Там уже реставрували чотири бункери та проклали спеціальний гірський маршрут. Але зупинятися на цьому не збираються.
Відому Лінію Арпада – завдовжки майже шістсот кілометрів - будували угорські солдати. Кожен бункер – це рукотворна печера у горі. Боїв, однак, тут так і не було. Червона Армія дізналася про оборонну систему й атакувала в іншому місці. Тікаючи, угорці підривали бункери.
Василь Макар, директор музею: "Щоб відтворити ту Лінію Арпада, ми знайшли тут одні розвалини. Видно трошки одного дота, який зараз відтворений. Це рішилося, щоб його зробити і показати народу і туристам, які вони в нас є на даний період".
У закарпатському селі Колочава вже відновили чотири бункери. Тепер наповнюватимуть їх музейними експонатами часів Другої світової війни, котрі купують у селян. У цьому бункері колись був військовий шпиталь. Він цілком готовий до показу туристам. В інших розташовувалися спостережний пункт, кухня та командний пункт. На всіх бункерах стоять автентичні броньовані двері.
Віталій Глагола, журналіст: "Відкриваються, як сейф, а важать такі двері понад 300 кілограмів. Колись саме ці двері стояли на одному з командних пунктів Лінії Арпада".
Сама оборонна лінія складалася з десятків тисяч бетонних пірамід. Їх звозять сюди з усієї округи, бо за радянських часів їх порозбирали селяни.
Василь Макар, директор музею: "Та лінія служила для захисту від танків. Нам вдалося відтворити її кусочок і показати самий фрагмент. А в натурі вона проходила від одного берега до другого".
Військовий туризм – популярний у Європі - в Україні лише зароджується. У Закарпатті Лінію Арпада хочуть перетворити на популярний туристичний об'єкт. Добратися до бункерів можна "копанкою" - рукотворною стежкою, прокладеною лісовим схилом.
Алла Шатан, туристка: "Чула від друзів, що тут частково відновили Лінію Арпада. Мені стало цікаво подивитися. Я надзвичайно рада, що є люди, які дбають про нашу історію".
Захопливий маршрут триває чотири години. Туристів, однак, наразі небагато - мало хто знає про новинку.