В закарпатському Копашневі заснували Крайовий музей літератури, фольклору та мистецтва

Кожну націю звеличує її культура. Самобутні твори рук і людського мислення відіграють ключову роль у прогресі цивілізації. Вагомий внесок у цій справі відіграє мистецтво. Зважаючи на це, відомий вчений Іван Васильович Хланта захопився ідеєю створення Крайового музею літератури, фольклору та мистецтва.

Іван Хланта та В`ячеслав Рошко в Крайовому музеї літератури, фольклору та мистецтва в Копашневі на Закарпатті
Іван Хланта та В`ячеслав Рошко в Крайовому музеї літератури, фольклору та мистецтва в Копашневі на Закарпатті

Зібравши понад три тисячі експонатів, вчений домовився з директором середньої школи у рідному селі Копашнево Хустського району про виділення приміщення для такого закладу. Районне управління освіти посприяло з меблями, а колектив навчального закладу Копашнева на чолі з директором Петром Прилипком взялися допомагати Івану Хланті в обладнанні музею. Завдяки наполегливій праці вченого у 2005 році відбулося відкриття Крайового музею літератури, фольклору та мистецтва. Хоча фольклор та література і є мистецтвом, все ж Іван Хланта вирішив у назві музею виокремити згадані вище два напрямки. Річ у тім, що науковець усе свідоме життя займається фольклором, а також досліджує літературний процес Закарпаття. Він виявив ряд талановитих оповідачів, твори яких друкував у пресі і окремих збірниках, а також дослідив і видав праці про життєвий і творчий шлях кількох десятків письменників краю. Результати плідної роботи доктора мистецтвознавства Івана Хланти — 79 книг, які побачили світ і користуються великою популярністю серед громадськості. Його фундаментальними працями є такі солідні видання як “Літературне Закарпаття у XX столітті”, “Пісня над Карпатами”, “Закарпатський вертеп”, “Покаянні та похоронні пісні”, “Співайте Богові нашому, співайте”, “Ой, видно село”, “Казки Карпат” тощо. Усі вони зберігаються у Крайовому музеї літератури, фольклору та мистецтва. Зараз Іван Хланта працює над ювілейною вісімдесятою книгою про українців Румунії, серед яких чимало творчих особистостей, а їх родинне коріння тягнеться із Закарпаття.

У музеї експонуються книги таких відомих закарпатців, як Юлія Боршош-Ком’ятського, Василя Гренджі-Донського, Федора Потушняка, Івана Ірлявського, Федора Зубанича, Андрія Патрус-Карпатського, Андрія Дурунди, Олекси Мишанича, Михайла Рошка, Володимира Фединишинця та багатьох інших.

Творчості письменника Івана Чендея, лауреата Національної премії ім. Т.Г. Шевченка присвячена окрема експозиція, де можна детально ознайомитися з життєвим і творчим шляхом видатного земляка, який писав прекрасну прозу. Його твори “Іван”, “Птахи полишають гнізда”, “Житіє Антона Кукурічки”, “Далеке плавання”, “Скрип колиски” та інші стали яскравим явищем української літератури. Крім того, Іван Чендей у співавторстві з режисером Сергієм Параджановим написав сценарій до фільму “Тіні забутих предків”, що посів визначне місце в історії українського кіно. Книги іншого нашого земляка Петра Скунця прославили українську поезію. Талановитий поет, ставши у 19 років наймолодшим у СРСР членом Спілки письменників, своїми творами зарекомендував себе митцем чуйним до суспільних обставин, а відтак постав совістю народу. Його поезія стала загальновизнаною, а збірка “Один” найповніше відобразила творчість непересічного майстра слова, який так переконливо вселив до наших сердець віру і оптимізм:

Життя людини не перейде в тлінь.
Ще Богосин нас визволить від Звіра.
І прийде Він. І буде так...
Амінь.

