На Закарпатті відбулася церемонія перепоховання розстріляних січових стрільців (ФОТО)

Як уже повідомляло "Закарпаття online", на Верецькому перевалі, що на межі між Закарпатською та Львівською областями, відбулось перепоховання решток десяти січових стрільців - захисників Карпатської України, яких 1939 року тут розстріляли польські жандарми.

На Закарпатті відбулася церемонія перепоховання розстріляних січових стрільців (ФОТО)

Десять священиків, представників різних християнських конфесій, відправили на честь загиблих січовиків панахиду, а військовий оркестр, почесна варта та салютна команда Львівського інституту сухопутних військ віддали усі належні військові почесті героям, які загинули за Україну. Про це розповів секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій при Кабінеті Міністрів України Святослав Шеремета.

У березні 1939 року на Верецькому перевалі було розстріляно близько 600 карпатських січовиків. Комунальне підприємство Львівської обласної ради з питань здійснення пошуку поховань учасників національно-визвольних змагань та жертв воєн, депортацій і політичних репресій "Доля" віднайшло перші десять останків.

Як підкреслює Святослав Шеремета, попри складнощі (адже розстрілювали наших вояків у лісах, чагарниках) роботи будуть продовжуватися. "Будемо сподіватися, що останки усіх 600 героїв будуть знайдені. Тривають роботи в архівах, щоб знайти імена усіх героїв, які загинули. На місці загибелі карпатських січовиків буде відкрито меморіал. Планується у 2009 році завершити будівництво меморіалу, а до Дня незалежності – 24 серпня 2010 року – зробити його урочисте відкриття", – поінформував Святослав Шеремета.

На Закарпатті відбулася церемонія перепоховання розстріляних січових стрільцівНа Закарпатті відбулася церемонія перепоховання розстріляних січових стрільців

 

 

 

 

 

 

 

 

За інформацією організаторів заходу, військовим органом Карпатської України була мілітарна організація "Карпатська Січ", початки якої сягають листопада 1938 року. Його основним завданням був захист Закарпаття від нападів угорських і польських диверсійних загонів. Найбільша битва розгорнулась 15 березня на Красному полі - рівнині, що на правому березі Тиси поблизу Хуста. В цьому бою загинуло близько 230 січовиків, чеських воїнів і добровольців. На центральному напрямі бої відбулися на околиці міст Сваляви та Іршави. Січовики втратили близько 200 убитими і понад 400 пораненими, в полон було взято близько 300 осіб. Частину захоплених в полон січовиків - вихідців з Галичини, угорці передали полякам. 17 березня 1939 року полонених 7-8 колонами по 70-80 осіб жандарми привели на Верецький перевал. На новоутвореному кордоні Угорщини з Польщею угорські конвоїри передали карпатських січовиків польській прикордонній службі. Польські прикордонники спочатку розмістили полонених у казармах.

Наступного ранку, знову поділивши їх на колони, галичан відконвоювали вздовж лінії кордону ліворуч і праворуч на півтора-два кілометри і розстріляли над закарпатськими селами Нова Розтока і Верб'яж та між Петросовцею, Жупанами й Лазами. Вбитих січовиків поховали на Верецькому перевалі, за кілька метрів від лінії тодішнього кордону. На братській могилі поставили дерев'яний хрест. У жовтні-листопаді 2008 року комунальне підприємство Львівської обласної ради з питань здійснення пошуку поховань учасників національно-визвольних змагань та жертв воєн, депортацій і політичних репресій "Доля" за дорученням Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті жертв війни та політичних репресій провело пошук місць поховань вояків Карпатської Січі на Верецькому перевалі. Дослідження проводилися на околиці сіл Жупани Сколівського району Львівської області та Верб'яж Воловецького району Закарпатської області. Аналіз остеологічного і речового матеріалів засвідчує, що у могилі були поховані здебільшого молоді люди, одягнуті у теплий, сукняно-шерстяний одяг цивільного та військового крою. Знайдено залишки шкіряних поясних ременів, а в одному випадку - рештки офіцерської портупеї. На ногах збереглися чоботи та черевики військового зразка з кованими підошвами.

На Закарпатті відбулася церемонія перепоховання розстріляних січових стрільцівНа Закарпатті відбулася церемонія перепоховання розстріляних січових стрільців

Загальна кількість виявлених на досліджуваному об'єкті людських решток становить 10 осіб. Санітарний характер поховання, розташування у поховальній ямі скелетів, різнобій у обмундируванні, численний супровідний матеріал (залишки одягу, взуття, особисті речі тощо) свідчать, що на Верецькому перевалі виявлено поховання людей, які загинули насильницькою смертю у холодну пору року не раніше другої половини 1938 року. Як свідчать знайдені під час розкопок матеріали, це були солдати Карпатської Січі - галичани, розстріляні на Верецькому перевалі у березні 1939 року.

Таким чином, у результаті проведених досліджень на Верецькому перевалі було виявлено одне з поховань Карпатських січовиків. Подальші пошукові роботи дадуть можливість не тільки віднайти інші місця захоронень, а й дати відповідь на дискусійні питання про події, що відбулися на Верецькому перевалі у середині березня 1939 року.

На Закарпатті відбулася церемонія перепоховання розстріляних січових стрільців

Сергій Гудак, УкрінформФото, ЗІК
15 вересня 2009р.

Теги: Верецький перевал, перепоховання, січові стрільці, Карпатська Україна

Коментарі

Прохожий 16.09.2009 / 11:06:00
"...відбулось перепоховання решток десяти січових стрільців - захисників Карпатської України, яких 1939 року тут розстріляли польські жандарми".

Считаю, что этот материал - редкий пример правильной, объективной и профессиональной работы журналиста при освещении событий.



ember 16.09.2009 / 09:38:00
Béke poraikra!

111 15.09.2009 / 19:54:00
Смерть ворогам!

Гуцул 15.09.2009 / 17:11:00
Слава героям Карпатської України!

НОВИНИ: Соціо

18:00
На війні з росією поліг Павло Полянчук з Богдана на Рахівщині Фото новина
21:14
На Закарпатті забудовник уник кримінальної відповідальності, сплативши 4,6 млн грн податку на прибуток
15:45
У Тарнівцях на Ужгородщині провели в останню дорогу захисника Василя Копача Фото новина
09:23
У Лукові Хустської громади попрощалися з Іваном Повхом, що з квітня вважався зниклим безвісти Фото новина
23:49
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Іваном Ключніком Фото новина
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 7
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 12
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
» Всі новини