Закарпатець за оголошенням влаштувався працювати юристом в Європейському суді

Закарпатці відтепер працюватимуть і в Європейському суді. Сьогодні там розпочинає свою роботу юрист В’ячеслав Бігун, уродженець Тячева.

Закарпатець за оголошенням влаштувався працювати юристом в Європейському суді
"Закарпатка" скористалася нагодою і перед від'їздом В'ячеслава розпитала його про особливості роботи в Страсбурзі. Тячівець поділився секретом, як вдалося влаштуватися на таку поважну роботу, що думають про українських правників у Європі та як у Старому світі борються з корупцією і лобізмом.
 
"З іміджем українських правників у Європі все гаразд ..."
 
– В'ячеславе, як вдалося юристу із Закарпаття отримати роботу в Європейському суді?
 
– Дуже просто: на вакансію юриста в Суді оголосили відкритий конкурс-іспит, який розмістили на сайті Ради Європи. Ось я й подав заявку.
 
– У чому полягав конкурс?
 
– Він складався із 3 основних етапів. Спочатку перевіряли, чи відповідаю я кваліфікаційним вимогам, тобто, чи маю вищу юридичну освіту, чи володію мовами, чи маю досвід роботи тощо. Далі – письмовий іспит: юридичний аналіз скарг, аналогічних до тих, які подаються до Суду. До речі, готувався до нього майже 3 місяці. Насамкінець співбесіда в Страсбурзі. До речі, цей конкурс триває не один день – на перший етап я подавав документи ще в грудні 2008 року.
 
– Що ж вітаю! Чим безпосередньо займатимешся у Франції?
 
– Працюватиму в секретаріаті Суду, де, наскільки розумію, робитиму попередній юридичний аналіз заяв-скарг. А ще допомагатиму більш досвідченим юристам. Звісно, що рішення прийматимуть самі судді.
 
– Завдяки чому вдалося досягти такого успіху, враховуючи не надто позитивний імідж українських правників в очах Європи? З огляду на це з тебе вдвічі більше не питали?
 
– З іміджем українських правників у Європі все гаразд. Мені ж довелося вчитися та працювати в низці країн. Тим більше, що Україні на Заході симпатизують. Не думаю, що мене питали вдвічі більше: у Раді Європи, автономною частиною якої є Європейський суд з прав людини, представлені практично всі країни континенту.
 
– Тобто ти раніше безпосередньо стикався з роботою Європейського суду?
 
– Звісно, в 2007 – 2008 рр. нав­чався на спеціалізованих курсах престижного Міжнародного інституту прав людини ім. Р. Кас­сена. Саме тоді вперше відвідав Суд. До речі, слухання відкриті й транслюються в Інтернеті. А ще, свого часу, багато писав про нього – підготував десятки публікацій, пов'язаних з його діяльністю та рішеннями, читав з цього приводу лекції студентам.
 
 "Корупція залежить від виховання людини..."
 
 – Знаю, що в Страсбурзі зай­маються розглядом справ щодо прав людини, серед яких багато скарг від україн­ців. Ти їх уже аналізував?
 
– Відомий факт, що до держави Україна подається чимало скарг. На кінець березня 2011-го наша країна за кількістю поданих скарг, які ще розглядаються, посідає п'яте місце з-поміж 47 країн (10 900 або 7,3%). Більше тільки в Росії, Туреччині, Румунії та Італії. Додам, що за співвідношенням скарг і населення країни, чимало країн випереджають нашу – зокрема, Андорра, Швеція, Люксембург. Тобто, українці ще не надто й скаржаться...
 
– Щодо справ проти України. Знаю, що було багато рішень не на її користь...
 
– Наприклад, торік стосовно України винесено 109 рішень, з яких у 107 ухвалено про порушення Конвенції. Ще в одному рішенні не виявлено порушень й одне рішення мало рекомендаційний характер. Між тим, перша п'ятірка країн за рішеннями про порушення Конвенції така: Туреччина, Італія, Росія, Польща та Франція.
 
– Через що найчастіше судяться українці?
 
– Із минулорічних згаданих мною 107 рішень 60 стосувалися порушень тривалості судового розгляду, 43 – права на свободу та особисту недоторканність, 24 – катування або нелюдського поводження, покарання. У деяких справах йдеться про порушення кількох статей Конвенції. А загалом найбільш проблемні порушення з 1997 року стосуються права на справедливий суд, порушень права власності та строків процедур судового розгляду.
 
– Якщо вітчизняних правників запрошують до роботи в європейські інституції, то не такі вже, мабуть, у нас погані спеціалісти. То чому ж така недосконала правова система в країні? Чому суди настільки корумповані?
 
– Вважаю, що в Україні теоретично одна з кращих правових систем. Чому такі корумповані? Мабуть, все залежить від виховання людини. Це стосується як юристів, так і суддів. Моя думка як науковця така: повага до права визначається довірою до юристів, зокрема й суддів. Не довіряють суддям – не поважають і право. А що робити, коли втрачено довіру? Відновлювати її. Тобто, щоб покращити систему, треба вдосконалити особистість, ті риси, які позитивно впливають на довіру. У цьому розумінні щодо відновлення довіри до суду доречним є вислів відомого соціолога права Є. Ерліха про те, що гарантією правосуддя є особистість, тобто як ти цю особистість виховаєш, такого, скажімо, матимеш суддю.
 
