-- Щороку міліція проводить операцію "Мак", метою якої є виявлення та знешкодження незаконних посівів маку та конопель, -- розповідає в.о. начальника ГУ МВС України в Закарпатській області полковник міліції Василь Буковчаник. -- Нагадаємо, що кримінальна відповідальність за це настає, починаючи з 10 рослин конопель та 100 -- маку. Однак незважаючи на це, охочих заробити на чужій біді, ім'я якій -- наркозалежність, не бракує. І хоча в більшості оперативних зведень фігурують не якісь там наркодилери чи запеклі злочинці, а звичайнісінькі бабусі-пенсіонерки, за ними, як свідчить досвід, нерідко стоять саме тіньові ділки, котрі затарюють по селах наркозілля великими партіями.
Погодьмося, якщо сільська бабуся справді захоче спекти для гостей маківник, то придбає мак у пакетиках в будь-якій крамниці. У крайньому випадку посадить в себе на городі стебел десять-двадцять. Але коли маком засаджено півгороду, а ще все дбайливо захищено від стороннього ока кукурудзою чи іншим бадиллям, то стовідсотково йдеться не про пиріжки, а про перепродаж скупникам "наркоти". Наркоділки, чудово відаючи, які санкції, передбачені законом, самі не "світяться", підшуковують для цього "бізнесу" сільських пенсіонерів. Останні і в цінах не розбираються, та й, зважаючи на їхній вік, відповідальності серйозної не нестимуть. Максимум -- умовний термін покарання. А якщо прийде дільничний, завжди можна пустити сльозу, прикриваючись казочками про "пиріжки з маком" та коноплі "від жуків"...
Проте міліція таким байкам вже не вірить. Тож попадаються щоразу нові власники наркопосівів. Якщо кількість виявлених на городі стебел маку чи конопель перевищує зазначені показники, то вирішується питання про порушення кримінальної справи. А вже суд визначає, яке покарання -- штраф чи тюрма очікує "сердешну бабусю".
Ось -- свіжі приклади, причому свідомо беремо лише ті, де фігурує "кримінальна" кількість стебел дурман-зілля.
Іршавські слідчі під час розслідування кримінальної справи з'ясували: 56-річний житель одного з сіл району виростив на власнiй присадибнiй дiлянцi понад 200 рослин маку, скосив та висушив "урожай", який встиг реалізувати наркоділкам. На цьому й попався. На присадибний ділянках у с.Приборжавське, Чорний Потік, Заболотне міліціонери виявили замасковані між цибулею і часником макові ділянки, де господині культивували в середньому від 200 до 400 головок маку. "Урожай" довелося зібрати.
180 рослин маку нарахували рахівські правоохоронці на городі 50-річної жительки села Кваси. Кого газдиня збиралася пригощати "маківниками", повинно з'ясувати слідство.
Дільничні разом зі співробітниками патрульної служби Тячiвського райвідділу міліції навідалися на обійстя 57-річної жительки села Чумалево, де виявили та вилучили 140 рослин маку.
Рахівські міліціонери спільно з бійцями громадського формування з охорони правопорядку "Крук" на присадибнiй дiлянцi 72-річної пенсiнерки зі села Луг вилучили 21 рослину конопель. Ще 18 стебел знайшли на городі 82-річної пенсіонерки зі села Ганичі на Тячівщині. Тепер через коноплі обидві бабусі мають проблеми.
Операція "Мак-2010" наразі триває. Міліція нагадує: що ст.310 Кримінального кодексу України ("Посів або вирощування снотворного маку чи конопель") передбачає покарання у вигляді штрафу до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк до півроку, або обмеження волі на строк до 3-х років. Якщо ж посів маку та конопель становитиме 500 і більше рослин, за це загрожує позбавлення волі на строк від 3 до 7 років.