Олег Гаваші: "Треба не кивати на кризу, а вирішувати питання, які залежать від нас"

У п'ятницю, 14 серпня, відбулося розширене засідання колегії обласної державної адміністрації, на якій розглянуто питання про підсумки економічного і соціального розвитку та про виконання місцевих бюджетів області за перше півріччя цього року.

Олег Гаваші: "Треба не кивати на кризу, а вирішувати питання, які залежать від нас"

Один з двох доповідачів – начальник головного управління економіки Віктор Погорєлов – сказав, що, незважаючи на вплив світової фінансової кризи, вдалося зберегти позитивні тенденції у окремих видах економічної діяльності, зайняти 1-3 місця в державі за 5 показниками. Зокрема, регіон має найкращі показники в Україні за питомою вагою збиткових підприємств та рівнем оплати населенням житлово-комунальних послуг, посідає друге місце за рівнем злочинності в розрахунку на 10 тис. населення, знаходиться на третьому місці за рівнем оплати спожитого природного газу  та темпами росту реальної заробітної плати.

Більш детально Віктор Погорелов говорив про ситуацію в соціально-економічній сфері. Зокрема, індекс виробництва промислової продукції області за січень – червень 2009 року у порівнянні з відповідним періодом попереднього року становив 43,3 відсотка. Зниження промислового виробництва спостерігалося по всій країні – за І півріччя  року темп становив 68,9 відс.; спад промислового виробництва зафіксовано у всіх без винятку регіонах України. Водночас по області у червні порівняно з травнем обсяги виробництва зросли на 9,1 відс., у переробній промисловості  – на 5,5 відс.

Світова фінансова криза перш за все негативно вплинула на роботу підприємств, які реалізують інвестиційні проекти та виготовляють продукцію для автомобільної промисловості.

У легкій промисловості зниження спричинено скороченням замовлень іноземних партнерів на умовах давальницької сировини. Проте, порівняно з травнем, у червні виробництво у легкій промисловості зросло  на 23,0 відс.

З метою мінімізації впливу світової фінансової кризи, покрашення фінансово-економічного становища підприємств, вживаються відповідні заходи. Так, ВАТ „Мукачівський завод „Точприлад” організував нове виробництво продукції з угорською фірмою „Відеотон”; ВАТ „Берегівський завод” продовжує роботу з іноземними інвесторами щодо розширення асортименту продукції; ТОВ „Джейбіл С.Ю.Л” здійснює освоєння нової продукції; ЗАТ „Єврокар” продовжує будівництво малярного та зварювального цехів, що передбачає поступовий перехід до повного конвеєрного складання зі зварюванням, фарбуванням та монтажем кузовів автомобілів.

Говорячи про інші сектори економіки, зокрема, аграрний, доповідач констатував, що у першому півріччі обсяг валової продукції сільського господарства зменшився на 0,5 відс., в т.ч. в галузі рослинництва – на 23,5, в галузі тваринництва відбувся ріст  на 1,6 відсотка. На 20 липня зібрано зернових культур на площі 24,9 тис. га, що на 28,0 відс. більше, ніж торік, намолочено 78,7 тис. тонн зерна, середня урожайність становить 31,7 ц/га. Також проводився збір ранніх овочів відкритого ґрунту, молодої картоплі та плодово-ягідних культур.
Незабаром завершиться збір озимих і розпочнуться жнива ярових зернових. За попередніми розрахунками, валовий збір зерна очікується у межах прогнозу – 305 тис. тонн.

У всіх категоріях господарств збільшено виробництво м’яса та яєць (відповідно на 3,9 та 6,1 відсотка), тоді як виробництво молока знизилося на 2,8 відсотка. Призупинено подальше скорочення поголів'я великої рогатої худоби (темп становив 99,6 відс., торік – 98,9 відс.).

Оборот роздрібної торгівлі, що включає роздрібний товарооборот торгової мережі підприємств – юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, а також на ринках за січень – червень ц.р., за розрахунками склав 4,0 млрд. грн., що порівняно з показниками за відповідний період минулого року менше на 12,3 відсотка.
Нерівномірне розміщення виробництва споживчих товарів, неспроможність роздрібних торговельних підприємств установити тривалі господарські зв'язки з виробниками та постачальниками продукції призвели до значного зменшення оптового товарообороту (на 23,8 відс.).