– Гадаю, чимало твоїх співвітчизників захочуть пролобіювати через тебе якісь рішення. Як в Європейському суді уникають корупції та лобізму?
 
– Ще не знаю, гадаю, нас про це інструктуватимуть. Але з цього приводу маю певні уявлення. Наскільки розумію, про поширені в нас форми корупції в Страсбурзі не йдеться взагалі. Як уникають? Наприклад, там не допускається розгляд справи суддею, який колись у цій справі був адвокатом. Судді отримують високу заробітну плату. Також мінімізується взає­модія суддів і заявників – Суд же географічно та територіально далеко від заявників, тому вони зрідка присутні на слуханнях, які не часто й бувають публічними. Тобто заявник навіть не знає, хто розглядає його питання. Пригадую, як у 2006 році, коли готував репортаж про роботу Суду, італійський суддя українського походження Владіміро Загребельський мені сказав: "Я сплю спокійно, мені ніхто не телефонує з Риму й не говорить, яке я маю приймати рішення". Тому ні про лобізм, ні про корупцію не йдеться... Розумію, що українці бажають мати свій суд такого ж рівня як Європейський суд з прав людини. Зрештою, в цьому розумінні він є й частково українсь­ким, бо фінансується із внесків держав-членів Ради Європи, зокрема й України.
 
– Коли розпочинається твоя робота?
 
– З 2 травня мій перший офіційний робочий день у Франції.
 
– Що ти розкажеш там в Європі про нас? Мабуть тебе про Україну питатимуть багато...
 
– Європейці обізнані з Украї­ною. Адже це територіально найбільша країна, розташована безпосередньо на європейському континенті. Маємо давню й духов­но багату культуру, чудових людей. Щоб у цьому переконатися, запрошу приїхати на ЄВРО-2012, чи просто відвідати країну. Бажано – через Закарпаття, бо саме наша Срібна Земля – уже сьогодні повноцінний місток у Західну та Центральну Європу. Іноземцям тут має сподобатися...
Розмовляв Денис Фазекаш, "Закарпатська правда, KarpatNews.in.ua
02 травня 2011р.

Теги: Європейський суд, юрист, Страсбург

Коментарі

Катерина з Мукачева 2011-05-07 / 19:16:00
Вячеславе ! Щасти тобі ! Нехай знають наших здібних та розумних земляків !Ми за тебе горді!

НОВИНИ: Соціо

23:51
30 родин із прифронтової Харківщини оздоровилися та відпочили на Закарпатті за час дії програми "Турбота"
23:19
Словаччина хоче відновити пасажирське залізничне сполучення із Ужгородом, яке припинилося 80 років тому
18:22
"Укрзалізниця" ще цьогоріч планує запустити потяг "Київ – Кошиці"
15:29
/ 6
Як "танець з бубном" за вітряки на Руні гудуть сільрада, лісівники та закарпатська влада
14:15
/ 1
Приватний поїзд "Прага – Чоп" сьогодні здійснив свій перший рейс
11:22
/ 3
Запис мого діда і сепаратне святкування Паски
11:11
/ 1
У Ракоші Вишківської громади попрощалися з полеглим Героєм Святославом Корнійчуком
20:19
/ 5
В Ужгороді на об'їзній депутати-"слуги" планують "роздерибанити" понад 1 га землі із заниженням вартості в 10 разів
21:59
/ 21
На Закарпатті було зроблено спробу дестабілізації шляхом перекриття доріг "через мобілізацію". Поліція звільнила проїзд
18:44
/ 36
Головою Ужгородського міськрайонного суду переобрано Віктора Данка
18:38
На війні поліг Віталій Петах зі Страбичова Мукачівської громади
02:00
/ 30
Комбат Руслан Каганець: "Без людей виграти цю війну неможливо. Ми не зробимо мільйон роботів із штучним інтелектом, які за нас воюватимуть"
00:32
/ 1
Відсьогодні на Закарпатті розпочалася нерестова заборона
21:48
Біля Солотвинського солерудника виявлено смітники, пластикові пляшки в карстових проваллях і забруднення потоку Глод
16:44
/ 3
В Ужгороді пойдуть чемпіонат України з велоспорту-МТБ та чемпіонат області
11:26
/ 4
На війні з росією поліг Ігор Сакало з Горінчова Хустського району
10:53
У лютому споживчі ціни на Закарпатті в цілому не зросли – статистика
11:15
"Щасливі діти" запускають новий цикл відновлювальних ретритів для мам із дітьми "Сила Карпат"
10:56
/ 6
В Усть-Чорній на Тячівщині попрощалися з полеглим Героєм Октавіаном Коненком
22:53
/ 3
У понеділок в Сваляві проведуть в останню дорогу полеглого 21-річного Героя Василя Томащука
22:20
/ 2
У Великій Копані попрощалися з Віталієм Чонкою, що загинув на Запоріжжі ще торік у червні
15:31
У лютому в порівнянні з торішнім груднем ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
14:57
Торік на Закарпатті прийняли в експлуатацію житла на 17,8% більше, ніж у 2022-му
14:10
/ 1
Кабмін перерозподілив освітню субвенцію на 2024 рік: місцеві бюджети Закарпаття втратили 2,4 млн грн
23:00
/ 3
На війні поліг ровесник Конституції України Василь Цьока з Крайникова Хустської громади
» Всі новини