Матеріали конференції “Науковий і мистецький світ Федора Потушняка” побачили світ окремою книжкою

Сесія Закарпатської обласної ради V скликання прийняла рішення, згідно з яким 2010 рік у краї було проголошено Роком Потушняка. З цієї нагоди у лютому 2010 року літературно-мистецька, наукова громадськість усієї України відзначила 100-річчя від дня народження видатного закарпатського письменника, вченого-археолога, етнографа, філософа, культурного діяча Федора Михайловича Потушняка.

Матеріали конференції “Науковий і мистецький світ Федора Потушняка” побачили світ окремою книжкою

Знаковим став вихід у світ бібліографічного покажчика "Федір Потушняк: до 100-річчя від дня народження", підготовленого працівниками Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки разом з управлінням культури облдержадміністрації.

Широкого розголосу в регіональних та всеукраїнських ЗМІ набуло проведення ініційованою обласною організацією Національної спілки письменників України та aуправлінням культури ОДА Другого міжнародного літературного фестивалю "Карпатська ватра", присвяченого 100-річчю від дня народження Ф. Потушняка. У ньому взяли участь письменники Закарпаття, Івано-Франківської, Чернівецької, Хмельницької, Дніпропетровської областей, українські майстри художнього слова зі Словаччини, письменники і видавці з Угорщини. Вони побували на батьківщині нашого земляка в Іршавському районі, зокрема у Кушниці, Довгому, його рідному селі Осій, де ознайомилися у місцевій школі з експозицією меморіального музею письменника і науковця.

Особливо важливою і яскравою для увічнення пам'яті та вшанування його літературно-наукової спадщини стала міжнародна конференція "Науковий і мистецький світ Федора Потушняка", що відбулася 15–16 квітня 2010 року в Ужгородському національному університеті. Її ініціатори і найактивніші організатори – кафедри історії Стародавнього світу і Середніх віків та української літератури. А нещодавно побачив світ об'ємний том матеріалів цієї конференції. Його зібрання й упорядкування здійснив завідувач кафедри історії Стародавнього світу і середніх віків УжНУ Ігор Ліхтей.

У книзі – чотири розділи: літературознавство, журналістикознавство та мовознавство, етнографія (етнологія), археологія. У цих напрямках – майже вся його науково-творча діяльність. Кожен матеріал має велике пізнавальне значення, відкриває нові, незнані досі сторінки Потушнякової долі і творчості. Такими є статті кандидата філологічних наук, доцента кафедри української літератури УжНУ Наталії Вигодованець "Дві незавершені поеми Федора Потушняка: "Довгович" і "Павлович"", доктора філологічних наук, професора цієї ж кафедри Лідії Голомб "Таємнича Саломея лірики Федора Потушняка", завідувача кафедри української літератури Валентини Барчан "Поетика повісті "Совість" Федора Потушняка" та інших авторів.

Обсяжний пласт інформації отримає читач, ознайомившись із дослідженнями директора Інституту русистики, україністики і славістики Пряшівського університету (Словаччина) Любиці Баботи "Доробок Федора Потушняка в часописі "Літературна неділя" та в журналі "Зоря-Hajnal"", доктора філологічних наук Валентини Статєєвої "Мовознавчі праці Федора Потушняка".

Цікавими і важливими для сучасних науковців є вміщені у збірнику матеріали доктора історичних наук, професора кафедри історії стародавнього світу і середніх віків УжНУ Михайла Тиводара "Етнографічна спадщина Федора Потушняка" та Ігоря Ліхтея "Федір Потушняк як фундатор етнографічних досліджень в Ужгородському університеті", кандидата історичних наук, старшого наукового співробітника Інституту українознавства НАН України ім. І. Крип'якевича Павла Пеняка "Федір Потушняк як археолог", кандидата історичних наук, завідувача відділу археології Закарпатського краєзнавчого музею Йосипа Кобаля "Археологи Потушняки – від батька до сина", завідувача кафедри російської літератури УжНУ Івана Сенька "Роман Федора Потушняка "Повінь": хронотипи, прототипи та етнологічні аспекти". Серед статей збірника чимало таких, що належать перу зарубіжних науковців (Валерії Юричкової, Михайла Капраля, Томаша Косєка, Ігнація Юзвяка, Мар'яна Віздала, Антона Карабіньоша тощо).

Випуск матеріалів міжнародної наукової конференції належно увінчав Рік Федора Потушняка і переконливо засвідчив, що його проведення духовно збагатило не лише Закарпаття.

Василь Чорногор

26 січня 2011р.

Теги: Потушняк, археологія, етнографія, конференція

НОВИНИ: Культура

19:33
/ 3
В ужгородському скансені виставили ненаївне наївне
23:16
В ужгородському скансені відкрилася ювілейна виставка народної майстрині Людмили Губаль
22:39
Документальний фільм "Оберіг" про історію, традиції та культуру гуцулів Ясіні вже можна переглянути у YouTube
01:20
В Ужгороді відбудеться концерт Олександра Садварія "Music is my life"
22:06
/ 1
Іван Хланта презентував в Ужгороді новий збірник 110 казок з різних куточків Закарпаття
13:52
Закарпатська обласна філармонія запрошує на концерт Академічного камерного оркестру
23:23
Закарпатський народний хор увійшов у свій 79-й концертний сезон і розпочав підготовку до 80-літнього ювілею
00:35
Казки Закарпаття в записах Івана Хланти презентують в обласній книгозбірні
23:07
/ 1
В ужгородському скансені відкрилася виставка робіт майстрів народної творчості з різних куточків Закарпаття
21:59
У середу в Ужгороді відбудеться зустріч з письменником Мирославом Дочинцем
18:05
Книжки двох ужгородців увійшли в довгий список престижної літературної премії Бі-Бі-Сі
16:11
/ 2
В Ужгороді оцифрували унікальні фрески Горянської ротонди
00:12
У Закарпатській ОДА відзначили переможців конкурсу "Мистецтво книги", проведеного в межах "Книга-Фесту"
22:49
У Пряшеві відбувся 4-й український книжковий фестиваль
17:23
В Ужгороді відбудеться прем’єра вистави "Мина Мазайло" театру з Маріуполя
18:02
В Ужгороді проведуть "круглий стіл" до сторіччя дослідника давньої літератури Закарпаття Василя Микитася
15:46
На Закарпатті визначили переможців і резервістів обласного відбіркового конкурсу фестивалю "Червона рута"
01:48
У суботу в Ужгороді відбудеться обласний відбірковий конкурс фестивалю "Червона рута"
17:37
В ужгородському скансені завершили відновлення "солом'яного" даху з села Рекіти
18:05
/ 1
В Ужгороді відбудеться виставка "Книга-Фест-2024"
17:37
У гуцульській садибі-ґражді ужгородського скансену показали "Украдене щастя" Івана Франка
14:06
У Хусті вперше пройде відкритий театральний фестиваль-конкурс "Відлуння вічності: Українська класика сьогодні"
11:41
/ 1
До Всеукраїнського дня художника в Ужгороді відкрилися дві виставки
15:10
У вівторок в ужгородському скансені відкриють персональні виставки Івана Бондаренка та Владислава Ганзела
23:09
/ 1
На Львівському форумі видавців представлять нову дитячу книжку Олександра Гавроша "Фортель і Мімі"
» Всі новини