В Ужгороді професор з Канади презентував науковий вісник НТШ з україністики

В Ужгородському прес-клубі відбулася прес-конференція Валерія Полковського, професора з Канади, який презентував журналістам Західноканадський збірник Наукового товариства ім. Т. Шевченка (НТШ), а також розповів про життя української діаспори в Канаді.

В Ужгороді професор з Канади презентував науковий вісник НТШ з україністики

Збірник обсягом 585 сторінок є колективною працею авторів з Канади та України і подає аналіз різних сфер життя діаспори. Член редколегії Збірника професор Валерій Полковський, мешкаючи в канадському місті Сейнт-Альберт, часто у якості запрошеного гостя-професора викладає в університетах України, зокрема, й Ужгородському національному університеті, де був головою Державної екзаменаційної комісії на факультеті романо-германської філології, викладав теорію і практику перекладу на факультеті міжнародних відносин.
 
"У Збірнику йдеться про суспільне і політичне життя українців Канади, тут вміщено багато фактичного, дослідницького, архівного матеріалу, якого дуже не вистачає українським дослідникам, що працюють над темою діаспори. Збірник знадобиться науковців, студентів, журналістів, політологів, а також всіх, хто цікавиться життям українців у Канаді", — каже професор Полковський.

За словами професора, перше число Збірника НТШ вийшло 1973 року, а це вже п’ятий том видання. Це вперше Збірник надруковано не в Канаді, а в Україні (в Острозі). Матеріали видання — різнопланові, поділені на кілька розділів: "Ювілеї", "Преса і радіо", "Релігійне життя", "Українські архіви Канади", "Малярство", "У світі музики", "Література і переклад", "Зв’язок з Україною", "Персоналії".

Автори Збірника досліджували вплив українців на канадську державну політику (що зменшується на федеральному, проте збільшується на провінційному рівні), а також інші теми про розмаїття життя діаспори — її багатокультурність, чи можливе зближення католиків і православних, засоби масової інформації українців у Канаді тощо. Наклад Збірника — 750 примірників. До Ужгорода надійде 8-9 книжок (до університету та бібліотек).
 
Видання Збірника стало можливим завдяки дотації Альбертського товариства збереження української культури та Альбертської фундації збереження історичних пам’яток, а також завдяки членським внескам учасників НТШ, яких у Західній Канаді є понад 50 осіб.
Під час підготовки Збірника в укладачів виникали суперечки щодо правопису і стилістики. В. Полковський розповів, що серед канадських науковців є прихильники як "харківського", так і сучасного українського правопису, проте основну увагу звертали на суть матеріалу, а не на лексичні чи орфографічні відмінності.
 
Щодо українців у Канаді, зі слів Валерія Полковського, інформація 1,5 мільйонів осіб — це міф, насправді в Канаді є лише близько 550 тисяч людей українського походження та 200 тисяч народжених у змішаних шлюбах. 80 % із них визнають своє українське коріння лише двічі на рік, святкуючи великі свята. Інші ж активно підтримують українські традиції (наприклад, лише в одній канадській провінції є понад 80 українських танцювальних колективів), а також працюють заради добробуту України. "Ставлення до діаспори двояке, — каже професор Полковський. — Але не потрібно впадати у крайнощі. Це добровільний резерв, який безкоштовно працює для України. Натомість за 18 років Україна ніяк не підтримала діаспорні товариства. На жаль, лише на словах ми "брати". Україні слід відійти від грандіозних планів на кшталт "за один день у Європу" і перейти до конкретних вузьких проектів співпраці".

Сергій Полковський народився у Рівненській області, закінчив Львівський університет 1979 р. Стажувався в Едінбурзькому та Альбертському університетах (Канада). З 1996 р. проживає у Канаді. Президент компанії "Східноєвропейські можливості" (м. Сейнт-Альберт, Канада). Доктор філософії (2003 р., Альбертський університет, спеціалізація — сучасні мови та культурологічні дослідження). Сертифікований перекладач Асоціації перекладачів Альберти та Канадської ради перекладачів і термінологів. За волонтерську діяльність нагороджений почесними грамотами Прем’єр-міністра Канади та Міністра юстиції Канади. Автор понад 250 публікацій (лексичні змінив в мовах світу (англійська, українська та російська мови), теорія західного та вітчизняного перекладознавства, практика перекладу, літературна критика). Постійних автор українських часописів, статті та рецензії друкує у провідних західних журналах.
 

26 січня 2010р.

Теги: НТШ, науковий збірник, україністика, Ужгород

НОВИНИ: Соціо

17:51
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини