Закарпатські собаки винюхують тонни наркотиків і сотнями ловлять нелегалів (ФОТО)

Про особливості професії кінолога та життя військових собак.

Закарпатські собаки винюхують тонни наркотиків і сотнями ловлять нелегалів (ФОТО)

Собака з давніх-давен не лише вірний друг людини, але також її ретельний охоронець. Нині ці розумні істоти широко використовуються у багатьох галузях суспільного життя, починаючи від циркових вис-тав, завершуючи допомогою незрячим. Але найбільше собак – на військовій службі. Загони, де використовуються ці тварини, присутні й у прикордонників, і на митниці, і у внутрішніх військах та МНС, і в службах охорони. Закарпаття – не виняток. У нас є і досвідчені дресирувальники-кінологи, і їхні вихованці, котрі можуть і наркоту винюхати, і зброю чи вибухівку задетектити, і нелегалів виловити. 

Кінолог – це вам не спеціаліст із кіно!

"Лише у Чопському прикордонному загоні у кінологічному відділі нині 92 собаки, – розповідає начальник прес-служби, прес-секретар начальника Чопського прикордонного загону Сергій БРОВКО. – І вони ледь не щодня підтверджують свою потрібність та незамінність. Адже не винайшли ще у світі такого пристрою, який би краще за собак детектив наркотичні чи психотропні речовини, зброю, відшукував би слід втікачів".

Загалом на службі військові, до яких прикріплені собаки, виконують цілий ряд функцій. У МНС це переважно пошук і порятунок людей, у службах охорони – захист та попередження злочинів.  У прикордонників, як пояснює начальник кінологічного відділу Чопського прикордонного загону майор Олександр ТАЙБАСАРОВ, це патрулювання "зеленого кордону" та власне перевірка вантажів і осіб, які перетинають прикордонний рубіж. Одразу цікавлюся у головного кінолога загону, чому така дивна назва професії та які якості повинна мати людина, аби ефективно працювати з собаками. "Назва науки про собак походить з грецької мови. Власне грецькою "кіно" – собака, – відповідає О.Тайбасаров. – Звідси й плутанина, бо часто вважають, що кінолог – це щось пов'язане з вивченням кінематографу. А щодо якостей людини... В першу чергу треба мати добре серце, любити тварин. Необхідно з душею відноситися до собаки, адже військовий і собака працюватимуть у парі. Собака – надзвичайно розумна й чутлива істота. Їй передаються всі переживання хазяїна чи кінолога. Якщо кінолог невпевнений або нервовий, то й від собаки не варто чекати нічого хорошого. Тож ті, хто працює із собаками, мають випромінювати впевненість і спокій".

Кінолог захворів, а собака однаково пішла на роботу

Крім психологічного на теоретичного моменту, є й суто побутовий. День у прикордонника з собакою вдвічі важчий, адже відповідаєш ще й за чотириногого друга. Зранку слід собаку вигуляти, погодувати, вичесати. Протягом дня під час ведення служби завжди бути насторожі й слідкувати за поведінкою собаки, станом його здоров'я. Після робочого дня (який для собаки триває 4-6 годин, а у надзвичайних ситуаціях може тривати й значно довше!) знову нагодувати, оглянути, вимити-вичесати. Начальник служби ветеринарної медицини, майор Валентин Сема додає, що гігієна, а також своєчасні щеплення від хвороб, які можуть передаватися від людей до тварин і навпаки, дуже важливі. Ветслужба загалом відповідає за здоров'я собак і навіть людей. Навіть окремий транспорт має – така собі собача швидка допомога.

За дбайливий догляд та увагу собаки відплачують неймовірною відданістю. У прикордонному загоні згадують випадок, коли один з кінологів захворів і потрапив до лікарні. Природно, собаку лишив вдома у вольєрі. Але зранку дружина встає – немає собаки!  Дзвонить чоловікові, а той сміється і каже: "Вона вже на службі!" І дійсно, як потім розповідали Чопські митники, собака зранку в належний час прибігла на вокзал, і почала обнюхувати поїзди – тобто виконувати свою звичну роботу. Причому знала, які поїзди слід перевіряти: лише ті, що їдуть за кордон!

