Хай живуть "Березневі коти"! Київський журнал "Дніпро" про ужгородський фестиваль

Літературні фестивалі, форуми, "тусовки" та інші творчі збіговиська будь-яких форматів, є дуже гарним ґрунтом для пошуку молодої автури, нових приятелів, а часом, навіть друзів. Наприкінці березня гріх було не скористатися можливістю і не побувати в Ужгороді, де у цей час проходив ювілейний, п'ятий ЕротАртФест "Березневі коти".

Хай живуть "Березневі коти"! Київський журнал "Дніпро" про ужгородський фестиваль

Сонячне Закарпаття зустріло нас дощем. Другий день фестивалю, (а для нас перший) розпочався з презентації збірки чуттєвої еротики "Лінії пристрасті", яку журнал "Дніпро" видав наприкінці грудня минулого року. У просторих, світлих і досить таки прохолодних залах обласного музею імені Йосипа Бокшая у рамках фестивалю "Березневі коти" розмістилася досить цікава експозиція-виставка. Але серед картин, залитих білою фарбою чорних подушок та скульптур, глядачі віддавала найбільшу свою увагу останньому залу, де виставлялися ч/б фотографії вагітних жінок. І дійсно візуалізація жінки, що носить у собі життя має магічний вплив, мабуть на генетичному рівні, бо споглядаючи фотографії погляд відвести неможливо.

Презентація збірки еротичної прози "Лінії пристрасті" а також розповідь про оновлення у літературно-художньому журналі "Дніпро" викликали кілька запитань щодо формату журналу і подачі авторських рукописів.

Судячи з того як виглядала публіка, що прийшла на презентацію збірки "Лінії пристрасті" вчорашній вечір фестивалю був вдалим.  Тож одразу після презентації розпочалися так звані Поетичні читання мачок* (мачка – закарпатський діалект – кішка). Свої твори на публіку представили Христя Вінгренюк, Дана Кваша, Ірина Дементьєва, Маріанна Кіяновська, Оксана Чужа. І хоч тепліше фізичному тілу не стало – душу деякі поезії зігріли й надихнули. Але на цьому повільний і розмірений ритм фестивалю скінчився і розпочалися творчі перегони з одного закладу до іншого. Програма насичена, і зрозуміло, що кругом хотілося встигнути і все побачити і почути.

Кав’ярня музей "Під замком" належить до тих закладів, де ти раптом забуваєш, що у кав’ярнях треба, ну якщо не їсти, то хоча б каву пити. Безліч старовинних предметів побуту, які колись полегшували людям життя майстерно вписані в інтер’єр, а камін з живим вогнем робить кав’ярню "Під замком" особливо затишною. Для проведення літературних вечорів годі й шукати кращого місця.

Мабуть не перебільшу, якщо скажу, що улюбленцем читань у кав’ярні "Під замком" став мацур* (кіт) з Білорусі – Сергій Прилуцький на прізвисько Сярошка Пістончик, який читав свої новелки з щойно виданої збірки. Учасники і гості реготали так, що тряслися старовинні праски і м’ясорубки на поличках інтер’єру кав’ярні. Привіз гість з Білорусі і кілька календарів під назвою: "Канец словаў" – кінець слова (білоруською). Цим проектом прогресивні білоруські письменники, філософи вирішили звернути увагу влади і громадськості на стан сучасного літературного процесу країни і випустили настінний календар який проілюстрували своїми фотографіями в жанрі "ню". Щоправда поки що у цьому проекті взяли участь виключно чоловіки.
 
Розпал ЕротАртФесту відбувся ввечері у кав’ярні "Кактус". Не зважаючи на досить мексиканську назву страви тут подають цілком закарпатські, суп називають – поливкою, а деруни – кремзликами, а також є ще гомбовці, банош , пасулі, руслики… словом у Закарпатті на "Березневих котах" можне не лише почути сучасну літературу, смачно поїсти, а й ще гарно збагатити свій словниковий запас.
 
Тож, повертаючись до "Кактусу". Тут ввечері другого дня відбувся Третій Еро-слем купАж. Моя колега знайшла цьому дійству дуже правильну назву: "Коли творча молодь казиться". Це правда. Змагання на краще читання поезії на фестивалі "Березневі коти-5" це дійство яке складно описати цнотливо, бо той заряд міцного мату, а ще й у жіночих вустах – переслідує ще довго. Підсумовуючи скажу єдине – переміг киянин Дмитро Лазуткін і повіз до столиці кицю, зроблену руками ужгородського майстра та двісті з зайвим гривень, зібраних тут же, до речі п’ятдесят з яких були від журналу "Дніпро" за чесно куплене місце у журі.

