Водопровідною водою користуються лише 32% закарпатців

Про актуальні питання водозабезпечення говорили сьогодні в Ужгородіна прес-конференції, присвяченій Всесвітньому тижню води.

Водопровідною водою користуються лише 32% закарпатців

Якість води – ключове питання безпеки населення, адже 80% інфекційних збудників потрапляють в організм людини через воду.

Як розповів заступник головного лікаря Закарпатської обласної СЕС Володимир Іваненко, актуальною проблемою залишається забезпечення населення достатньою кількістю питної води.
Найкраще забезпечені водопровідною водою міста Ужгород –  на 98,4% та Мукачево – 86,4.  Показники в містах обласного підпорядкування та райцентрах становлять 58,3%, а селах і селищах міського типу – 14,5%.

Санепідслужбою Закарпатської області здійснюється державний санітарно-епідеміологічний нагляд за 113 водопроводами, у т. ч. 27 комунальними, 51 відомчим, 35 сільськими та за 4545 громадськими джерелами децентралізованого постачання.

Із загальної кількості водопроводів 18,6% не відповідають санітарним нормам і правилам, а саме через відсутність зон санітарної охорони – 5,2%, через відсутність необхідного комплексу очисних споруд – 7,1%, через відсутність знезаражуючих установок – 9,7%. Не відповідають вимогам санітарних норм 7 комунальних та 9 відомчих водопроводів.

Санепідслужбою області здійснюється постійний нагляд за водою, що подається населенню водопроводами. Серед децентралізованих об'єктів водопостачання перевіряються об'єкти громадського користування і ті, що належать підприємствам (харчової промисловості, громадського харчування), а також колодязі, з яких споживається вода дітьми до трьох років. Щорічно проводиться близько 3000 проб питної води на відповідність нормативам за санітарно-хімічними показниками та 4 500-5000 за мікробіологічними.

За результатами санітарно-хімічних досліджень води з комунальних водопроводів відсоток нестандартних проб за останні роки коливається на рівні 4%-5%. Найвищі показники в Берегівському, Міжгірському, Ужгородському районах. За мікробіологічними показниками показники нестандартних проб становлять 5,5%-5,8%, що перевищує загальноукраїнських показник.

Найгірша ситуація показників безпеки води з відомчими і сільськими водопроводами. Контроль та очистка відомчих водопроводів практично не здійснюється.

Що стосується децентралізованих джерел водопостачання, кількість нестандартних проб за санітарно-хімічними показниками складає 12-13%, за мікробіологічними показниками 15-20%. Проблемний стан сільських джерел водопостачання пов'язаний із недостатнім фінансуванням. Хоча в деяких населених пунктах вже починають впроваджувати новітні системи очистки води ультрафіолетом.

Що стосується міста Ужгород, кількість нестандартних проб тут становить близько 3%. Найбільш неякісним є водопостачання, що здійснюється з каналу, оскільки не ведуться відповідні санітарні і очисні заходи. Забруднення води в Ужгороді пов'язано також із застарілими водопровідними комунікаціями, що працюють несправно, із частими проривами.

Цілодобове водопостачання по всьому місту поки що, через брак коштів, забезпечити не можливо. Ресурси води є, але застарілі мережі не витримають підвищення тиску води. Також потребують добудови каналізаційні очисні споруди.

Контроль якості води Ужгорода на даний момент здійснюється в обласній СЕС, так як міська бактеріологічна лабораторія поки що працює там. Це створює значну напругу у роботі служби, але заплановані дослідження вдається проводити в повних об'ємах.

Основними проблемними питаннями водопостачання області є:

Зношеність існуючих мереж та обладнання системи водопроводів;
Недостатнє фінансування потреб водопровідно-каналізаційного господарства;
Періодичні відключення електроенергії від водозаборів, що спричиняє додаткові прориви аварійних трубопроводів, внаслідок перепадів тиску в мережі;
Недостатня потужність частини існуючих централізованих водопроводів та подача води в багатьох населених пунктах по графіку.

З метою покращення ситуації з водопостачанням у області розроблено обласну програму "Питна вода Закарпаття" на 2006-2020 роки", яку затверджено розпорядженням голови Закарпатської ОДА. Але, через брак коштів, фінансування більшості заходів перенесено на 2011-2020 роки.

Говорили на конференції і про те, як зробити воду кращою у домашніх умовах. Існує багато методів – фільтрування, відстоювання, заморожування води. Звісно, вони не можуть абсолютно очистити воду, тому перед споживанням варто пересвідчитися в якості води. Водопровідна вода відповідає Державним стандартам, тому фактично є безпечною для вживання.

Крістіна Шершун, "Вся Закарпатська Правда"

09 вересня 2010р.

Теги: Володимир Іваненко, водопостачання, вода, СЕС

НОВИНИ: Соціо

11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
» Всі новини