пензлики, фарби?
Було таке, що ми малювали, а з вікон нас знімали на телефони і дівчата по-угорськи кричали: «Ха-ха! Дівіться, дурники ліхтариками махають!». Але ж вони не знали, що ми угорську розуміємо (усміхається — авт.).
Міша: — Було багато випадків коли люди зупинялись серед вулиці і питались, що ми робимо. Американці якось спостерігали і були просто в захваті. Вони кричали: «Wow! It’s a amazing! It’s a miracle!!! What are you doing?! It’s a miracle!». Взагалі фрізлайт — це дуже весело, незважаючи на те, що треба по 20 секунд стояти. Ти ніколи не знаєш, що там ззаду тебе намалювали. Але якщо хтось зіпсує велику картину, то це дуже «печально» і йому приходиться вислухати багато нецензурної лексики. Та все одно це весело (усміхається — авт.).
— Чим ще крім фотографії займаєтеся?
Міша: — Музикою.
Славік: — Так, музика, рідко, але є. Ми не блоґери, ми просто сидимо в інтернеті і картинки крадемо (сміються — авт.).
Міша: — Але насправді, фотографія займає більшу частину часу. Тобто у нас у графі хобі стоїть галочка навпроти «фотографія».
— Де навчаєтеся?
Славік: — Так, ми ще студенти. Я закінчую інженерно-технічний факультет УжНУ.
Міша: — А я на фізичному факультеті УжНУ. Фізикам якраз тільки з інженерами й купкуватись — один в техніці, інший в теорії (сміються — авт.).
— Ким бачите себе через 10 років — інженерами, фізиками, фотографами чи взагалі кимось іншим?
Славік: — У майбутньому треба бачити себе людиною. А чим ти займаєшся, фотографією чи ні, різниці немає. Якщо кожен буде займатись тим, що йому подобається і що приносить задоволення, тоді це буде круто.
Міша: — Мені здається, що для мене у майбутньому фотографія буде трохи більше, ніж хобі. Це мені насправді подобається і я б хотів цим займатися й надалі.
Славік: — Головне не нити, не чекати допомоги від інших і любити жону, а далі все буде так, як має бути.
Зараз, на найближче майбутнє, ми плануємо організувати виставку фрізлайт-фотографій. Ми придумали кілька експозицій, кожна буде мати свою тему і розкриватиме наші бачення, соціальну політику держави, все, що турбує нас та інших людей. Ведемо переговори з хлопцями із тату-салонів, які будуть розробляти нам ескізи, а ми будемо малювати.
— Які поради можете дати людям, котрі хочуть навчитись фотографувати фрізлайт?
Міша: — Ґуґліть насамперед!
Славік: — Починати треба з себе. Треба встати з дивана, взяти фотоапарат, те, що світиться — ліхтарик, свічечку, «спічечку», і піти малювати. Головне — не лінуйтесь.
Міша: — Якщо вже дуже цікавить, то можете писати нам, але ми відповідаємо тільки на адекватні питання, неадекватні будуть відсилатися в Ґуґл (сміється — авт.)! Ми пробували і навчались самі. Тому експериментуйте і з досвідом прийдуть техніка та майстерність!
Ось так весело та доповнюючи один одного Михайло Явін та Владислав Андрушек розповіли про фрізлайт. Особисто мене це надзвичайно зацікавило. Якщо вас також, то можете переглянути кілька робіт фотографів (всі вони зроблені без комп’ютерної обробки).
Юлія Дуб, Закарпаття онлайн
Mihanich.SmileStudio 2011-11-23 / 21:36:37
не то слово как прикольно)
Фотожоп? верь в то что хочеться))) а мы продолжим рисовать)))
сумнів 2011-11-23 / 20:22:16
Прикольно. А то не ФотоЖоп?
Юлія Дуб 2011-11-21 / 19:12:48
2 галя
Дякую!))
Це одне з найцікавіших інтерв’ю))
Хлопці справді молодці!))
Страус.SMILE STUDIO 2011-11-21 / 16:09:42
Та вроді ніхто і не спав.
йожик 2011-11-21 / 15:33:50
попросиналися...
Vitalik 2011-11-21 / 15:00:27
molodci molodci!
вадик 2011-11-21 / 13:47:13
пацаны, понятно, приколисты. хорошо, что такие есть. молодцы
я галя))))) 2011-11-21 / 12:00:40
класна стаття Юлька)
бяка 2011-11-21 / 11:41:41
умнічки!!!!!!!!!!!
Євген Рожка 2011-11-21 / 06:30:22
Нашы хлопцІ)))) молодці! Ми Вас підтримаємо!!!
вікуся 2011-11-21 / 02:31:32
Справді прикольно. Я і не знала що в нас хтось таким балується :-)
xXx 2011-11-21 / 02:03:49
круто! =)