Відвідали фестиваль і гості з Польщі – Софія Балдига та Анета Камінська, які прочитали свої твори на сцені театру ляльок "Бавка". А вся географія фестивалю склала три країни – Україна, Польша, Білорусь. Якщо ж говорити про міста України – були гості й учасники з Києва, Львова, Івано-Франківська, Чернівців, Одеси і звичайно ж господарі з міста Ужгород.

Не можна не згадати затишний дегустаційний зал "Шардоне" де в рамках фестивалю демонстрували відеопоезію. Або джаз-кав’ярню, де відбулося закриття фестивалю. Чесно-кажучи, кожен захід по-своєму заслуговує на окрему розповідь і аналіз. Приємно вразило дружнє ставлення людей, починаючи від організатора і автора фестивалю, невтомного Vіка Коврея, який особисто прийшов на вокзал нас зустрічати і тягав наші пакунки з журналом "Дніпро" і не завершуючи бабусею, яка продавала солодку вату на театральній площі біля театру ляльок. Протягом всього нашого перебування на фестивалі гідом і людиною, що прийняла нас у себе вдома як рідних, стала молода письменниця і журналістка – Оксана Чужа, яку так хочеться тепер називати – Своя! Після галасливого Києва, тихий і розважливий Ужгород має терапевтичний вплив. Тому, звичайно, коли потяг Ужгород-Київ рушив, наближаючи нас до столиці з її шаленим темпоритмом, стало трохи сумно…

Хай живуть "Березневі коти – 6"!!!

Ольга мур-Мурашко, "Дніпро"
01 липня 2010р.

Теги: фестиваль, Березневі коти

НОВИНИ: Культура

21:25
В Ужгороді відкрили виставку "Магія каменю" за участі понад пів сотні художників
16:09
У п'ятницю в Ужгороді благодійно покажуть "Маріупольську драму"
20:59
/ 1
100-річчя українського письменника Юрія Мейгеша в Ужгороді відзначили літературною зустріччю
16:23
Єдність у розмаїтті: Закарпатський народний хор запрошує на нову концертну програму
22:54
/ 1
В Ужгороді відкрилася виставка живопису Антона Ковача "Подорожі"
17:48
Сьогодні розпочався прийом творів на VІI Всеукраїнський конкурс малої прози імені Івана Чендея
18:32
Закарпатська філармонія запрошує на концерт The Bells of Christmas
14:21
У Закарпатській філармонії відбувся Великий Різдвяний концерт
13:28
/ 3
В ужгородському скансені відкрили виставку двох одеських художниць різних поколінь
19:31
/ 2
Ще 57 закарпатських об’єктів культурної спадщини з Закарпаття занесли до Держреєстру нерухомих пам’яток України
15:53
/ 2
Цикл різдвяно-новорічних свят Закарпатський народний хор завершить виступом на благодійному різдвяному концерті
16:28
В Ужгороді відбулася культурно-мистецька акція "Коляди у старому селі"
17:37
До Ужгорода на традиційні "Коляди у старому селі" з'їдуться колядницькі гурти й бетлегеми з усього Закарпаття
17:29
В антології "Наша Перша світова" представлено і Закарпаття
23:08
Перший український роман про Закарпаття
22:42
/ 1
В Ужгороді відбулася благодійна колядницька хода
14:31
/ 2
Василь Вовчок у Києві презентував свою виставку живопису "Пленерні етюди"
11:29
/ 3
Закарпатський народний хор повернувся із гастрольного туру Європою
01:08
/ 1
В ужгородському скансені на "Різдвяному вернісажі" представили свою творчість майстри народного мистецтва Закарпаття
00:31
У галереї "Ужгород" відкрилася традиційна "Різдвяна виставка" закарпатських художників
00:33
У четвер-п'ятницю в Ужгороді відкриються відразу 4 мистецькі виставки
17:24
В Ужгороді анонсували прем'єру нової вистави обласного театру в Хусті "MAVKA лісова"
11:21
Закарпатець Андрій Любка став переможцем премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського
00:41
В Ужгороді письменник Олександр Гаврош презентував книгу "Фортель і Мімі"
23:08
До Дня української хустки ужгородський скансен репрезентував виставку хусток з власної колекції
» Всі новини