Вийшла друком документальна повість Василя Габорця про Клару Балог

Щойно побачила світ документальна повість Василя Габорця «Жива легенда нашої культури». Її присвячено нашій сучасниці — балетмейстеру-постановнику Заслуженого академічного закарпатського народного хору, народній артистці України Кларі Балог.

Вийшла друком документальна повість Василя Габорця про Клару Балог

Цю незвичайну жінку по праву вважають легендою вітчизняної культури. Бо це вона піднесла мистецтво сучасної української фольклорної хореографії до світових "зоряних" вершин. Описати словами її сценічні постановки неможливо. Це треба просто бачити. В основі багатьох поставлених нею народних танців, здавалось би, традиційні і звичні рухи. Та вони сповнені такої життєдайної енергії, благородства та задушевності, що картина сценічного дійства аж заворожує та сколихує душу, проникаючи в найпотаємніші її закутки.

Саме з ім'ям Клари Балог пов'язані постановки, які сьогодні вважаються класикою українського хореографічного фольклорного мистецтва та є "візитною карткою" України в світі. Зокрема, її вокально-хореографічним композиціям "Раковецький кручений", "Вівчарі на полонині", "Дробойка", "Червона калина", "Чотирянка" та "Яроцька карічка" захоплено аплодували найвибагливіші поціновувачі народного танцю в найпрестижніших концертних залах США, Канади, Голландії, Франції, Португалії, Словаччини, Німеччини, Катару. Свого часу визнання Кларі Балог як балетмейстеру принесла і "Березянка" — номер, виконаний Національним заслуженим академічним ансамблем танцю України імені Павла Вірського. Його вона поставила на запрошення ще самого геніального хореографа. "Березянка" й до сьогодні є однією з найкоштовніших "перлин" у репертуарі ансамблю. А в творчому доробку Клари Балог таких постановочних шедеврів назбиралося чотири десятки.

Вже цілих 66 літ творчого життя пов'язують Клару Балог із Заслуженим академічним закарпатським народним хором, до якого вона прийшла простою артисткою балету ще в 17-річному віці. Танцювала в ньому довго. Навіть на відзначенні власного 70-річчя виходила на сцену з сольним хореографічним номером, хоча вже понад два десятиліття є балетмейстером-постановником. За цей час у селах рідного Закарпаття нею вивчено та записано тисячі народних танців. Причому не лише українських, а й угорських, румунських, словацьких, чеських, німецьких — представників національних меншин, які здавна населяють цей край. Водночас у співпраці з місцевими композиторами Клара Балог поставила й низку сучасних вокально-хореографічних композицій із широким використанням народного танцю та музики. Серед таких — "Шовкова косиця", "Закарпатські орнаменти", "Свято на винограднику", "Вас вітає Верховина".

Документальна повість містить чимало цікавих біографічних подробиць "живої легенди нашої культури", котрій доля подарувала чимало зустрічей із людьми, що уособлюють, без перебільшення, цілу епоху в світовій історії та мистецтві. Зокрема, 1951 року в Москві їй стоячи аплодував Йосип Сталін, її портрет писав славетний художник Адальберт Ерделі, також у складі Закарпатського хору Кларі Балог доводилося виступати з Іваном Козловським, а з балериною Майєю Плісецькою її досі пов'язує задушевна дружба і співпраця...

І сьогодні Клара Балог, попри поважні літа, сповнена творчої наснаги. Її мистецтво продовжує чарувати і підносить співвітчизників до вершин національного духу, відроджуючи в їхніх серцях гордість за приналежність до великого народу, такого талановитого і багатого на коштовні мистецькі "перлини", якими й сьогодні, затамувавши подих, замиловується світ.

Олена Кощенко. Фото Ігоря Табінського. Сільські Вісті

03 серпня 2011р.

Теги: Балог, балетмейстер, хореограф, танці

НОВИНИ: Культура

23:32
/ 3
Духнович чи Духновіч?
23:30
Духнович чи Духновіч?
01:29
У суботу в ужгородському скансені звучатиме дитячий "Веселковий передзвін" закарпатського фольклору
14:31
Літературний конкурс малої прози імені Івана Чендея оголосив довгий список 2025 року
14:46
В Ужгороді оголосили прийом пропозицій на здобуття премії імені Петра Скунця
20:58
В Ужгороді представили закарпатське фентезі про розбійника Пинтю Фото новина
16:00
/ 3
Закарпатському адвокатові, який за хабарі незаконно сприяв військовослужбовцям у звільненні зі служби, "світять" 10 років тюрми Фото новина
14:07
На виставці-ярмарку в ужгородському скансені можна побачити близько 700 писанок, 300 з яких можна придбати Відео новина
13:46
Закарпатський народний хор презентує Пасхальний концерт у поєднанні з пісочною анімацією
21:35
/ 4
В Ужгороді презентують книжку Романа Офіцинського про Августина Волошина
20:27
/ 1
У суботу в Ужгороді представлять "гуцул-фентезі" Олександра Гавроша
14:26
"Галерея однієї картини" відкрита в Чинадіївському замку "Сент-Міклош" Фото новина
11:25
В Ужгороді стартував V-й Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва "Під цвітом сакури" Фото новина
13:09
Закарпатські лялькарі показали прем’єру вистави "Ірод" Фото новина
03:07
Закарпатська філармонія запрошує на особливий "бароковий" вечір, присвячений 340-річчю Баха
03:00
В Ужгороді відбудеться V-й Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва "Під цвітом сакури"
02:50
/ 1
В Ужгороді відбулася зустріч з поетом, прозаїком, публіцистом, видавцем та громадським діячем Володимиром Шовкошитним Фото новина
14:26
/ 1
В Ужгородському замку розгорнули виставку молодіжної "Фокус групи" Фото новина
19:28
Визначено переможців театрального фестивалю "Ужгородський Березіль" Фото новина
21:26
У галереї "Ужгород" відкрили виставку робіт учасників Молодіжного об’єднання Закарпатської організації НСХУ Фото новина
00:58
Оголошено переможців ХІV Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" у Хусті Фото новина
15:08
В Ужгороді покажуть"Випадковості та монохроми" Тіберія Сільваші
11:27
В Ужгороді презентують дебютну збірку Віктора Новграді-Лецо "Кавалки душі"
18:20
В Ужгороді, в крамниці-кав’ярні "Zelo" відбудеться майстер-клас з писанкарства
15:15
В ужгородському скансені відбудеться лекція-майстерклас про регіональні особливості традиційної писанки Закарпаття
» Всі новини