– У Чехії, за офіційним даними, живуть і працюють 135 тисяч українських громадян. Ми думаємо, що реальна цифра удвічі більша, адже багато українців все ще, з різних причин, воліють перебувати на нелегальному становищі. Крім того, українці відвідують Чехію й з туристичними візитами. Українці входять у число 15 країн, громадяни яких найчастіше приїжджають до Чехії. Минулого року ми видали 92 тисячі туристичних віз. При посольстві у Києві й при генконсульствах у Львові та Донецьку є акредитовані туроператори.
– Як Ви оцінюєте ступінь лояльності посольства Чеської Республіки при видачі віз українським громадянам?
– Ми звертаємо увагу на офіційні дані й переконані, що Чехія входить у п'ятірку найлояльніших до громадян України посольств.
Але нас, все ж, критикують. Чому? А тому, що під нашими консульськими установами і посольством ( на території України, а не на території чеських дипломатичних місій) діють корупційні групи. Вони організовують чергу до посольства і продають місця у цих чергах. Це люди, які пропонують платні послуги за те, що не має жодного відношення до роботи самого посольства чи консульств і до візового режиму між Україною та Чехією.
Ми вже не раз офіційно зверталися з цього приводу до МЗС України. Кожний місяць ми посилаємо офіційну ноту. Ми платимо за охорону від Міністерства внутрішніх справ України. Ми сфотографували цих людей і передали їхні фото до МВС. Але поки нічого не змінилося.
До нас звертається Amnesty International щодо цієї проблеми, а ми кажемо: "Так, ми знаємо і звертаємося до України з проханням припинити діяльність цих людей".
Ми раді, що ми зрозуміли ці проблеми і тепер відкрито обговорюємо їх з українським МЗС.
– З 2011 року Чеська Республіка має намір змінити правила, що регулюють процес перебування і працевлаштування іноземців. Йдеться про паспорти з біометричними даними і довготривалі робочі візи для іноземців із високою кваліфікацією.
– Чехію незабаром очікує перепис населення. Ми очікуємо, що саме українське земляцтво стане найбільшим у Чеській Республіці. До слова, усвідомлюючи це, ми розуміємо, що разом із кількістю українців зростає і вплив православної церкви.
Що ж до проблеми з робочими візами й працевлаштуванням українців у Чехії, то скажу відкрито: у цій сфері діє чесько-українська мафія. Люди наймаються на роботу до Чехії через агенції, але отримують не те, що їм обіцяли. Працедавець платить 150 крон за годину роботи, але робітник отримає на руки лише 80. Це великий бізнес.
Ми маємо "почистити" цю ситуацію, знайти цих людей і припинити їхню діяльність. Це спільне завдання і для нашої, і для вашої влади.
Що стосується біометричних паспортів, то ми вже готові до цього. Однак, поки ще остаточно не вирішено, коли саме розпочнеться процес видачі таких паспортів. Це вже потребує узгодження на рівні ЄС.
Хочу наголосити, що Чехія завжди підтримувала європейські прагнення України й зараз ми вітаємо отримання Україною плану дій на шляху лібералізації візового режиму.
– Наскільки Чехія зацікавлена у робочій силі з України? І чи не створюють українці конкуренцію чехам на ринку праці?
– Чехія за свою історію приймала вже кілька хвиль українських мігрантів – після двох світових воєн і після розпаду Радянського Союзу. Громадяни Чеської Республіки, у свою чергу, поїхали працювати до Німеччини, Британії чи США.
Тому Чехія, до початку світової кризи, мала дефіцит робочої сили для певних професій. Людей запрошували на роботу, але криза призупинила цей процес.
Звісно, що у стосунках між окремими людьми завжди виникають і позитивні, і негативні моменти, але у чехів немає ксенофобії щодо українців. Як й українці, чехи є толерантною нацією.
Чехи мають свою специфіку. Ми невеликий народ – нас усього 10 мільйонів, а навколо нас завжди були великі народи. Був час, коли у чеських містах говорили лише німецькою, але ми відновили нашу мову. Ми приречені завжди дбати про своє виживання і думати про власні інтереси.
У кожного народу своя доля. І дуже часто трапляється, що народ відчуває – його доля в його руках.
Чехи відвоювали свою свободу і демократію, тепер народ має думати, кому довіряти свою долю на виборах.
Ми маємо вибирати тих, хто буде працювати для людей, а не для власної вигоди.
Ми зараз шукаємо нову концепцію зовнішньої політики, нову концепцію безпеки.
При владі люди, які були і є соратниками Вацлава Гавела. Вони відкрито звертаються до чеського народу. Народ має знати, куди ми йдемо! Мова йде про напрямок розвитку на найближчі десятиліття. Люди мають зробити вибір і розуміти, що для досягнення обраної мети має робити Чехія.
Ірина Штогрін, Радіо Свобода