На Закарпатті підприємці наступають на одні й ті ж граблі, порушуючи права споживачів

Ціни, не дивлячись на переможні статистичні звіти, хоч і не надто стрімко, але зростають. Та ще й криза - хочеться все купити якомога дешевше. Але навіть висока ціна чи купівля товару, який зберігався в потужному холодильнику "крутого" супермаркету, далеко не гарантія придбання якісного продукту. Тому начальник обласного управління у справах захисту прав споживачів Віталій ТАНЧИНЕЦЬ радить обов'язково цікавитись документами на товар і не нехтувати жодним чеком. Адже буває навіть... горілка з простроченим терміном придатності!

На Закарпатті підприємці наступають на одні й ті ж граблі, порушуючи права споживачів

— Віталію Миколайовичу, з прийняттям постанови Кабміну про мораторій иа перевірки підприємців, мабуть, принаймні на час дії цієї заборони, до 1 січня 2011 року, ви взагалі не працюватимете?

— Так само, на жаль, думають і багато підприємців, котрі, як кажуть, чули дзвін, та не знають де він. Справді, 21 травня прийнято Постанову № 502 "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року". У ній зазначено, що Кабмін постановляє "тимчасово припинити проведення планових перевірок суб'єктів господарювання", "установити обмеження щодо проведення позапланових перевірок" тощо. Але люди чомусь вперто не помічають, що у першому ж пункті, після слів про проведення планових перевірок, йдеться: "крім перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику". Тобто мораторій не розповсюджується на всіх тих, кого іншою постановою Кабміну, від 27 грудня минулого року, №1164, віднесено до "суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику". Отож, підприємцям не варто розслаблятися - список "високоризикових" структур дуже великий. Це всі, хто реалізовує харчі, одяг, іграшки, товари будівельні і побутової хімії, різні послуги.

Справді, нині триває криза і, можливо, треба менше перевіряти підприємців, більш толерантно, з розумінням зважати на їхні труднощі. Але виробник чи продавець певного товару також є і споживачем інших товарів і послуг; через неякісність яких може постраждати. Тому зовсім не перевіряти товар, як, мабуть, хотіли б якісь недобросовісні бізнесмени, не можна - це призведе до анархії.

— Назвіть найбільш типові порушення прав споживачів.

— Здавалося б, усі вже давно і добре знають: підприємці — чого не можна допускати, а покупці — на що звертати увагу. І все ж порушення з року в рік дуже типові. Найчастіше під час перевірок виявляємо товари без документів походження, без доступної, достовірної інформації, маркування, з простроченими термінами придатності. На ринках зазвичай маємо справу з контрабандною продукцією, тобто без сертифікатів походження.

Багато скарг на продукти харчування, неякісні послуги і щодо порушення гарантійних термінів ремонту різних видів побутової техніки. Наприклад, є проблема з мобільними телефонами - вони продаються на Закарпатті, а сервісних центрів з ремонту практично немає, тому на гарантійний ремонт апарати треба відвозити у Львів, Київ. Також ремонт повинен здійснюватися упродовж 14 днів (тільки в окремих випадках можливо довше), але в такий термін зазвичай не вкладаються. Не вистачає запчастин, немає у продавців обмінного фонду, хоча вони зобов'язані надати покупцеві на тимчасове користування аналогічний телефон чи побутову техніку.

— А які порушення найчастіше допускають у супермаркетах?

— Основна проблема, що у багатьох з них чимало харчів, у яких вийшов термін реалізації, не знімають з продажу. Часто це буває і не навмисно, а тому що товарів багато, а працівників мало, особливо зараз, коли для зменшення витрат скорочують персонал, і одна людина відповідає одразу за кілька відділів. Хоча чимало і фактів намагання фальсифікувати термін придатності - переклеюють дати, розфасовують товар, переробляють на якусь кулінарну продукцію тощо.

— Триває літне оздоровлення дітей. Ви вже встигли перевірити чи не порушують їхні права?

— Так, першу підсумкову інформацію підготували ще за ситуацією упродовж перших двох тижнів червня у восьми літніх таборах відпочинку з денним перебуванням при загальноосвітніх школах Виноградова, Сваляви, Чопа, Іршави та Середнього на Ужгородщині. У п'яти з перевірених закладів виявили порушення технології приготування страв, норм закладки сировини, у шести - товари без відповідних супровідних документів, що засвідчують їх якість та безпеку, у трьох - реалізацію харчів із простроченими термінами. Траплялося, що дітям недодавали 10-20, а то й 53% порції.

