Ініціатором та організатором заходу, виступила Інна Конар, яка відома своїми соціальними та культурними проектами як для мешканців цього будинку, так і загалом ужгородців. Це її давня мрія – створити арт-центр, де регулярно би виставлялися наші митці.
У цьому сенсі, мабуть, мало хто інший так підійшов би для започаткування нового проекту, як С. Глущук.
Експоновано чотири серії його робіт. Перша – етнографічна, створена ще 2001 року у співавторстві з Михайлом Беленем, який є не тільки автором численних пам'ятників, меморіальних дощок, медалей, а й ревним колекціонером народного антикваріату, планує відкрити цілий музей на основі свого зібрання. Тандем двох митців породив кількадесят сюжетів, де відображено і наші традиційні ремесла (лозоплетіння, ткацтво покрівців, гаптування, виноробство, прядіння, бондарство, ковальство, теслярство тощо), і розваги (танці, співи, гудаки) і різні сценки зі сфери родинно-шлюбних відносин. Ці середнього розміру картини (87 на 87 см) добре відомі нашим краянам, неодноразово репродукувалися, та жодне відтворення не здатне передати того потоку енергії, який лине від оригіналу.
Друга серія – міфологічно-фольклорна. На ній персонажі нашої демонології – загадкові і кумедні, активні і умиротворені, але тільки не байдужі. Кожне чіпляє глядача своїми кігтиками, хвостами, ріжками.
Третя серія – олівцева графіка, романтично-еротичного змісту. Серед неї і малюнок, що дав назву виставці: дівчина-підліток з чашкою кави на фоні трояндового пуп'янка.
І, нарешті, найбільш барокова серія – це наслідування старих майстрів, переважно голландців. Тут найбільше відчувається академічна манера автора, який довгі роки викладав у Київському художньому інституті і ще більше працював у реставраційних майстернях, є автором підручника з техніки живопису. Величезні гарбузи і яблука, тьмяний блиск металевих посудин – просто уособлення розкоші. Так і до кінця і не розумієш, чи серйозно митець питається: "Ой чи живі, чи здорові, всі родичі гарбузові?" Чи то він з іронічним усміхом? Але ці картини, зіткані із безлічі деталей, можна роздивлятись годинами.
Виставка триватиме цілий лютий, який цього року обіцяє бути особливо морозним, і завершиться справді з приходом календарної весни – 1 березня. А там послідують нові арт-проекти.
Сергій Федака, для Закарпаття онлайн
наталія кузьма 2011-02-08 / 21:53:00
чудово бажаю і надалі творчих успіхів та щасливих років життя.