   

Німецькі вівчарки – спадкові прикордонники й митники  

Звідки ж беруться військові собаки та спеціалісти із роботи з ними та дресури? Загалом в Україні є два розплідники для "мухтарів": у Хмельницьку та у Великих Мостах (на Львівщині). Саме туди й відправляють закарпатські прикордонники службовців, котрі бажають працювати пліч-о-пліч із собаками. Там проходять піврічні навчання. Причому, до собак військовиків допускають не одразу. Олександр Тайбасаров додає: "Перш, ніж практиканта допустять до собаки, йому слід добре завчити ряд суміжних дисциплін. Адже потрібно розуміти звички майбутнього товариша по службі, знати зоологію, рефлекси, способи виходу з надзвичайних ситуацій, надання першої допомоги та багато іншого. Важливий і момент "представлення", тобто підбору собаки для військовика, адже їм потрібно буде працювати разом протягом років, тож треба враховувати навіть особливості темпераменту! Адже через півроку собака з новим господарем має пройти тестування і лише після того приступати до служби. Зазначу, що чимало випадків, коли людина приходить на службу зі своєю собакою. Тоді їй залишається лише підготуватися і здати нормативи".

Відбір самих собак для служби також жорсткий. Переважно на службу беруть німецьких вівчарок. Як розповідає В. Сема, по-перше, так історично склалося, що саме ця порода в армії вже майже 100 років – з часу створення прикордонної служби. А відповідні якості передаються навіть на генетичному рівні. Тому вівчарок простіше дресирувати для проходження служби. Крім того, вівчарки – одна з найбільш витривалих розшукових порід. У зазначених розплідниках вирощується чимало особин, з яких вибирають найбільш крупних, з ідеальним здоров'ям, від батьків, які також служили в армії чи на митниці.    

6 тонн наркоти, 270 нелегалів

Утім серед майже сотні "мухтарів" у відділі є й представники інших порід – англійський спанієль, тер'єри тощо. Як пояснює Сергій Бровко, всі мають чітку спеціалізацію. Хтось служить на "зеленому кордоні", когось тренували на розпізнавання наркотиків на пунктах митного контролю, інших – на винюхування зброї тощо. "Серед них, як і в людей, є свої "стахановці", свої герої, про яких ходять легенди. От в Оноківцях на заставі є собака по кличці Бессі, котра за роки служби на кордоні вже понад 270 нелегалів занюхала і виловивила! Причому, слід бере навіть коли порушник пройшов дві години тому!".

О.Тайбасаров додає: "Я хоч і лише три місяці на посаді в Чопському прикордонному загоні працюю, але вже чув історію "про 6 тонн наркоти". У 2001 році кілька каміонів везли паркет і коробки з клеєм для нього. Саме там і була захована наркотична сировина. Митник переглянув вантаж і порушень не виявив. Але під кінець інспектор випадково зачепив одну з коробок, і вона розгерметизувалася. Собака одразу почала шалено гавкати, що стало сигналом для детальнішої перевірки  коробок. Там загалом було сховано 6 тонн наркоти".

Але найбільш ходовою та драматичною є історія про собаку, яка ледве вижила після ножових поранень. Трьох порушників-контрабандистів прикордонники посадили на землю під охорону собак. Але один з них кинувся тікати. І собака по кличці Мерлінда побігла за ним. Утім, зловмисник добре знав, як поводитися, коли тебе атакує собака: він уміло підставив замотану цупкою тканиною руку їй під щелепу в момент атаки, вихопив ніж і вдарив тварині у шию. Втім, та не послабила хватки. І лише з третім ударом відпустила злочинця. Але тоді вже прийшли прикордонники. Від таких ран собаки переважно не виживають. Трагедія була і в тому, що Мерлінда лише нещодавно пережила моральну травму: старий господар пішов зі служби й новий прикордонник уперше вивів її на рейд... Утім собака виборсалася після складної операції, більше того, знову приступила до служби. І хоча переважно у тварини залишається моральна травма і боязнь людей, Мерлінда зуміла це перебороти.

