Фольклорно-етнографічний ансамбль "Верховина" із закарпатської Міжгірщини зачарував чехів

Верховина і Височіна торують шлях до розвитку побратимських взаємин.

Фольклорно-етнографічний ансамбль "Верховина" із закарпатської Міжгірщини зачарував чехів

Минулого місяця з кількаденним офіційним візитом на Закарпатті перебувала делегація підприємців краю Височіна Чеської Республіки на чолі з директором Крайової адміністрації краю, головою благодійного фонду "Височіна-Закарпаття" Зденєком Кадлецом. Йшлося про поглиблення дії угоди партнерських відносин між двома краями щодо інвестування чеського капіталу в різні сектори економіки нашої області. Оскільки на сьогодні на Закарпатті функціонує 75 спільних українсько-чеських підприємств.

На Закарпатті перебувала делегація підприємців краю Височіна на чолі з директором Крайової адміністрації краю, головою благодійного фонду

У ході візиту чеські партнери відвідали і Міжгірщину, яка також потребує інвестицій. Колочава стала не випадковим місцем зустрічі. Саме тут у 30-х роках минулого століття жив серед колочавців Іван Ольбрахт - відомий чеський письменник, який розповів світові про верховинське село над гірською річкою Теребля.

У ході перемовин з участю голови Закарпатської облради Михайла Кічковського було підписано низку протоколів попередніх намірів між підприємцями Височіни і Міжгірщини. Зокрема, у будівельній, комунально-побутовій галузях, туризмі, рекреації, екології, де верховинський район має широкий діапазон діяльності.

Гості відвідали музеї Івана Ольбрахта, „Чеської школи”, церкви Святого Духа. Особливо припав їм до душі виступ на чеській мові учнів фольклорно-етнографічного гурту „Піроскуби” місцевої ЗОШ І-ІІІ ст. №1. Після цього чеські друзі запросили самодіяльних артистів Міжгірщини взяти участь у їхньому традиційному фольклорному фестивалі, який цього разу мав відбутися у м. Прибіславі.

Фольклорно-етнографічний ансамбль „Верховина” з Міжгірщини залюбки прийняв запрошення. Ретельно добравши програму, колоритні костюми з тим, аби якомога глибше донести до братньої глядацької аудиторії українську культуру, національні традиції, зміцнити дружні та культурні зв''''''''язки між нашими краями, колектив подався в Чехію.

На концерт самодіяльних артистів „Верховини” приїхали поціновувачі народного мистецтва з багатьох міст Чеської Республіки, зокрема, Праги, Брно, Їглави. Присутні були зачаровані програмою та харизмом колективу, тому кожен його виступ супроводжували гучними оплесками.

Водночас побратими організували для міжгірців ознайомчу екскурсію по Празі, Главі та Новій Ржіші. – Найбільше припав до душі унікальний костел або монастир Петра і Павла, який заснував Марк і його дружина Вослава, зокрема, раритетна монастирська бібліотека, в якій знаходяться дивом врятовані оригінальні документи усіх часів існування лаври – понад 20 000 упорядкованих рідкісних томів, – розповідає заступник голови Міжгірської РДА Микола Тимощук.

У рамках візиту відбулася й офіційна зустріч із директором адміністрації краю Височіна, головою благодійного фонду „ВіЗа” Зденєком Кадлецом, де українську сторону представляли заступник голови РДА Микола Тимощук, начальник відділу культури і туризму РДА Олександр Шемет, Міжгірський селищний голова Василь Щур, координатор благодійного фонду „ВіЗа” на Закарпатті Борис Качур та ін.

Досягнуто попередніх домовленостей щодо поглиблення співпраці та участі кращих юних поетів, прозаїків, художників краю Височіна в 7 Міжнародному фестивалі „Рекітське сузір’я”, фольклорно-мистецькому фестивалі „На Синевир трембіти кличуть” тощо. Як інформував чеських партнерів Микола Тимощук, традиційне свято народної творчості, яке щороку у серпні проводиться у Міжгірському районі на березі мальовничого Синевирського озера, набуває все більшої популярності в нашій області, по всій Україні і в прикордонних регіонах сусідніх держав: Угорщини, Словаччини, Румунії, Польщі. Бажаними гостями цього унікального свята є і шанувальники закарпатського фольклору із Чехії, Франції, Бельгії, країн СНД. Особливо збагатило значимість свята проведення в його рамках ініційованої обласною радою і облдержадміністрацією благодійної акції „Кожній дитині – родину”. Внесені добровільні пожертвування використовуються виключно з однією метою: для поліпшення облаштування діючих на Закарпатті дитячих будинків сімейного типу, за кількістю яких Закарпаття займає одне з провідних місць в Україні.

Зденек Кадлєц подякував за запрошення і пообіцяв розглянути можливість здійснення візиту до верховинського району, який припав до душі своєю самобутністю, безцінними духовними народними перлинами.

Чи не тому сьогодні в с. Колочава Генеральне консульство Чеської Республіки у Льовові організувало фотовиставку, присвячену 20 річниці оксамитової революції, під назвою: „1989 - очима фотографів”, яка дає змогу побачити роботи талановитих чеських фотомитців.
 

Анна Романенчук
07 грудня 2009р.

Теги: фольклорно-етнографічний, "Верховина", Міжгірщина, Чехія

НОВИНИ: Культура

17:44
В Ужгороді лунала "Музика кіно"
16:02
П'єсу закарпатського драматурга поставили у Дрогобичі
02:39
Написанню книжок вчили на фестивалі "Книга-фест" в Ужгороді
15:24
В Ужгороді оголосили переможців конкурсу "Книга-фест"
14:59
Мукачівський драматичний театр відкриє 74 театральний сезон виставою "Поліанна"
11:07
Творчий вечір з нагоди ювілею Наталії Орєшнікової відбувся у "Бавці" в Ужгороді
03:10
Хіти світової кіноіндустрії прозвучали у Закарпатській обласній філармонії
09:37
Народний фольклорно-етнографічний ансамбль "Ужгород" привітали із 35-ою річницею
15:39
В Ужгороді відкрилася художня виставка Шандора Балога
13:05
Закарпатський муздрамтеатр зіграє виставу у скансені в Ужгороді
18:04
/ 1
В Ужгороді три дні поспіль триватиме "Книга-фест 2020"
11:33
Вечір поетичних читань "Пам'ять і протиріччя" відбудеться в Ужгороді
11:14
/ 3
Митці Ужгорода зібралися на триденний пленер на Великоберезнянщині
02:40
На Ужгородщині відкрилась художня школа "Ром-Арт"
01:31
Театр із Хуста з оркестром завітали до Ужгорода з вересневим міксом музичних жанрів
15:49
Закарпатський народний хор разом із ужгородцями святкував День міста
09:05
У скансені в Ужгороді художник Шандор Балог презентує свій живописний "Рідний край"
00:50
ФОТОФАКТ. У Боздоському парку в Ужгороді тривають вистави для дітей
14:48
В Ужгороді просто неба показали виставу-інтерактивну гру "По щучому велінню"
13:45
/ 1
В Ужгороді до Дня міста відбувається арт-пленер
23:51
Названо лауреатів ІІІ Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея
18:42
В Ужгороді на сцені Відкритого офісу показали виставу-концерт "Уклін тобі, моя Україно!"
03:24
В Ужгороді вийшла друком книжка-альбом художника і фізика Мирослава Ціпле
02:10
В Ужгороді стартував "ЧЕНДЕЙ ФЕСТ 2020"
02:17
Камерний академічний хор "Кантус" проведе концерт просто неба в Середньому на Ужгородщині
» Всі новини