У музеї також можна ознайомитися з біографією і творчістю всіх письменників Закарпаття. Найбільше їх родом з Мукачівщини, Іршавщини, Хустщини. Кожному району приділено окремі стелажі. Одразу помітна рука науковця, який звик до систематизації. Про це також свідчать чисельні теки, у яких міститься чимало матеріалів про творчих людей краю. Така папка є персонально про кожного письменника Закарпаття і містить стільки інформації, що можна би підготувати не одну дисертацію з літературознавства.

У музеї зберігаються прекрасні картини художників краю, серед яких і портрет Івана Хланти роботи Василя Петрецького. Полотнами можна любуватися годинами, вникаючи у кожну деталь і пізнаючи політ фантазії того чи іншого митця. Пересвідчуєшся, що на Закарпатті живуть воістину талановиті люди.

До речі, незабаром Крайовий музей літератури, фольклору і мистецтва розшириться. Директор середньої школи у Копашневі Петро Прилипко та завуч Ольга Драгуська з розумінням поставилися до пропозиції Івана Хланти виділити ще одну простору кімнату для галереї. Чимало картин зібрав науковець, тож для них просто необхідне окреме приміщення. Тим паче, що з жодної фольклорної експедиції Іван Васильович не повертається з пустими руками, щораз привозить у Копашнево нові експонати. Тож поповнюється музей, приваблюючи до себе відвідувачів, серед яких відомі в Україні люди.

Юрій Бабічин, "Міжгірський район"
12 лютого 2010р.

Теги: Копашнево, Хланта, музей, книжки, письменник, художник

НОВИНИ: Культура

15:12
У Чопі просто неба представлять виставку робіт Беати Куркуль, присвячених прикордонникам
09:47
Виставку Михайла Повка презентували у Генконсульстві Угорщини в Ужгороді
09:14
До "шевченківських днів" Закарпатський народний хор презентує Шевченка у слові, пісні та пісочній анімації
09:41
Виставу "Це все вона" показали на малій сцені Закарпатського обласного театру
10:01
Полювання на сина
10:29
/ 1
На Закарпаття з нагоди 250-ї річниці з дня народження Бетховена завітав скрипаль Ігор Муравйов
00:52
Виставка "Графічне Закарпаття" відкрилась у галереї "Ужгород"
03:39
/ 3
В угорському консульстві в Берегові відкрилася персональна виставка художника Аттіли Коприви
17:09
/ 1
Спілка художників "Арт-Свалява" відзначила 10-річчя
17:07
Піаністка з Угорщини провела майстер-клас в Ужгороді
10:48
В Ужгороді дискутуватимуть про переклади художньої літератури на Закарпатті
16:47
/ 1
"Мелодії сердець" сестер Гаврилко лунали в Ужгороді
09:39
"Закарпатські візерунки" у піснях і танцях розкажуть в Ужгороді про те, як "На схилах Карпат"
10:57
Виставку графіки відкрили у Виноградові
10:06
/ 1
В Ужгороді відзначили 100-річчя від дня народження Семена Панька
03:16
В Ужгороді відбулася презентація "Зради" Наталії Дурунди
10:39
Симфонічний оркестр обласної філармонії разом зі скрипалем і диригентом Ігорем Муравйовим зіграють в Ужгороді Beethoven-а
13:55
/ 2
Львівська Опера на День Св. Валентина привезе в Ужгород "Лускунчика"
01:36
Виставку робіт Володимира Павлишина відкрили в Ужгороді
10:36
У "Паланку" в Мукачеві можна оглянути "Творчі рефлексії" митця з Володимир-Волинського Павла Юрчука
01:32
У Братиславі відкрилася масштабна виставка закарпатських художників
11:23
/ 1
У Хусті прем'єрно покажуть виставу про легендарного опришка Пинтю
10:23
Концертні "Мелодії сердець" сестер Гаврилко співоче линутимуть в Ужгороді до Дня всіх закоханих
17:50
Концерт пам'яті народної артистки України Етелли Чуприк відбувся в Ужгороді
17:48
/ 3
Виставку світлин румунського фотографа Лайоша Нодя презентували в Ужгороді
» Всі новини