Павло Бедзір: Рисунки, намальовані капелюхом

Шанувальники видатного закарпатського художника Павла Бедзіра (1926-2002) відзначили його черговий день народження виставкою творів майстра у його колишній майстерні в Ужгороді. Цього разу експонувалися 14 графічних робіт, виконаних на зламі 80-90-х років. Виконував їх митець у своєрідний спосіб.

Павло Бедзір: Рисунки, намальовані капелюхомТоді у продажу були великі рулони білого паперу по ЗО копійок і справно працювала Хустська фетро-фільцева фабрика. Відрізавши шматок від старого капелюха, П.Бедзір вмочав його у чорну туш і малював по нерозрізаному рулону. Лише потім окремі сюжети відрізалися одне від одного.

Виявляється шматком фетру можна досягати несподіваних ефектів: розводи, лінії будь-якої товщини, сіточки. Роботи є химерним поєднанням абстрактного орнаменту і реальних вражень. Є ряд печально-замислених автопортретів, що проступають крізь якусь димову завісу.

Багато чи то птахів, чи то стогів-оборогів. Якісь облітаючі кульбабки заполонили собою весь простір. І, звичайно, улюблений мотив — гіллясті дерева, символ людського життя, нашого внутрішнього світу, де все переплетено і розгалужено.

Спадкоємець Бедзірової майстерні Павло Ковач вважає, що кожна з цих робіт є піснею про наші гори, бо тільки у горах світ бачиться так панорамно, постає такими заплутаними структурами, і навіть душа у горах розпадається на якісь квадратики, промені, гру світла і тіні.

Мабуть, ці твори є спробою передати безпосередні враження від несуєтного спілкування з природою, той досвід медитацій посеред лісу, які так полюбляв художник. Не дбаючи за життя ні про що минуче, П.Бедзір не набув гідного його пошанування і по смерті, хоча масштабу його таланту не заперечує ніхто. Тому присутній на вернісажі скульптор Іван Маснюк виступив з ініціативою, аби усією громадою встановити в Ужгороді скромний пам'ятник цьому філософові Карпат.
"Закарпатська правда"
03 лютого 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

08:42
В Ужгороді презентували мілітарний роман Петра Ходанича "Жінка в зеленій сукні" Фото новина
09:24
В Ужгороді презентують роман Петра Ходанича "Жінка в зеленій сукні"
09:10
/ 1
Академічний естрадно-духовий оркестр Закарпатської філармонії відзначить 20-річний ювілей святковим концертом
09:47
Закарпатський народний хор взяв участь у ювілейних урочистостях Українського народного хору "Карпати" в Словаччині Фото новина
09:31
орбан кличе угорців на новий псевдореферендум і лякає "українською військовою мафією"
17:12
В Ужгороді стартує виставка про мистецтво роботи з деревом Фото новина
10:27
Закарпатський обласний театр драми та комедії в Хусті прем'єрно покаже "Портрет Доріана Грея"
09:08
Ужгородський дослідник видав книжку про найдавніший храм Закарпаття Фото новина
11:51
У Мукачеві стартує театральний фестиваль "Зірковий листопад на Закарпатті"
11:53
/ 3
"Міждисциплінарний" художник Ряска представив в Ужгороді "Конституцію перформансу" Фото новинаВідео новина
16:37
В Ужгороді започаткували щорічні зустрічі з лауреатами міської премії імені Петра Скунця Фото новина
16:32
В ужгородському скансені відкриється виставка Сергія Лендєла "Барви рідного краю"
15:46
/ 1
В Ужгороді офіційно стартував "Книга-фест 2025" Фото новина
11:36
На День української писемності в Ужгороді відбудеться зустріч із лауреатами міської премії імені Петра Скунця
12:10
Фестиваль «Монологи над Ужем» збере акторів з України та світу в Ужгороді Фото новина
08:30
У середу в ужгородському скансені відкриють "Формулу кохання" творчого подружжя Кочутів Фото новина
00:44
Закарпатський народний хор знову побував із культурно-дипломатичною місією в Хорватії Фото новина
18:35
До бенефісу Світлани Кобзистої у п’ятницю в Ужгороді покажуть виставу "Ірод"
13:35
Оприлюднено лауреатів обласних премій в галузях літератури, театрального, музичного та виконавського, хореографічного, образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва за 2024 рік
15:15
Після 6-річної перерви в Ужгороді вдев'яте стартував Фестиваль сучасної духовної музики, організовуваний Cantus-ом Фото новина
14:48
У Колочаві на Хустщині відбувся обласний фестиваль-конкурс коломийок "Співаночки мої милі" Фото новина
01:39
У Колочаві в неділю відбудеться обласний фестиваль-конкурс коломийки "Співаночки мої милі"
17:22
В атріумі Закарпатської ОВА відкриється виставка "Дитячі мрії"
01:26
Закарпатський народний хор долучився до проведення Національного тижня безбар’єрності Фото новина
10:59
Оголошено Короткий список VII Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея 2025 року
» Всі новини