Криза боляче зачепила будівництво. Обсяги фінансування з державного бюджету  на поточний рік для реалізації інвестиційних проектів соціально-економічного розвитку області є недостатніми, а на газифікацію сільських населених пунктів взагалі відсутні. Як наслідок, відбувається зменшення обсягів інвестицій в основний капітал, зниження темпів виконання підрядних робіт, збільшення кількості будівельних організацій, які призупиняють діяльність тощо.

На 1 липня 2009 року кошти зі Стабілізаційного фонду для фінансування будівництва об’єктів соціальної сфери в область не поступали. Це пов’язано з тим, що Мінрегіонбуд  (розпорядник коштів) не уклав договорів з розпорядниками коштів нижчого рівня та замовниками.

Водночас у першому півріччі цього року з обласного бюджету профінансовано видатків на капітальні вкладення в сумі 10,7 млн.грн., в тому числі з бюджету розвитку – 1,8 млн.грн. та за рахунок субвенції, переданої низовим бюджетам, – 8,9 млн.грн. Ці видатки становлять тільки 25 відсотків від річного завдання (42,8 млн.грн.).

Низькими темпами освоюються кошти на будівництві (реконструкції) об’єктів соціально-культурного призначення. Це пов'язано з проведенням тендерних процедур, непідготовленою проектно-кошторисною документацією тощо. Є небезпека, що подібне “фінансування” будівництва об’єктів з державного бюджету приведе до зриву пускової програми поточного року, а це школи в с. Верхня Визниця Мукачівського, с. Дротинці Виноградівського, с. Негровець Міжгірського, с. Сокирниця Хустського, с. Мала Добронь Ужгородського районів та ряд об’єктів комунального призначення.

У першому півріччі цього року  будівельними організаціями виконано робіт на суму 158,7  млн. грн., що на 37,9  відс. менше, ніж за відповідний період минулого року.

Значну увагу і доповідач, і виступаючі приділили розрахункам за енергоносії. Так, оплата за спожиті енергоносії та отримані послуги в області на перше липня становила – за електроенергію – 98,2 відс. (відповідний період 2008р. - 99,5 відс.); природний газ – 114,3 відс. (2008 р. - 111,7 відс.).

Зменшили рівень розрахунків в порівнянні до відповідного періоду 2008 року за електроенергію – Тячівський район на 6,9 відсотка, міста Ужгород та Мукачево на 3,7 відсотка, м. Хуст  на 2,8 відсотка.

Залишається вкрай незадовільним стан оплати за спожиту електричну енергію підприємств житлово-комунального господарства. Питома вага поточної заборгованості підприємств житлово-комунального господарств перед ВАТ ЕК ”Закарпаттяобленерго” сягнула 83,8 відсотка загальнообласного боргу за спожиту електроенергію. Поточна заборгованість підприємств водоканалізаційного господарства на перше липня становила 4,2 млн. грн., підприємств тепломереж – 0,7 млн. грн. Найнижчий рівень оплати і найбільша заборгованість водоканалів міст Ужгород, Мукачево та Хуст,  тепломереж Мукачева та Ужгорода.
Борг підприємств теплокомуненергетики перед ДК ”Газ України” – 20,9 млн. грн. в т.ч. 15,4 млн. грн. борг комунального підприємства м. Ужгород (КП”Уж-тепло).

Більшість підприємств житлово-комунального господарства  у першому півріччі  року за результатами виробничої діяльності збиткові. За попередніми підрахунками сума збитків наблизиться до 17,8 млн. грн.
Про зовнішньоекономічну діяльність. За січень-травень  року зовнішньоторговельний обіг підприємств та організацій області становив 620,5 млн. дол. США, що менше минулорічного періоду на 53,5 відс. (або на 714,4 млн. дол. США). При цьому експорт зменшився на 42,0 відс., імпортні поставки скоротилися на 61,6 відс. Продовжує зберігатись від’ємне сальдо зовнішньоторгівельного балансу.

