На зустріч завітали Святослав Липовецький, автор видавничої серії проекту "SERVUS", Віктор Рог, громадський діяч, історик, публіцист та Сергій Кузан, історик, публіцист, один із засновників а нині й новообраний голова ВМГО "Молодіжний націоналістичний конгрес". На презентації був присутній і виходець із Закарпаття Ярослав Іляш, котрий керував Молодіжним націоналістичним конгресом до Сергія Кузана. В такому складі делегація громадських діячів проводить презентації книги та зустрічі з молоддю, студентами та з громадськістю областей України і тепер на черзі міста Закарпаття. Після зустрічей зі студентами-істориками та журналістами з УжНУ та ЗакДУ гості презентували книгу журналістам у прес-центрі, а одразу ж після цього їх чекали читачі у Закарпатській обласній бібліотеці. Уже наступного дня з книгою зможуть ознайомитися в Іршавському Будинку культури, далі Міжгір'я і саме Красне поле під Хустом, де пройдуть урочистості з нагоди 72 річниці проголошення Карпатської України.
Власне про саму книгу "Березневі дні Карпатської України" розповів Віктор Рог. Перш за все він кількома словами представив книги, які історики принесли до прес-центру: "Холодний яр" Ю. Горлеса-Горського, перший том Антології українського націоналізму, упорядкований промовцем, книга "ОУН бандерівці", впорядкована С. Липовецьким та власне "Березневі дні Карпатської України". Автори усіх цих книг 72 роки тому перебували на Закарпатті і про кожного з них пан Віктор розповів міні-історію причетності до легендарних березневих подій 1939 року, детальніше зупинившись на книзі спогадів Василя Филоновича. "Це наукове видання, – розповів Віктор Рог, – яке поряд зі спогадами містить ґрунтовну передмову упорядника, науковий коментар, іменний та географічний покажчики та дуже унікальний фотододаток". Він висловив сподівання в тому, що книга знайде широке коло читачів, тому що "це є наше коріння, ...це те, на чому виховується молодь, це те, що робить з українців не гнучкошиєнків, а людей з прямими хребтами і з гордо піднятою головою".
Віктор Рог презентує книги про націоналістичний рух в Україні
Святослав Липовецький зупинив свою увагу на книзі "ОУН бандерівці", в якій немалу частину приділено подіям Карпатської України. "Ці події, – сказав він, – є одними з наріжних в європейській історії ХХ століття", і навів цитату з польської газети, в якій поляки, які більш ніж упереджено ставилися до українського визвольного руху, визнавали героїзм українських січовиків: "ті люди не скавуліли, не склали зброї, а билися в найтяжчих політичних і стратегічних умовах".
Про приклад карпатських січовиків та взагалі націоналістів в обороні Закарпаття, який описується в книзі Филоновича, розповів Сергій Кузан. "Цей маленький шматочок України, – розповів пан Сергій, – був єдиною землею, яка чинила спротив фашистським військам Угорщини". Він також розповів про те, що на Закарпатті за ініціативи члена МНК, депутата Тячівської райради Віталія Бенчака буде споруджено пам'ятник Колодзінському та Косику, видатним діячам Карпатської України.
У спілкуванні з журналістами учасники зустрічі погодилися з пропозицією розміщення тексту книги спогадів до бібліотеки, що найближчим часом формуватиметься на ресурсі Закарпаття онлайн, а презентація книги "Березневі дні Карпатської України" продовжилася у приміщенні.
Святослав Липовецький
Сергій Кузан
Олександр Солонтай, експерт Інституту Політичної освіти, представник Закарпатського "Громадського центру", модерував зустріч