Скарби української народної архітектури з Закарпаття в Чехії

Мандруючи чеськими землями, не можна оминути українських пам'яток архітектури. Ці охайні дерев'яні споруди стоять переважно на природних пагорбах, вони милують око красою різьблення і бездоганними пропорціями форм куполів і дзвіниць.

Скарби української народної архітектури з Закарпаття в Чехії

Мовиться про пам’ятки української народної сакральної архітектури в Чеській Республіці, що внесені до реєстру національних і як такі перебувають під охороною держави.

Коли в 1919 році Закарпаття увійшло до складу нової Чехословацької Республіки, чеські фахівці були першими, хто звернув увагу на красу української народної дерев’яної архітектури Закарпатського краю. Упродовж десятиліття стараннями чеських меценатів, письменників, учених 5 церков із різких куточків закарпатського краю були перевезені до Чехії.

Найстаршою на чеських землях українською архітектурною пам’яткою є церква Святої Параскеви в містечку Бланско, що на півдні Морави. Православна церква зведена в 1601 році й походить із Нижнього Селища, що поблизу Хуста. Українська церква мала прикрасити виставку сучасної культури в Брно в 1928 році. Та кошти на її купівлю й перевезення виділило Міністерство шкільництва Чехословаччини тільки в 1936 році. З архівів відомо, що допомагав встановлювати розібрану на фрагменти церкву талановитий закарпатський тесля Михайло Салейчук. Нині церква служить Чехословацькій Церкві Гуситській.

У 1930 році із закарпатського села Велика Копаня до міста Добржіков помандрувала греко-католицька дерев’яна церква Всіх Святих, зведена в 1669 році. За 16 тисяч крон, а це немалі на той час гроші, її викупив і перевіз залізницею відомій чеський політик, перший міністр національної оборони Чехословаччини Вацлав Клофач. Після проведеної в 1931 році реконструкції церкву сам Клофач називав "добржіковським скарбом".

"Завдяки їх перевезенню до Чехії вдалось втримати ці сакральні будівлі"

На самобутність українських дерев’яних церков у розмові з Радіо Свобода звертає увагу і чеський дослідник української народної архітектури, працівник регіонального музею в місті Високе Міто Мартін Штепан.

"Унікальність полягає вже в самому факті, що йдеться про споруди, які в місці свого створення цілковито розібрані, перевезені на нове місце і знову зібрані, – каже він. – Села, в яких громади ці церкви колись ставили, будували церкви нові, кам’яні, на утримання старих дерев’яних церков часто не мали коштів. Завдяки їх перевезенню до Чехії вдалось втримати ці сакральні будівлі. І до нині частково збереглись їхні оригінальні інтер’єри, прикрашені прекрасними іконостасами".

Із закарпатського села Обава, що поблизу Мукачева, походить дерев’яна греко-католицька церква Успіня Богородиці, зведена на початку 18 століття. Її викупив і в 1930 році перевіз до Чехії підприємець і меценат Ото Кресшмер. Церква встановлена на Гусовій горі в містечку Нова Пака і славиться багато різьбленим іконостасом у стилі рококо з кінця 17 століття. А в східно-чеському селі Кунчіце прописалась дерев’яна церква Архангела Михаїла, котра походить із села Глиняни, що поблизу Тячева. Церква збудована наприкінці 17 століття, її до Чехії в 1931 році перевіз відомий меценат Едуард Шебела.

Пам’яткою української народної архітектури пишається і Прага. Чеську столицю прикрашає одна з найкрасивіших дерев’яних церков – греко-католицька церква Святого Архангела Михаїла. Вона була зведена наприкінці 18 століття в селі Великі Лучки, а перевезена до Праги в 1928 році як експонат до краєзнавчої збірки Національного музею в Празі. Церква встановлена в садах Кінського в центрі туристичної Праги. Неподалік від неї у березні цього року відкритий пам’ятник Тарасу Шевченкові. Боблизу української церкви розташований і Швандовий театр, який довершує український акцент у цьому районі Праги. На сцені Швандового театру в 1924 році з великим успіхом виступав відомий театр Миколи Садовського.

Радіо Свобода
28 липня 2009р.

Теги: дерев'яна церква, турист, Чехія, Нижнє Селище, Велика Копаня, Глиняни, Обава, Великі Лучки, Тячів, реконструкція, пам'ятка

НОВИНИ: Культура

11:39
10 художників Василів святково "виставилися" в Ужгороді
11:36
Виставку книг "На славній Сріберній Землі – талановиті Василі" представили в Ужгороді
12:27
Opera Diva звучатиме на сцені Закарпатської обласної філармонії
09:29
У Генконсульстві Словаччини в Ужгороді відкрили виставку закарпатських художників
16:11
"Різдвяні мотиви" лунали в Ужгороді
14:47
BREVIS і його "Зимова історія" зібрали аншлаг у Палаці культури і мистецтв у Мукачеві
10:37
Календар Ужгордського скансену на 2022 рік присвятили іконам XVII – XX
09:10
Виставку ляльок в традиційних костюмах країн світу відкрили в Ужгороді
12:51
На Закарпатті вийшов у світ бібліографічний покажчик Дмитра Кешелі
04:49
В Ужгороді міські колективи радували різдвяною колядою на площі Петефі
11:22
На Закарпатті стартував прийом творів на V Всеукраїнський конкурс малої прози імені Івана Чендея
09:21
Вокальний ансамбль музичної школи Ужгорода колядував у Будапешті
14:02
Закарпатський народний хор продовжує серію різдвяно-новорічних концертів
14:47
В Ужгород завітає міжнародна виставка "Українські ляльки мандрують світом"
13:17
Вперше на малій сцені Закарпатського муздрамтеатру покажуть казку "Майстри чудес"
18:42
/ 1
В Ужгороді триває виставка графічних робіт Олександра Андялоші
18:25
Мукачівський драмтеатр запрошує на Новорічно-Різдвяні казкові вистави
10:52
"Замки Карпатського регіону. 37 історій" можна побачити в Ужгороді
09:56
Закарпатський народний хор педставив новорічне фольк-шоу "Калап долу!"
13:29
На новорічно-різдвяні свята Закарпатський муздрамтеатр тішитиме малечу зимовими казками
10:58
У Мукачеві презентували незвичну хореографічну виставу Gamer
22:29
Закарпатський народний хор сьогодні колядував в Ужгороді
06:16
/ 6
Дмитро Кешеля: Я мріяв стати конюхом, письменництво мені напророчив дідо Йовжка з печери під Ловачкою
17:51
Різдвяну художню виставку відкрили в артгалереї "Ужгород"
16:09
Подружжя Папп з Голубиного презентувало в Ужгороді роботи на сакральну тематику
» Всі новини