Близько 3,5% закарпатців уражені вірусом гепатиту С

За останніми статистичними даними, в Закарпатській області близько 3,5% людей уражено вірусом гепатиту С, та реальна кількість хворих значно більша. Чимало пацієнтів упродовж багатьох років не знають про те, що вони хворі на гепатит С.

Близько  3,5% закарпатців уражені вірусом гепатиту С

На думку фахівців, сьогодні у світі нараховується від 150 до 500 мільйонів хронічних носіїв вірусного гепатиту С. Відомо, що дуже рідко гепатит С може проявитися у гострій формі, в більшості ж пацієнтів хвороба з перших днів протікає хронічно, оскільки вірус "живе" в організмі людини роками. Відтак ця людина є джерелом інфекції для інших, і навіть сама не підозрює про це.

Часто до сімейних лікарів звертаються зі скаргами — виражена загальна слабкість, розповідає сімейний лікар Ужгородської міської поліклініки Наталія Колесник. Здавалося б — дивний і зовсім неспецифічний симптом, але у багатьох випадках в результаті обстеження ми встановлювали невтішний діагноз — хронічний вірусний гепатит С. Справді, дебютом цього підступного захворювання дуже часто є "печінкова лінь", тобто — загальна слабкість, яка може турбувати хворого тривалий час при відсутності інших симптомів, а інколи хвороба може спочатку взагалі жодним чином не проявлятись. Саме через це і називають вірус гепатиту С "лагідним убивцею". Хворі можуть скаржитися і на головний біль, і на нудоту, навіть на біль чи важкість у правому підребер'ї, потемніння сечі, знебарвлення калу.  Але попри впевненість наших пацієнтів, що саме пожовтіння шкіри є першим проявом гепатиту, лише у 20% хворих на гепатит С появляється жовтяниця.

Вірус ушкоджує клітини печінки і з часом може спричинити розвиток цирозу та пухлини — карциноми печінки. Тривалість захворювання проходить індивідуально — від кількох років до десятиліть і залежить від багатьох факторів: статі, віку хворого, його ваги,типу вірусу, вживання алкоголю, супутньої інфікованості іншими вірусами І зокрема, ВІЛ тощо. Без адекватної терапії противірусними препаратами прогноз для таких хворих, на жаль, сумний. До речі, хворих на гепатит уп'ятеро більше, ніж хворих на ВІЛ.

Прикро, що пацієнти медиків, а нерідко, на жаль, і самі лікарі, є необізнаними з цією проблемою, тому для хворого діагноз гепатиту С звучить як страшний вирок, від якого немає порятунку. Насправді пацієнти мають всі шанси повністю видужати. І навпаки, метод "підліковування" подовжує перебіг гепатиту, бо тоді противірусна терапія вже може виявитися неефективною! Лікар мусить надати пацієнтові доступну і повну інформацію стосовно сучасних методів діагностики і пояснити йому можливості сучасних принципів лікування, а також чесно повідомити про надзвичайно високу вартість противірусної терапії вірусного гепатиту С. Відтак пацієнт повинен прийняти рішення, виходячи зі своїх фінансових можливостей, чи проходити йому цю терапію.

На жаль, нині лікування гепатиту С на рівні держави не підтримується. Крім того, мало лікарів володіє сучасною інформацією про діагностику і принципи його лікування.

Найпоширеніший шлях — передавання вірусу через забруднений медичний інструментарій, коли інфікування відбувається під час медичних маніпуляцій: переливання зараженої вірусом крові, через шприц у наркоманів. Рідко — статевим шляхом! Можливе передавання вірусу гепатиту С від матері до дитини під час пологів, а також зараження дитини при годуванні груддю через тріщини сосків. Підчепити вірус С можна й під час гоління у перукарні. Модні татуювання теж несуть загрозу цієї інфекції. Навіть якщо ви лікуєтеся методом голковколювання чи проколюєте вуха і, до прикладу, ці процедури виконують нестерильними голками, то є всі шанси отримати у "подарунок" хворобу. За словами Наталії Колесник, є ймовірність передавання вірусу під час стоматологічних маніпуляцій в результаті користування інструментарієм, який не стерилізується.