— Уже досить давно підприємцям назустріч таки пішли - перед перевіркою їх треба попередити за 10 днів. Чи через це ваші працівники у день перевірки не опиняються перед зачиненими дверима?

— Двері поки не зачиняли, але траплялося, що на період перевірки, наприклад,знімали з реалізації неякісний товар, а згодом, його знову продавали.

Попередження про перевірку - крок назустріч підприємцям. Вони можуть підготуватися, усунути недоліки, наприклад зняти з реалізації товар, у якого завершився термін придатності, викласти інформацію про товар українською мовою. Проте практично жодна перевірка не обходиться без виявлення таких типових порушень.
Скажімо, за результатами І кварталу з 449 перевірених суб'єктів підприємництва порушення знайдено у 429, у 53 випадках виявлено обман покупців і замовників, у 116 реалізацію товарів і послуг; які не відповідають вимогам нормативних документів, було 307 випадків реалізації товарів без супровідних документів, 253 випадки вдсутності інформації про товар, послуги тощо.

— Європейці теж намагаються нам допомогти активніше захищати свої права, надають фінансову підтримку для створення громадських об'єднань споживачів, друкування та розповсюдження поліграфічної продукції з цієї тематики. Проте достатньо постояти 5 хвилин, скажімо, у будь-якому супермаркеті, аби побачити, що більшість покупців, отримавши чек, навіть не глянувши залишають його на касі чи викидають у смітник.

— Так, і якщо раніше проблемою було змусити продавців видавати чек, хоча така норма чітко виписана в законодавстві, то зараз я в усіх своїх виступах - усних і в пресі, звертаюся до людей: обов'язково беріть чек, де б ви не купували товар. Адже там фіксується назва товару, дата продажу.

Дуже часто ми стикаємося з тим, що споживачі не можуть підтвердити факт покупки, навіть коли чек їм видавали. Здебільшого чек зберігають лише коли купують якусь дорогу річ. Але ж можна, наприклад, серйозно зіпсувати здоров'я якимось неякісним харчовим продуктом. А без чека немає підстав покарати недобросовісного продавця, вимагати якусь компенсацію через суд.

Нагадаю також, що коли товар повинен мати гарантійний талон, то його треба правильно оформити, вписати номер товару, дату, термін гарантії і зберігати.

— Тільки за перший квартал цього року управління провело майже півтисячі перевірок. Як справляєтесь з таким обсягом справ, не маючи підрозділів у районах?

— В обласному управлінні 14 працівників, на місцях справді не передбачено таких посад, тому нас просто катастрофічно мало. З тих структур, що проводять перевірки, ми найменша. Для порівняння, працівників санепідемстанцій, наприклад податківців значно більше. Навіть годі порівнювати, скільки фахівців слідкують за дотриманням прав споживачів у європейських країнах.

Нині на Закарпатті близько 20 тисяч суб'єктів підприємництва, які не просто зареєстровані, а ведуть діяльність. Ми ж за рік можемо перевірити трохи більше півтори тисячі, тобто близько 8%, а це вкрай недостатньо. З цього приводу ми зверталися в центральні органи влади про необхідність збільшити наш штат, та поки результату немає.

— Чи відобразилася теперішня криза на якості роботи закарпатських підприємців?

— Наші краяни уже добре розуміють, що тільки якість гарантує попит на їхню продукцію. Чимало магазинів, підприємців, що надають послуги, працюють не лише якісно, але й креативно. На мій погляд, саме ті, хто дбає не лише про свої права і вигоду, але й пам'ятає про обов'язки, успішно подолають нинішню кризу.

Розмовляла Лариса Подоляк
08 липня 2009р.

Теги: Ужгород, підприємці, споживачі, товар, купівля, продаж, чек, криза

НОВИНИ: Соціо

08:49
/ 2
В Ужгороді вийшли на мітинг проти закону, що обмежує незалежність НАБУ і САП
00:02
У Барбові Мукачівської громади попрощаються з Юрієм Мочарієм, який поліг ще в грудні 2022-го Фото новина
17:51
/ 2
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 7
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
» Всі новини