Книга розповідає про становлення та розвиток села, починаючи з перших пастуших хуторянських поселень під верховинськими полонинами, які з часом перетворилися у присілки, і до наших часів, коли останні поступово об’єдналися у велике гірське село. Написана у формі історико-краєзнавчих оглядів окремих періодів у житті села, книга розкриває перед читачами прадавні родоводи, заняття колочавців, релігійні вірування та традиції, розвиток освіти.
В основу художньо-документального видання лягли "Метрична книга" та "Шкільна хроніка" села, документи з фондів Державного архіву Закарпатської області та спогади односельчан. Матеріал поданий простою народною мовою з використанням забутих слів-діалектів, аби зрозуміти які у кінці книги розмішено спеціальний словник. Не забули автори розкрити читачам і походження місцевих географічних назв, вмістивши окремим підрозділом топонімічні назви.
Доповнює легендами овіяний образ Колочави ціла низка цікавих фотографій.
Батько та син, що власним коштом видали книгу, впевнені, що їх "Родовід верховинської Колочави" доповнить та розширить історичні відомості з краєзнавства про життя села у минулих віках. Прикро одне, що гарно оформлене 370-сторінкове видання вийшло лише невеличким тиражем в 300 примірників.
Цікаво, що це не перше видання авторів про рідне село. Дослідження історії Колочави Василь Малета розпочав у студентські роки, обравши тему дипломної роботи "Соціалістичні перетворення села Колочава", яку на "відмінно" захистив у 1963 році. Працюючи учителем, а згодом директором Колочава-Брадолецької школи написав "Історію села Колочава", яка увійшла в об’ємну працю "Історія міст і сіл. Закарпатська область" (Київ, 1968) та в перевидане російськомовне видання "История городов и сел Украинской ССР. Закарпатская область" (Киев, 1982).
У теперішній час пан Василь з сином Олександром допомагають своєму земляку народному депутату України Станіславу Аржевітіну в роботі над поглибленим написанням історії села Колочава в документах і фактах (задумано 10 томів) та в будівництві й обладнанні краєзнавчих музеїв села. До речі, дві книги із згаданої серії під назвою "Шугаї" і "Релігія" вже побачили світ.