"Секрети словоскладання" від закарпатської поетеси Лідії Повх

В ужгородському "Видавництві О. Гаркуші" наприкінці весни побачила світ нова збірка поезій Лідії Повх "Секрети словоскладання". Кожен із поетів обирає для себе стиль спілкування зі своїм читачем. Лідія ПОВХ належить до авторів, які спілкуються по-серйозному. Її поезія немов виткана з філософських проблем життя та смерті, матеріального та духовного, любові та всепрощення. І все це представлено в своєрідній поетичній символіці, яку не осягнеш одразу, але вона западає в душу, образи-символи поезій вражають своєю загадковістю і універсальністю.

"Секрети словоскладання" від закарпатської поетеси Лідії Повх

Книжка незвична - це в основному верлібри, які вимагають вдумливого прочитання. Краса такої поезіі відкривається поступово. Читаючи верлібри "Секретів словоскладання", задумуєшся над загадковістю слова, пірнаєш у вир словоскладання, яке розкриває глибинність поетичної думки. Забуваєш про відсутність традиційної для поезії рими, хвилює ж внутрішня ритміка. Як течія потоків, вона пробивається невідь-звідки і зникає у невідь-куди.

Заспівний вірш збірки "Народження вірша. Пастушка" - це уявний образ юності, у якої все попереду - пастушка, що жене свою отару, перестрибуючи "через потік і сльоз-ливе лопушиння". Символічним є як образ юної пастушки fa отари (не то овець, не то слів), так і образ вершини (тільки там людина по-справжньому вільна: "і вітер наш брат!"), куди необхідно дістатись усупереч всім негодам - "лиш би не засніжило". Підсумовує символічне звучання заключний вірш збірки. Тут головний персонаж -"мати з сумними очима, як аравійська пустеля", вона зранку до ночі шиє, шиє, шиє і роздумує, намагаючись зрозуміти закони життя: "Як піски у пустелі, /шурхотить чиясь сукня. /Як хвилі моря,/гуркотить моє колесо/ Зі страхом чекаю на день,/ коли все уже буде зшито. /Зінґерко, ти моя галера!/ Куди ми пливемо?"

Так між двома берегами - юності й старості пропливає життя жінки, яка у поезіях Лідії Повх водночас постає і сестрою, і донькою, і коханою, і матір'ю. Це не образи так званої жіночої поезії. Сучасна закарпатська поетеса зображує жінку-патріотку, яка палко любить отчу землю, знає й вивчає її культуру та історію. Не випадково між верлібрами розсіяно пречудові римовані поезії циклу "З ілюстрацій до української культури", де відображено маловідомі чи й зовсім невідомі сторінки культури українців Карпат ( "Рік 1724. Убивство букваря", "До портрета невідомої", "Базиліус Лендєл", "Енді Вархол" тощо). По-особливому свіжо мотив патріотизму звучить у філігранних поезіях "Якби я жила в Марокеші...", "Мій Берег Кості зовсім не Слоновий...", "Там, де срібно цвітуть акації...".

Знахідкою збірки є верлібри, пересипані неповторними образами карпатської землі, де пахне м'ята, червоніє суниця, сушаться "кожухи туманів", біліють багаті "хутра вершин", плаче смолою стовбур старої яблуні, пахне вивітрене дерево давніх різьблених столів.

Вражають поезії портретного плану ("Портрет. Репатріантка", "Випадковість", "Кофта", "Прив'язана", "Біля фарфору", "Мавпа з телефоном"), у яких авторка виступає в ролі тонкого психолога, який то серйозно, то іронічно вивчає закапелки душ у сучасному швидкоплинному світі, "зчитує" найсокровенніше.
І над усім цим - філософія життя, життєствердна оптимістична нота. У цілому збірка - портрет нашого часу, де "у тимчасових сім'ях/тимчасові діти тимчасово плачуть чи бешкетують./Тимчасові люди /п'ють тимчасове вино і обговорюють тимчасові новини. /У тимчасових стінах/ клянуться у тимчасовій любові./Тимчасові політики в тимчасових парламентах /приймають тимчасові рішення. /Тимчасові вожді розпочина -ють тимчасові війни/і вбивають за тимчасові ідеї.../Світ правильний, /поки не нам 'ятає/про свою тимчасовість".

Лідія Повх не належить до тих, хто організовує навколо себе гучні промена-ди. Проте справжні поціновувачі елітної поезії в нашому краї добре знають це ім'я. Та й, власне, справжня творчість не терпить суєти. Це праця в поті чола, яка тільки передбачає краплини радісного задоволення від зробленого. Тому поетеса скоріше проста трудівниця, як і її героїня, яка крутить колесо своєї машинки, шиючи одяг для часу.

Андрій Слохіняк, Мукачево
10 липня 2009р.

Теги: Ужгород, Мукачево, книжка, поезії, Лідія Повх, верлібри

НОВИНИ: Культура

14:26
/ 1
В Ужгородському замку розгорнули виставку молодіжної "Фокус групи" Фото новина
19:28
Визначено переможців театрального фестивалю "Ужгородський Березіль" Фото новина
21:26
У галереї "Ужгород" відкрили виставку робіт учасників Молодіжного об’єднання Закарпатської організації НСХУ Фото новина
00:58
Оголошено переможців ХІV Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" у Хусті Фото новина
15:08
В Ужгороді покажуть"Випадковості та монохроми" Тіберія Сільваші
11:27
В Ужгороді презентують дебютну збірку Віктора Новграді-Лецо "Кавалки душі"
18:20
В Ужгороді, в крамниці-кав’ярні "Zelo" відбудеться майстер-клас з писанкарства
15:15
В ужгородському скансені відбудеться лекція-майстерклас про регіональні особливості традиційної писанки Закарпаття
20:20
У Мукачеві відбудеться новий театральний фестиваль "Сцена для двох" Відео новина
01:11
Закарпатський театр з Хуста привіз до Ужгорода прем'єру "MAVKA лісова" Фото новина
14:28
У Хусті відбудеться ІІ тур фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" та гала-концерт
18:41
В ужгородському скансені посадять Шевченкову вербу
00:31
/ 1
В Ужгороді відкрили виставку робіт Михайла Сапатюка, присвячену 100-річчю від дня його народження Фото новинаВідео новина
23:53
В ужгородському скансені презентують книжку Михайла Марковича "Ватра в Карпатах"
21:11
В Ужгороді проходить ІІ-й Відкритий міжнародний театральний фестиваль актуальної драматургії "Драма сьогодення" Фото новина
00:34
/ 1
В Ужгороді відкрилася традиційна обласна виставка "Графічне Закарпаття" Фото новина
00:00
В Ужгороді відбудеться ІІ-Й Відкритий міжнародний театральний фестиваль актуальної драматургії "Драма сьогодення" Фото новина
14:42
У п’ятницю в Ужгороді представлять антологію української художньої прози "Наша Перша світова"
23:41
До Дня української жінки в ужгородському скансені говоритимуть про жінку в традиційній культурі українців Закарпаття
14:24
/ 3
ВІДЕОФАКТ. В Ужгороді проїжджою частиною бродять "нічийні" коні
15:31
До Дня закоханих в ужгородській філармонії зазвучить "Формула кохання"
13:23
Оголошено нові номінації Конкурсу імені Івана Чендея
11:12
/ 1
В ужгородському скансені відкрили виставка гачкованих виробів "Мереживо надії"
21:25
/ 5
В Ужгороді відкрили виставку "Магія каменю" за участі понад пів сотні художників Фото новина
16:09
У п'ятницю в Ужгороді благодійно покажуть "Маріупольську драму" Відео новина
» Всі новини