Права партія Fidesz прем'єр-міністра Віктора Орбана здобула 53% голосів виборців на виборах 2010 року, але отримала 66% місць у парламенті - досить, щоб змінити конституцію. Партія почала перебирати контроль над усіма установами державної влади та атакувала президента, Верховний Суд та Управління державного аудита. Зараз Fidesz як раз штурмує центральний банк.
Тим часом Орбан із задоволенням спостерігав за ухваленням двох нових медійних законів, які поставили Угорщину в один ряд із Росію та Білоруссю у сфері свободи преси. Один із них передає Fidesz управління всіма державними засобами масової інформації. Другий, затверджений парламентом 28 грудня, створює потужну Медіараду, наділену повноваженнями регулювання друкованих ЗМІ, телебачення, радіомовлення та інтернету. Цей орган може накладати великі штрафи - аж до еквіваленту 950 тисяч доларів США - за новини, які вона вважатиме "незбалансованими" або "образливими для людської гідності". Журналістів можна зобов'язати розкривати свої джерела, рада має право обшукувати редакційні приміщення та вимагати розкриття конфіденційної ділової інформації ЗМІ. Усі п'ятеро членів ради призначатимуться партією пана Орбана. Як заявив представник із питань свободи преси Організації з безпеки та співробітництва у Європі, "така концентрація влади в регуляторних органах є безпрецедентною для європейської демократії, і це шкодить свободі засобів масової інформації".
Угорські приватні медіа висловили рішучий протест. Те саме зробили й демократичні сусіди, які прирівняли Віктора Орбана до Володимира Путіна. Міністр закордонних справ Люксембургу наголосив, що варто публічно поставити питання, чи підходить Угорщина для головування у ЄС із 1-го січня. Але низка урядів мовчить, вважаючи за краще не розпалювати ще одну суперечку в охопленому кризою Євросоюзі.
Це хибний підхід. Європа не може дозволити урядові країни-члена ЄС безкарно зневажати основні свободи. Важелі для впливу на ситуацію є: Угорщина має приймати саміт Євросоюзу в Будапешті у травні 2011-го. У заході братиме участь державний секретар Сполучених Штатів Америки Гіларі Клінтон. Пан Орбан повинен бути поставлений перед вибором: або припинення концентрації влади та внесення належних змін до медійного законодавства - або приниження бойкотом будапештського саміту з боку ЄС та США.
Istvan 2011-01-10 / 18:28:00
Насчет Закона о медии, точнее Закона о прессы Венгерской Респуплики – до сих пор западная пресса имели информации только из уст оппозиционных либералов-социаличтов Венгрии. Текст данного Закона на днях был переведен полностю на ангицский язык, и всемирно опубликован – с тех пор европейцы молчат.
Для ЕС не нравится, что Венгрия - ссылаясь на общенациональные интересы - отказалась от дальнейших кредитов МВФ, и пока не хочет перейти на валюту Евро.
Таким образом ЕС потеряет финансовую контроль над Венгрией, которая как раз исполняет функции президенства ЕС – и хочет огсуществлять программу «Восточного партнерства» в том числе с Украиной.
УЙКО-РУСИН 2011-01-10 / 13:19:00
Кить Україна не признае РУСИНІВ, то мы типирь запросто можеме стати мадярами, так-як українцями мы стали дякуючи НЯНЬКОВИ УСЬОЇ ЧИЛЯДИ.........
Олександр 2011-01-10 / 13:00:00
Ось Вам і демократична Європа...
Далі по ходу черга Греції, Португалії, Іспанії...
KK 2011-01-10 / 07:10:00
Дуже цікава стаття яка не підходить до формула деяких наших 'русинських сепаратистів' які прямують до 'цивилізовані европи' через дверей Угорщини.