За період іноземного інвестування (1994 р. - І півріччя 2009 року) всього в область  залучено 353,8 млн. дол. США прямих іноземних інвестицій. А за перше півріччя року в економіку області вкладено 7,8 млн. дол. США,  що вдвічі менше, ніж за відповідний період минулого року.

Основними проблемами, з  якими  зіткнулися підприємства є несвоєчасне повернення ПДВ, втрата ринків збуту, зменшення виробництва продукції та скорочення робочих місць.

На колегії прозвучали дані головного управління статистики в області щодо цінової ситуації. У липні поточного року індекс споживчих цін (інфляції) в області становив 99,9 відс. (у державі теж 99,9 відсотка), за січень – липень – 107,2 відс. (108,5 відс. - по Україні). В загальнодержавній комплексній оцінці соціально-економічного розвитку за липень область за цим показником займає 3-4 місце, за січень-липень – 7-8 місце.

На рівень  індексу інфляції за січень-липень суттєво вплинуло зростання  вартості  палива на 38,6 відс.,  цін на фармацевтичну продукцію, медичні товари та обладнання на 28,2 відс., плата за житло – 27,0 відс.
Крім того,  значно зросли ціни на продукти харчування  - на 4,2 відс. Найбільше подорожчали цукор, фрукти, м’ясо та м’ясопродукти, хліб.

Номінальна зарплата штатного працівника, зайнятого в галузях економіки регіону, за червень цього року дорівнювала 1637 грн., що на 8,3 відс. перевищує відповідний місяць минулого року. Зростання заробітної плати у порівнянні з відповідним періодом минулого року відбулося в усіх регіонах області, окрім міста Чоп. Разом з тим, зарплата по області залишається нижчою від середньої по країні на 17,3 відсотка (по Україні – 1980 грн.). На 1 липня 2009 року заборгованість з виплати зарплати в економіці області, включаючи непрацюючі суб’єкти господарювання та підприємства-банкрути, становила 16,4 млн. грн., і порівняно з 1 січня поточного року зросла на 79,4 відсотка. Найбільшу частку боргу мають Берегівський, Тячівський, райони та міста Ужгород і Мукачево.

Наслідки світової фінансової кризи негативно позначилися на ринку праці Закарпаття. Протягом січня-червня поточного року втратили роботу 1,8 тис. працівників, що в чотири рази перевищує минулорічні показники. На перше липня чисельність безробітних становила 18,1 тис. осіб, що на 4,7 відс. більше попереднього року. Призупинилися темпи створення нових робочих місць.

Доповідаючи з другого питання порядку денного засідання колегії, в.о. начальника головного фінансового управління Степан Борис говорив  про виконання місцевих  бюджетів області. Він сказав, що протягом  першого півріччя 2009 року для забезпечення належного функціонування бюджетних установ та своєчасного фінансування захищених статей видатків місцевих бюджетів, зокрема виплату заробітної плати  та оплату енергоносіїв і комунальних послуг, що споживаються бюджетними установами, місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування довелось притримуватися  політики жорсткої економії бюджетних коштів, фінансування першочергових видатків та акумулювати всі можливі ресурси для забезпечення максимально можливої наповнюваності місцевих бюджетів та своєчасного  проведення виплат соціального характеру.

За цей період до бюджетів усіх рівнів області надійшло податків та зборів (обов’язкових платежів) у сумі 998,2 млн. грн., що менше відповідного періоду минулого року на 40,4 відс. або 675,4 млн. гривень. До державного бюджету мобілізовано 504,5 млн. грн., що на 55,5 відс. або 629,5 млн. грн. менше аналогічного періоду минулого року.

До загального фонду державного бюджету впродовж І півріччя 2009 року надійшло податків, зборів (обов’язкових платежів) у сумі 466,8 млн. грн., що на 54,4 відс. або 558,0 млн. грн. менше відповідного періоду минулого року. План виконаний на 55,6 відсотка.

До спеціального фонду державного бюджету надійшло 37,7 млн. грн., що на 65,5 відс. або 71,5 млн. грн. менше відповідного періоду минулого року. Виконання планових показників становить 95,0 відс., недонадходження становлять 2,0 млн. гривень.

Надходження до загального фонду державного бюджету, за рахунок яких перераховується дотація вирівнювання, становили 552,4 млн. грн., що становить 59,2 відс. плану, надійшло менше плану на 380,0 млн. гривень.

За результатами І півріччя року позитивним залишається виконання планового показника на звітний період за доходами загального фонду місцевих бюджетів, яке становить  106,3 відсотка, або більше на 23 млн. грн. Виконання затвердженого плану доходів загального фонду на І півріччя 2009 року забезпечено у всіх адміністративно-територіальних одиницях, за винятком міст Ужгород ( 93,7 відс.), Чоп (96,1 відс.) та Мукачево (98,1 відс). Але якщо на початку року спостерігалося доволі значне перевиконання плану доходів загального фонду місцевих бюджетів на звітний період, то з квітня  помітне поступове зниження цього показника.

Виконання розрахункових показників Міністерства фінансів України по надходженню доходів, які враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів, забезпечено всіма адміністративно - територіальними одиницями, крім Мукачева (97,2 відс., - 1 045,5 тис. грн., у зв’язку із зменшенням надходжень від ВАТ „Точприлад”) та Чопа (93,6 відс. – 522,1 тис. грн., у зв’язку з припиненням діяльності фабрики жіночого одягу „Ле – Го Україна”).

Виконання найвагомішого джерела доходів загального фонду місцевих бюджетів –  податку з доходів фізичних осіб забезпечено на 104,4 відс., понад план надійшло 12,7 млн. грн. А по платі за землю (другого платежу за питомою вагою у загальному обсязі) планові показники   виконано на 125,4 відс., понад план надійшло 5,8 млн. гривень.

Виконано третій за питомою вагою у загальному обсязі доходів показник – єдиний податок для суб’єктів малого підприємництва. Понад план надійшов 1,0 млн. гривень.

По місцевих податках і зборах план в цілому по області теж перевиконано. Доходи спеціального фонду місцевих бюджетів області виконані в сумі 105,4 млн. грн., що становить 65,2 відс. до відповідного періоду 2008 року.  Фактичні надходження до бюджету розвитку (без коштів, одержаних із загального фонду)  на 1 липня становили 41,3 млн. грн., або 25,7 відс. до уточненого річного плану та 50,4 відс. до надходжень відповідного періоду минулого року.

Степан Борис повідомив, що видатки місцевих бюджетів за січень - червень 2009 року сягнули 1 572,4 млн. грн., що становить 45,4 відс. до запланованих на рік показників. По загальному фонду використано 1 443,4 млн. грн., або 46,3 відс. до уточненого річного плану, з яких 4,1 млн. грн., або 45,0 відс. до плану склало вилучення до державного бюджету, 10,7 млн. грн., або 34,5 відс. передано до бюджету розвитку спеціального фонду та 0,3 млн. грн., або 21,4 відс. до запланованого показника надано  субвенцій з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку. Доповідач наголосив: вдалося забезпечити фінансування захищених статей видатків місцевих бюджетів. На оплату праці з нарахуваннями спрямовано 74,0 відс. загального обсягу видатків, на оплату енергоносіїв і комунальних послуг – 7,7 відс., медикаменти і продукти харчування – 6,9 відс. Загалом на всі захищені статті видатків спрямовано 89,2 відс. загального обсягу профінансованих коштів, а по районах і містах області – 92,4 відсотка.

В обговоренні доповідей активну  участь взяли, зокрема, голова обласної ради Михайло Кічковський, міський голова Мукачева Золтан Ленд’єл, голови Берегівської, Міжгірської та Хустської райдержадміністрацій Володимир Трикур, Іван Роман та Володимир Кащук, в.о. начальника управління промисловості та розвитку інфраструктури Володимир Католик. Вони підкреслювали, що у соціально-економічному розвитку області за півроку відбулися як позитивні, так і негативні зміни. Для покращення ситуації необхідно скоординувати зусилля на ефективному функціонуванню реального сектору економіки, раціональному використанню природних та людських ресурсів, залученні інвестицій у пріоритетні сфери, охорону довкілля, розвиток туризму та рекреації, активізацію транскордонного співробітництва.

На колегії йшлося і про те, що без конкретних антикризових дій уряду регіони не зможуть ефективно і швидко здолати кризу.

Голова облдержадміністрації Олег Гаваші  закликав присутніх до тіснішої співпраці, пошуку резервів, відповідальності.

– Хотів би, – каже Олег Олодарович, – щоб кожен керівник підрозділу, управління облдержадміністрації, керівник району, сільський голова чітко визначилися з пріоритетами, проаналізували виконання своїх завдань, використання коштів, а не кивали на світову кризу.

Олег Гаваші запропонував провести найближчим часом сесії рад, колегії райдержадміністрацій, де чітко розібратися куди йдемо. Сам керівник краю пообіцяв особисто зі своїми заступниками взяти в них участь. 
Він також закликав органи влади на місцях допомогти шляховикам. Адже на рахунках у декого накопичилося чимало грошей (де їх не вистачає – скооперуватися!), які необхідно вкладати в дороги. Бо інакше втратимо і галузь, і ті ж дороги...

Колегія прийняла з обговорюваних питань конкретні рішення.

Управління інформації та зв'язків із громадськістю Закарпатської ОДА
14 серпня 2009р.

Теги: Ужгород, колегія Закарпатської ОДА, Олег Гаваші, виконання бюджету, зайнятість населення, інвестиції

НОВИНИ: Соціо

14:05
За смертельне травмування вантажівкою жінки-пішохода і втечу за межі Закарпаття водієві з Мукачівщини загрожує до 8 років ув'язнення
13:51
У Нижньому Солотвині на Ужгородщині ужгородка на Peugeot травмувала на "зебрі" 15-річну дівчину і перекинулася в кювет
10:59
Відключень електроенергії на Закарпатті у четвер не передбачається, "до окремої команди" – "Закарпаттяобленерго"
23:55
В Ужгороді пожежні навчалися ліквідовувати загорання у 16-поверхівці
19:23
"Закарпаттяобленерго" повідомило про відміну раніше "анонсованих" відключень електроенергії 20 листопада з 19:00 до 22:00
17:06
"Закарпаттяобленерго" повідомило про застосування графіка погодинних відключень електроенергії 20 листопада з 16:30 до 22:00
11:18
В Ужгороді рятувальники 2 дні планово навчатимуться ліквідовувати НС на 16-поверхівках
11:12
/ 1
У середу на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
17:58
В ужгородському скансені та мукачівському замку відкриють резиденції святого Миколая
14:43
/ 4
У Мукачеві у 37 локаціях висадили 570 сакур, закуплених коштом мера
11:00
/ 1
У середу в Ужгороді прощатимуться з полеглим захисником Михайлом Шишкою
09:27
У вівторок на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
21:39
/ 3
З понеділка на Закарпатті впроваджуються графіки погодинних відключень електроенергії
20:18
/ 1
Стало відомо про загибель Івана Савули з Дубового, що з червня вважався зниклим безвісти
19:32
Закарпатський сир "Лопта" здобув "срібло" на міжнародному конкурсі сирів у Португалії
18:09
У понеділок тимчасово не працюватиме ПП "Убля – Малий Березний" на кордоні зі Словаччиною
16:26
/ 6
На Закарпатті відбулася Всеукраїнська конференція військових капеланів УГКЦ
15:05
Годинник капітана пароплава Carpathia, що врятував пасажирів "Титаніка", продали за рекордні $2 млн
22:29
/ 1
Майже половина мукачівців їздять у громадському транспорті безкоштовно
14:53
Держдеп США знизив рівень ризиків для подорожей до 9 областей України, серед яких – Закарпаття
00:03
/ 2
Україна та ЄС розпочинають модернізацію пункту пропуску "Лужанка-Берегшурань" на кордоні з Угорщиною
23:56
Найстаріша жителька Іршавської громади Ганна Фечка відзначила 103-й день народження
23:14
/ 2
Із Закарпаття за час повномасштабної війни емігрували 300 тисяч місцевих жителів – Білецький
23:52
/ 28
"Я бізнес робила з митницею та прокуратурою": мама екскерівника Закарпатської МСЕК Веклинця про майно сина
20:49
/ 13
У позашляховику, що вночі в лісі біля Великої Угольки перекинувся в урвище, загинув настоятель тамтешнього скиту УПЦ МП Артемій (Пацкан)
» Всі новини