Урочисте відкриття заходу відбулось на пл. Театральній. Після вітальних слів марш "Ужгородці проти раку молочної залози" пройшов історичною частиною обласного центру Закарпаття — по набережній Незалежності до площі Поштової. Під час маршу учасники акції вручали інформаційні листки по профілактиці молочної залози. А на їїї завершення на площі Театральній відбувся концерт за участю дитячих танцювальних колективів РБК.
На зазначену тему відбулася прес-конференція, в якій взяли участь делегати з м. Корвалліс (штат Орегон, США), а також головний лікар УМП Т. Козак, головний онколог м. Ужгорода доцент С. Жеро та представники ЗОГО "Амазонки Закарпаття".
Член американської делегації Марк Ремптон, лікар з м. Корвалліс, зазначив, що раннє виявлення раку молочної залози є дуже важливим: "Я також пропагую важливість сімейної медицини та проект "TOUCH". "TOUCH" означає "Доторкнись однієї української дитини" ("Touch one ukranian children"). В рамках проекту ми допомагаємо інтернату в Часлівцях, а також дітям з особливими потребами."
Бонні Рейган також зазначила, що особливу увагу потрібно привернути до ранньої діагностики раку. "Чим раніше діагностується хвороба, тим більше шансів на одужання".
Святослав Жеро, головний онколог м. Ужгорода, навів приклади сумних фактів. Статистичні дані свідчать про те, що в Україні кожні 36 хвилин діагностують новий випадок, та кожну годину помирає жінка від раку молочної залози.
Пан Жеро розповів про фактори, які підвищують ризик виникнення раку молочної залози, виключивши генетичні фактори. За його словами, певну роль відіграє фактор урбанізації, те, що жінки відкладають пологи на більш старший вік, обмежують кількість пологів, допускають аборти. Тютюнопаління підвищує ризик на 30%, надмірне вживання алкоголю та нераціональне харчування – не рекомендується.
На думку голови ЗОГО "Амазонки Закарпаття" Наталії Шаульської, головна проблема – в малоосвіченості жінок. "Багато хто не знає, як часто потрібно проводити саме обстеження та як це правильно зробити, і коли звертатися до лікаря. Пропагуємо, що прогноз раку залежить не від обсягу лікувальних заходів, а від стадії процесу на момент виявлення хвороби. Звертаємо велику увагу на психологічну допомогу."
Нагадаємо, що рік тому Марк Ремптон ініціював формування гуманітарного вантажу для медичних закладів Ужгорода. До вантажу вартістю 106 тис. доларів входить новий маммограф, який планують розмістити в міській поліклініці №2.
У рамках акції 23 вересня ініціатори акції зустрілися з медиками міста на базі відділення сімейних лікарів по вул. Капушанській, 161 з питань формування діагностичного відділення у нових приміщеннях, переданих клініці, та розміщення гуманітарного вантажу.
Ніколетта Данкулинець, для Закарпаття онлай