Українські чиновники, незважаючи на зміну влади рік тому, ще не визначилися з необхідністю приєднання країни до Митного союзу. За словами міністра закордонних справ Костянтина Грищенка, Київ зацікавлений в такій співпраці з Митним союзом країн СНД, яке не перешкоджає підписанню договору про асоціацію України з Євросоюзом, пише Комерсант-Україна.
Нагадаємо, прем'єр-міністр Микола Азаров на минулому тижні відмітив, що приєднання до Митного союзу не виключає створення зони вільної торгівлі з ЄС. "Існує безліч прикладів у світовій практиці. Я нещодавно був в Туреччині. Вона є членом Митного союзу з ЄС, але це не заважає їй укладати угоди про вільну торгівлю з іншими країнами",- сказав він.
За словами уповноваженого Кабінету міністрів з питань співпраці з Росією, країнами СНД і ЕврАзЄС Валерія Мунтіяна, приєднання до МС дасть більший економічний ефект, ніж інтеграція в ЄС. За його оцінками, якщо членство в Митному союзі прискорить ріст ВВП України на 2,2-4% в рік, то інтеграція в ЄС - лише на 1,5%.
З іншого боку, професор Київської школи економіки Олександр Шепотило дійшов протилежного висновку: створення зони вільної торгівлі з ЄС дозволить Україні прискорити темпи росту експорту на 4% в рік, а приєднання до МС - лише на 1,5%.
Відповідно до зобов'язань, узятих при вступі до СОТ, Україна не має права підвищувати митні збори, зафіксовані на момент вступу. Тому, за оцінками експертів, єдиною можливістю для України вступити в Митний союз, зберігши членство в СОТ, являється зниження ставок членами Митного союзу до її рівня.
Зараз Україна вільно торгує з країнами СНД і Македонією, на етапі ратифікації - угода з Європейською асоціацією вільної торгівлі, також планується укласти угоди з ЄС, Ізраїлем, Сирією, Марокко, Канадою і Сінгапуром.
ТСН