Обстежитися на наявність вірусу в крові нескладно — достатньо здати аналіз на антитіла до вірусу, який можна зробити у багатьох діагностичних лабораторіях та навіть в амбулаторії сімейних лікарів, або безпосередньо виявити вірус гепатиту С у крові — це роблять у Центрі профілактики СНІД та в обласній санепідемстанції. Натомість, якщо вам поставили підтверджуючий діагноз, потрібна консультація фахівця і всебічне поглиблене обстеження перед початком лікування.

На жаль, вакцини проти гепатиту С немає! Але, як кажуть, береженого Бог береже! Тому, в першу чергу, дотримуйтесь правил особистої гігієни. Затим будьте уважні при проколюванні вух, пірсингу, нанесення татуювання чи процедур голковколювання — всі ці маніпуляції мають проводитися одноразовим інструментарієм, упаковку якого буде відкрито у вашій присутності, або впевніться, що інструментарій був ретельно простерилізований. Слід також посилити контроль за дотриманням принципів дезінфекції у медичних установах, зокрема у стоматологічних кабінетах.

І насамкінець доречна порада: при безладних статевих контактах, будь ласка, користуйтеся презервативами!

03 серпня 2010р.

Теги: гепатит С, хвороба

НОВИНИ: Соціо

11:28
У середу в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олегом Гойбергом Фото новина
20:09
/ 2
В Ужгороді у вівторок призупинять водопостачання у центральній частині міста
11:25
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Василем Чурговичем Фото новина
13:37
/ 1
В Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Віктором Мургою Фото новина
15:39
/ 1
У Мукачеві в неділю стартують заходи до Днів міста (ПРОГРАМА)
18:43
Тячівський суд наклав арешт на землю під будівництво МГЕС в Калинах (ДОКУМЕНТ)
11:17
/ 1
Головою Закарпатського окружного адміністративного суду переобрали Ярославу Калинич Фото новина
00:05
/ 1
У Великому Березному проведуть в останню дорогу нацгвардійця Олега Соценка Фото новина
22:59
/ 2
"Вужі на сковороді" пралісів "Шипота"
14:15
/ 1
Підтверджено загибель Артура Ковача з Калин на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти понад півтора року Фото новина
13:33
/ 1
У Рахові поховають сироту-переселенця з Запоріжжя Дмитра Баришполя, який загинув пів року тому на Донеччині Фото новина
21:02
Два КПП на кордоні зі Словаччиною та угорщиною тимчасово не працюватимуть
11:15
/ 1
У Мукачеві в п'ятницю попрощаються з Богданом Магійовичем, який загинув ще 2 роки тому Фото новина
13:18
/ 3
Зупиняючи московську орду на Харківщині, поліг Андрій Алексик з Онока Виноградівської громади Фото новина
11:14
/ 1
У лікарні в Сумах від отриманих на російській Бєлгородщині ран помер Юрій Порошенко з Осою Іршавської громади
14:20
За I квартал 2025 року НСЗУ сплатила 1,1 млрд грн медзакладам Закарпаття за Програмою медичних гарантій
13:15
/ 2
На Донеччині поліг Артем Песик з Берегова Фото новина
19:27
/ 2
Питання про створення парку "Чорні озера", підтримане ужгородцями в петиції, виносять на сесію міськради (ДОКУМЕНТИ)
21:12
/ 2
У лікарні в Ужгороді після важкої хвороби помер військовий із Ясіні на Рахівщині Олексій Боклажук Фото новина
20:22
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині попрощаються з полеглим захисником Михайлом Пауком Фото новина
04:44
ВІДЕОФАКТ. На Закарпатті розцвіла Долина нарцисів
21:52
/ 3
Двоє знайомих "нагріли" ужгородку на продажі 10-ти її квартир на понад 14 млн грн Фото новина
19:16
/ 2
У неділю в Мукачеві попрощаються з полеглим Героєм Володимиром Дубровським Фото новина
16:49
/ 11
Ужгородцеві Роберту Бровді "Мадяру" присвоєно звання Героя України
16:15
/ 3
Ужгородцеві Анатолію Тегзі "Варвару" посмертно присвоєно звання Героя України
» Всі новини