Як розповів Василь Васильович, Третейський суд у сфері правозахисту відіграє роль альтернативного виду захисту прав громадян. Законом України “Про третейські суди” чітко визначено механізми створення, мету та повноваження третейських судів (правда, час від часу до Закону вносяться поправки, які то розширюють, то обмежують повноваження українських третейських судів; наприклад, від 3.03.2009 р. відмінено розгляд майнових та земельних спорів, питань спадщини), рішення котрих на сьогодні є обов’язковими до виконання. Крім того, третейські суди не розглядають трудові, сімейні спори (окрім шлюбних контрактів, де можна внести третейське застереження), суперечки, де однією зі сторін виступає орган державної влади, пов’язані з державною таємницею, скасування нормативних актів, законів, рішень тощо. До 11 грудня 2008 року Ужгород залишався останнім обласним центром в Україні, де не було третейського суду. Цікаво, що в Європі та США 60-80 відсотків цивільних справ розглядають третейські суди, зауважив Василь Готра.
Однією з головних переваг третейського суду є швидкі терміни розгляду справ: від 5 днів до 2 місяців (відомо, що через перевантаженість суди загальної юрисдикції розглядають справи іноді по кілька років). До того ж рішення третейського суду є обов’язковими й не підлягають оскарженню. Це природно, оскільки сторони йдуть до третейського суду добровільно та самі вибирають собі судей, кількість яких під час розгляду справи повинна бути непарною задля прийняття рішення, що обумовлює максимальну об’єктивність і неупередженість у розгляді справи. Практика свідчить, що 90% рішень третейського суду виконується добровільно. Зважаючи на вищезгадане, переваги третейських судів очевидні, підкреслює голова постійно діючого Третейського суду Василь Готра.
Третейський суд позбавлений багатьох процесуальних формальностей. Розгляд справи в ньому, як правило, здійснюється за одне засідання і часто вирішується мировою угодою між сторонами. Із часу свого заснування до сьогодні Третейський суд розглянув близько 300 справ. Йому віддають перевагу банківські установи в разі потреби вирішення спору, багато з них у договорі завжди закладають третейське застереження, розповідає Василь Васильович. До того ж він радить усім під час укладання угоди (позики, купівлі-продажу майна тощо) включити до неї третейське застереження. Вартість позовної заяви становить відсоток від суми позову, що дешевше, ніж розглядати ці самі справи в державній інстанції, підсумував Василь Готра.