Купа каміння на землі - зруйнована арка замку. Ще два дні тому вона була цілою. Пан Антоніо шокований. Португалець каже, якщо терміново не реставрувати пам’ятку - її можна втратити.
Антоніо Кастел-Бранко, архітектор: «Я професор університету. Я мушу допомагати зберегти усіма можливими способами цей замок. Це мій обов’язок. Такою є європейська система».
42-річний Антоніо закохався у Невицький замок з першого погляду, коли одного разу приїхав у гості до знайомого-заробітчанина в Україну. Каже, що замок унікальний, оскільки зберігся без перебудов ще з середини 15 століття.
Минулого року на руїнах познайомився з ентузіастом Олександром. Місцевий археолог самотужки взявся розчищати замок.
Олександр Дзембас, археолог: «Архітектурний стан пам’ятки досить складний. Стан об’єктів аварійний і, навіть, небезпечний для відвідування туристів».
На вихідні замок приймає, щонайменше, 500 чоловік. Проте, така популярність на користь споруді не йде – все руйнується на очах у відвідувачів, а коштів на утримання пам’ятки архітектури у бюджеті немає.
Володимир Віровбал, спеціаліст управління з питань охорони культурної спадщини: «Ні в минулому, ні в цьому році не виділялося ні копійки. Тобто зараз тільки обласний бюджет передбачає лише деякі кошти на виготовлення юридичної документації».
Португалець Антоніо хоче знайти півмільйона євро на перший етап відновлення замку – сподівається виграти грант у ЮНЕСКО. Разом з українськими колегами він вже розробляє проект консервації руїн. Наступним кроком має стати власне реставрація - це коштуватиме, щонайменше, 10 мільйонів євро.
Однак такі суми все одно не зупиняють пана Антоніо. Він каже, що без минулого ми не матимемо майбутнього.
HTH
11 травня 2006р.
Теги: