"Народна творчість Буштина": минуле, що переходить у сьогодення

"Народна творчість Буштина": минуле, що переходить у сьогодення

Дмитро Копинець. "Народна творчість Буштина": історико-етнографічний твір. Ужгород, 2009, – 231 с.

Ця книжка присвячена народним умільцям селища Буштина, тим, які жили  в давні часи і живуть тепер. Тут ви знайдете чудові взірці усної народної творчості: і давні легенди, і спогади старожителів, і пісні "баби Копинцяні"; розповіді  про окремих майстрів і цілі династії умільців; про митців пензля, вишивки і ткацтва, про музичні колективи і багато-багато іншого, що пов’язано з творчістю буштинців.  Про все це й поведемо розмову.

Автора книжки –  Дмитра Копинця ми знаємо давно по його інших книжках: "Селищу Буштино – 630", "Обрядові дійства і розваги молоді в давнину", "Селище Буштино вчора і сьогодні". За фахом він учитель фізики. Виріс у родині буштинського газди-хлібороба. Знає будь-яку роботу коло землі. Про таких кажуть: "Майстер на всі руки".

У його свідомості завжди жила національна ідея, любов до народних звичаїв, народної творчості, як вияву народного духу, любов до Бога, пошана до церкви. Любить гарну бесіду в колі друзів. Але найбільше любить рідну землю, особливо селище Буштино, де побачив світ 15 серпня 1931 року.   Цією живою любов’ю дихають сторінки його нарисів, що вмістили розмаїтий матеріал із життя рідного села.

Справжня історія – це історія (біографії) окремих людей. Безпристрасно викладені факти дають змогу відтворити реальності, а не ідеологічні кривотолки. У книжці Д.Копинця  знайшли відображення біографії багатьох майстрів і їх нащадків, кожної великої  родини буштинських умільців.  Розкрита історія творчих колективів Буштина і окремих митців, висвітлений цілий пласт духовного і творчого життя його мешканців.

Матеріали для цієї книжки Дмитро Михайлович збирав декілька років – записував розповіді односельців,  шукав відомості по архівних матеріалах і газетних публікаціях, знаходив  старі фотографії, аналізував і систематизував зібраний матеріал. І ось перед нами КНИЖКА – "Народна творчість Буштина".

Книжка поділена на три тематичні розділи: "Усна народна творчість", "Буштинські умільці і їх ремесла", "Архітектура і скульптура".

У першому розділі зібрані буштинські легенди і бувальщини, пісні і коломийки, приказки і народні прикмети, які збереглись в пам’яті народу. Всі вони написані живою мовою і  коли їх читаєш, то нібито занурюєшся в глибини давнини і разом з персонажами стаєш учасником тих давніх подій. У деяких легендах збережена та мова, якою не так давно говорили в нашому селі ("Як Цильо напужав сою жону Маріку", "Як Івана Полагіїн метрику вибирав").

Окремим підрозділом виділені пісні і коломийки, що складала і співала "баба Копинцяня" – Ганна Копинець-Гаврилко, жива легенда Буштина. Вона знала  понад 300 різних пісень і легенд! За браком місця в книжці, на жаль,  висвітлена тільки невелика частина її творчості.

Другий розділ – "Буштинські умільці і їх ремесла" – це галерея портретів відомих народних умільців і майстрів, творчих колективів Буштина. Вражає той величезний обсяг роботи, що провів автор, збираючи розповіді, архівні матеріали і фотографії при підготовці цього розділу. Про всіх Д.Копинець пише з любов’ю і повагою  – будь то  окрема людина, династія майстрів або творчій колектив; він зумів об’єднати в одну творчу громаду відомих майстрів минулого і сучасності з молодими буштинськими умільцями. Про життєвий шлях і мрії, про творчі пошуки і здобутки буштинських умільців написано простою, зрозумілою мовою і тому читати ці нариси можна на "одному диханні". Думаю, що пройде небагато часу і  вони  стануть Буштинськими легендами, як стали легендами спогади наших предків.

У третьому розділі – "Архітектура і скульптура" Д.Копинець на фоні історичного минулого описує архітектурні пам’ятки і скульптури Буштина. Автор по "зернятках" збирав історичні матеріали, спогади старожителів і чисельні фотографії – все, що мало відношення до будівництва житла і інших споруд в селищі. Він поставив собі за мету розповісти нащадкам якомога більше про ті споруди, архітектурні пам’ятки  і скульптури, що були колись у Буштині та існують тепер. Не всі вони являються витворами мистецтва, але були створені руками буштинських умільців в різні часи і заслуговують на те, щоб ми про це пам’ятали. 

У  Д.Копинця в цій книжці   минуле  логічно вливається в сьогодення, здобуваючи перспективу в майбутнє.

Книжка гарно видана. Привертають увагу щедро подані ілюстрації. Видання "Народна творчість Буштина" є золотим відерцем, яким автор зачерпнув живої води з вічної криниці пам’яті, щоб кожен, хто вип’є тієї води, зберігав щиру любов і нестримний потяг до батьківської хати, до тієї землі, яка стала частиною його долі.

Володимир Топеха, Буштино
13 грудня 2009р.

Теги: Буштино, народна творчість, книжка

НОВИНИ: Культура

01:26
Закарпатський народний хор долучився до проведення Національного тижня безбар’єрності Фото новина
10:59
Оголошено Короткий список VII Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея 2025 року
23:32
/ 3
Духнович чи Духновіч?
01:29
У суботу в ужгородському скансені звучатиме дитячий "Веселковий передзвін" закарпатського фольклору
14:31
Літературний конкурс малої прози імені Івана Чендея оголосив довгий список 2025 року
14:46
В Ужгороді оголосили прийом пропозицій на здобуття премії імені Петра Скунця
20:58
В Ужгороді представили закарпатське фентезі про розбійника Пинтю Фото новина
16:00
/ 3
Закарпатському адвокатові, який за хабарі незаконно сприяв військовослужбовцям у звільненні зі служби, "світять" 10 років тюрми Фото новина
14:07
На виставці-ярмарку в ужгородському скансені можна побачити близько 700 писанок, 300 з яких можна придбати Відео новина
13:46
Закарпатський народний хор презентує Пасхальний концерт у поєднанні з пісочною анімацією
21:35
/ 4
В Ужгороді презентують книжку Романа Офіцинського про Августина Волошина
20:27
/ 1
У суботу в Ужгороді представлять "гуцул-фентезі" Олександра Гавроша
14:26
"Галерея однієї картини" відкрита в Чинадіївському замку "Сент-Міклош" Фото новина
11:25
В Ужгороді стартував V-й Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва "Під цвітом сакури" Фото новина
13:09
Закарпатські лялькарі показали прем’єру вистави "Ірод" Фото новина
03:07
Закарпатська філармонія запрошує на особливий "бароковий" вечір, присвячений 340-річчю Баха
03:00
В Ужгороді відбудеться V-й Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва "Під цвітом сакури"
02:50
/ 1
В Ужгороді відбулася зустріч з поетом, прозаїком, публіцистом, видавцем та громадським діячем Володимиром Шовкошитним Фото новина
14:26
/ 1
В Ужгородському замку розгорнули виставку молодіжної "Фокус групи" Фото новина
19:28
Визначено переможців театрального фестивалю "Ужгородський Березіль" Фото новина
21:26
У галереї "Ужгород" відкрили виставку робіт учасників Молодіжного об’єднання Закарпатської організації НСХУ Фото новина
00:58
Оголошено переможців ХІV Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" у Хусті Фото новина
15:08
В Ужгороді покажуть"Випадковості та монохроми" Тіберія Сільваші
11:27
В Ужгороді презентують дебютну збірку Віктора Новграді-Лецо "Кавалки душі"
18:20
В Ужгороді, в крамниці-кав’ярні "Zelo" відбудеться майстер-клас з писанкарства
» Всі новини