Співають пацканівські газдині...

"Ґаздині" із села Пацканьово Ужгородського району Закарпаття — бажані гості на кожному святі. А починалося все із звичайних вечорниць, на які збиралися найстарші жителі села. Одні пряли, інші лущили кукурудзу, квасолю, скубали пір'я. Звичайно, тут були і фіглі, і пісні, розповідали всілякі небилиці. Готували старі забуті страви: баньки, галамбиць, киселицю, киндерицю варену.

Співають пацканівські газдині...Оскільки наші пісні всім дуже подобалися, а співали переважно жінки, то й новостворений гурт ми назвали «Ґаздині». Спочатку співали пісні прях, потім весільні та інші народні, які збирали по селу.

Сьогодні репертуар ансамблю багатий та різноманітний. Тут і духовні, і давні рекрутські пісні, про тяжку жіночу долю, кохання, козацькі жартівливі, обжинкові.

Слід сказати, що ансамбль «Ґаздині» з'явився саме як подолання стереотипу в художньому мисленні, як сучасна форма поширення фольклорного репертуару в найбільш природному, автентичному звучанні. Наші пісні взяті безпосередньо з живого побуту рідного села. Вік учасниць ансамблю переважно пенсійний.

Про кожну із учасниць можна багато розповідати. Кожна має свій улюблений репертуар. Так, Ганна Логойда, Марія Сливканич віддають перевагу пісням про кохання, Ірина та Марія Марадик - про жіночу долю, Ганна Свида, Марія Бушко - баладним творам, Ірина Лукачина, Ганна Лендел - духовним, Гафія Стасьо, Ганна Галасник, Ганна Панда - рекрутським пісням.

Де тільки не виступали наші «Ґаздині». Їм аплодували в Перечині, Хусті, Іршаві, Ужгороді, Сторожниці, в Ужгородському училищі прикладного мистецтва, на святі рідної мови в Ужгородській школі № 19. А як довго не відпускали співачок зі сцени у Кальнику, Киблярах. У пресі тоді писали, що «Ґаздині», немов струмінь свіжого повітря...». Ансамбль виблискував самородком на багатьох святах, бо не співав співаних-переспіваних пісень, а виконував давно призабуте, співанки бабусь та прабабусь.

В ансамблі зібралися жінки, що мають голос і кохаються у звабній чарівності народної пісні. Їм притаманні злагодженість звучання голосів, глибокий зміст пісень, які нікого не залишають байдужими. Співанки ті різні. Одні хвилюють до сліз, інші спонукають бити лихом об землю і йти в танок.

Як на мене, «Ґаздині» — це унікальне явище. Зустрічаючись з співачками, які багато бачили, багато пережили на своєму віку на репетиціях, завжди отримую величезний заряд бадьорості. Коли мене запитують, навіщо мені оці клопоти з ансамблем, мовляв, нині і так багато інших колективів, я відповідаю:

- Всім серцем прагну, щоб наші сучасники, наша молодь знала, що в цьому житті є щось значно вище, величніше, ніж повсякденні турботи. Це духовність, культура, це перлини народної творчості, яким ціни нема, і вони не повинні загубитися з плином літ.
Марія ПАНЬКО, керівник гурту "Ґаздині"
07 березня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

21:25
/ 4
В Ужгороді відкрили виставку "Магія каменю" за участі понад пів сотні художників
16:09
У п'ятницю в Ужгороді благодійно покажуть "Маріупольську драму"
20:59
/ 1
100-річчя українського письменника Юрія Мейгеша в Ужгороді відзначили літературною зустріччю
16:23
Єдність у розмаїтті: Закарпатський народний хор запрошує на нову концертну програму
22:54
/ 1
В Ужгороді відкрилася виставка живопису Антона Ковача "Подорожі"
17:48
Сьогодні розпочався прийом творів на VІI Всеукраїнський конкурс малої прози імені Івана Чендея
18:32
Закарпатська філармонія запрошує на концерт The Bells of Christmas
14:21
У Закарпатській філармонії відбувся Великий Різдвяний концерт
13:28
/ 3
В ужгородському скансені відкрили виставку двох одеських художниць різних поколінь
19:31
/ 2
Ще 57 закарпатських об’єктів культурної спадщини з Закарпаття занесли до Держреєстру нерухомих пам’яток України
15:53
/ 2
Цикл різдвяно-новорічних свят Закарпатський народний хор завершить виступом на благодійному різдвяному концерті
16:28
В Ужгороді відбулася культурно-мистецька акція "Коляди у старому селі"
17:37
До Ужгорода на традиційні "Коляди у старому селі" з'їдуться колядницькі гурти й бетлегеми з усього Закарпаття
17:29
В антології "Наша Перша світова" представлено і Закарпаття
23:08
Перший український роман про Закарпаття
22:42
/ 1
В Ужгороді відбулася благодійна колядницька хода
14:31
/ 2
Василь Вовчок у Києві презентував свою виставку живопису "Пленерні етюди"
11:29
/ 3
Закарпатський народний хор повернувся із гастрольного туру Європою
01:08
/ 1
В ужгородському скансені на "Різдвяному вернісажі" представили свою творчість майстри народного мистецтва Закарпаття
00:31
У галереї "Ужгород" відкрилася традиційна "Різдвяна виставка" закарпатських художників
00:33
У четвер-п'ятницю в Ужгороді відкриються відразу 4 мистецькі виставки
17:24
В Ужгороді анонсували прем'єру нової вистави обласного театру в Хусті "MAVKA лісова"
11:21
Закарпатець Андрій Любка став переможцем премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського
00:41
В Ужгороді письменник Олександр Гаврош презентував книгу "Фортель і Мімі"
23:08
До Дня української хустки ужгородський скансен репрезентував виставку хусток з власної колекції
» Всі новини