Тарас Ващук, "Закарпатська правда",  Karpatnews.in.ua

03 квітня 2011р.

Теги: собака, кінолог, наркотик, вибухівка, нелегал

НОВИНИ: Кримінал

23:26
Суд зобов'язав Карпатський біосферний заповідник сплатити загалом 5,4 млн грн за незаконні рубки лісу на його території
22:40
/ 1
Завдяки компенсації доньці загиблої та позитивній характеристиці посадовиця Королівської селищної ради уникла покарання за смертельну аварію
19:47
/ 10
Під час "хабарницьких" обшуків у головного прокурора Закарпаття Ковальчука вилучили телефон та готівку
16:19
/ 3
В Ужгороді в 12 разів п'яніший за "норму" водій Daewoo зіткнувся з Range Rover-ом Фото новина
04:12
/ 2
Чоловік, який п'яний запускав феєрверки у циганському таборі Виноградова, відбудеться невеликим штрафом Фото новинаВідео новина
03:37
У Мукачеві "п'яний" Land Rover зіткнувся з автобусом Mercedes Фото новина
02:37
/ 1
У Поляні на Мукачівщині невідомий посеред дня стріляв по собаках Фото новина
01:59
/ 1
У Тячеві злодійка викрала у дружини військового гаманець з 20 тисячами гривень Фото новина
04:10
/ 5
Міжгірець, уклавши угоду з прокурором, уник 5 років тюрми за продаж "гуманітарних" позашляховиків Фото новина
03:21
В Ужгороді виявили ще одного наркоп'яного водія, вже позбавленого права керування Фото новина
03:12
В Ужгороді чоловік розбив лобове скло авто і втік Фото новина
03:04
/ 2
Ужгородець отримав рік умовного покарання за спробу контрабанди в 2015 році картин Бокшая та Ерделі до Словаччини Фото новина
19:43
На Тячівщині судитимуть неповнолітнього з Дубового, який побив і пограбував таксиста Фото новина
16:52
/ 8
Мінкульт не погоджував будівництва 16-поверхівки у центрі Ужгорода, воно незаконне
15:45
49-річний житель Міжгір'я викрав з будинку заробітчанки понад 100 тис. грн, ювелірку та ноутбук Фото новина
14:09
/ 1
Закарпатці присудили 5 років тюрми за спробу вивезти в угорщину нелегалів з Афганістану
03:21
В Ужгороді виявили п'яного "безправного" підлітка за кермом ВАЗа Фото новина
18:19
/ 2
Біля Ужгорода в таксі виявили двох "ухилянтів", що їхали "до дівчат на Паску" в напрямку Словаччини Фото новина
15:58
В Ужгороді на об'їзній затримали "безправного" водія "під кайфом" Фото новина
15:35
/ 6
В Ужгороді п'яний водій врізався у Volkswagen, далі травмував жінку на "зебрі" та втік з місця події Фото новина (ОНОВЛЕНО)
16:38
/ 1
Закарпатець намагався ввезти в Україну з Чехії незадекларованими 40 тис. "чужих" доларів Фото новина
03:03
/ 3
На Рахівщині, біля румунського кордону, затримали групу "туристів"-"ухилянтів" Фото новина
19:31
У Мукачеві "безправного" водія "під кайфом" оштрафували на 38 тис. грн Фото новина
16:05
В Ужгороді затримали водія "під кайфом", з "травою" і "бульбулятором" Фото новина
03:46
/ 1
Справу тячівця, що налагодив продаж фальшивих купюр номіналом 500 євро, передано до суду
» Всі новини