Не стали винятком і деякі товари зі знаком без ГМО. При цьому експерти зазначають, що серйозне покарання за ці порушення законодавством не передбачено, і це тільки сприяє погіршенню ситуації.
До 10% продукції, в якій знайдено ГМО, були з позначкою "без ГМО", повідомив виданню начальник науково-дослідного центру випробувань продукції Держкомітету з питань технічного регулювання та споживчої політики Володимир Семенович. В Україні не контролюється наявність ГМО в кукурудзі та сої, де їх зміст найвищий, - швидше за все для виготовлення хлібобулочних виробів використовується борошно з генно-модифікованої кукурудзи, а в кондитерські вироби додавався соєвий лецитин - один з найпопулярніших емульгаторів, вважає пан Семенович. Крім того, за його словами, більшість м'ясопереробників використовують соєвий білок, вміст якого допускається стандартами в ковбасах I і II сортів. "Практично всі м'ясокомбінати використовують для виробництва м'ясо-ковбасних виробів дешеве імпортне м'ясо зі вмістом ГМО. За допомогою генно-модифікованих технологій іноземні виробники м'яса скорочують термін досягнення тваринами забійного віку і вирощують птахів з крихітним тільцем і величезними окостами", - розповіло джерело Коммерсанта на великому м'ясопереробному підприємстві.
За законодавством вміст ГМО вищий ніж 0,1% у харчових продуктах в Україні заборонено і дозволяється тільки у зареєстрованих в державному реєстрі продуктах з інформацією про це на етикетці. При цьому в держреєстрі поки не зареєстровано жодного продукта.
Негативний вплив ГМО на організм людини вченими поки не доведено, і кожен може вирішувати для себе сам - вживати продукцію з його змістом чи ні, для цього і була введена вимога про обов'язкове маркування, каже головний фахівець гігієни харчування Міністерства охорони здоров'я Валентина Кульчицька.
Однак, за словами директора Державного науково-дослідного інституту лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи Артура Абрамова, ГМО можуть бути потенційно небезпечним для людини: "Про це свідчать результати досліджень вчених, проведені на тваринах. Гризуни, які регулярно вживали продукцію з ГМО, втрачали репродуктивні функції, а у деяких з них виникали злоякісні пухлини".
Корреспондент