В Ужгороді відбувся Всеукраїнський семінар математиків

Яким бути підручникам та урокам з математики, радилися фахівці. Дев'яті класи шкіл України - це сьогодні чи не найбільший біль освітян. Тому вивчення математики у дев'ятому класі, забезпечення підручниками в умовах переходу до профільного навчання стали темою Всеукраїнського науково-практичного семінару в Ужгороді.

В Ужгороді відбувся Всеукраїнський семінар математиків

У Закарпатський інститут післядипломної педагогічної освіти (директор Михайло Талапканич) з'їхалися методисти, завідувачі кабінетами математики інститутів ППО усієї України, видавці, автори підручників з математики. Емоційним, неформальним був виступ начальника управління освіти і науки Закарпатської ОДА Михайла Мотильчака, адже він сам за фахом математик. Керувала семінаром головний спеціаліст з математики та інформатики Міністерства освіти і науки України Наталія Прокопенко.

Чи не найбільшу зацікавленість викликали репрезентації підручників їхніми авторами. Кожен з них відстоював право на життя саме свого підручника. А за всіма цими іменами - цілі школи, власні системи. Як зазначив керівник авторського колективу Михайло Якір, зараз важливо не розгубити рівень і глибину викладання предмету.

Уже стало традицією на семінарах з математики проводити тренінги з її учасниками щодо використання комп'ютерних технологій у навчальному процесі та створення веб-ресурсів. Радувало, що один з таких тренінгів проводив старший викладач .кафедри методики викладання природничо- математичних дисциплін ЗІППО Ігор Сігетій.

Про питання, які поставали на семінарі, розповідає Василь Петечук - заступник директора Закарпатського ІППО з навчально-методичної роботи.

МАТЕМАТИКА - ЦЕ ТІ Ж УРОКИ ЛОГІКИ

— Василю Михайловичу, вважається, що математика - наука більш консервативна ніж історія чи юриспруденція. Як це позначається на викладанні математики?

— Якщо хтось думає, що математична освіта сформована, то він дуже помиляється, бо це вічний процес. А щодо консервативності, Давид Гільберт про одного зі своїх учнів сказав: він став поетом, бо для математики у нього не вистачило фантазії. Математика - це ті ж уроки логіки, вміння абстрагуватися і повертатися в оточуюче середовище, з'ясовувати, чому виникають ті чи інші зв'язки. На щастя, в Україні процес вивчення шкільної математики не такий вихолощений , як у багатьох країнах Європи та США. Хоча у зв'язку з глобалізацією багато чого зруйновано. Так, з підручників викинуто цілі розділи, зменшено число доведень, хоча саме в них уся суть. Радує, що підручники сьогодні різнопрофільні. Учень, який хоче поглиблено вивчати математику, чи той, якому потрібна академічна освіта - кожен може знайти в них потрібну для себе інформацію.

— Але триває дискусія щодо написання підручників...

— Хто повинен їх створювати: практикуючі вчителі чи науковці? Можливо, відповідь десь посередині. Одне точно відомо: якість підручника залежить від фахового рівня його автора. Наприклад, авторський колектив підручників Михайла Якіра, Віталія Полянского та Аркадія Мерзляка - це не тільки група заслужених учителів України ліцею № 45 "Лідер" м. Києва. Вони відомі в Україні ще задовго до того, як написали вже майже 40 книг і підручників. Це педагоги, чиї учні щорічно виборюють золоті медалі на міжнародних олімпіадах із математики. Не випадково їх підручники постійно займають перші місця на всеукраїнських конкурсах підручників з математики,

АКЦІЯ "УЧИТЕЛЬ РОКУ" — СВОЄРІДНЕ ШОУ

— Яка реакція на зовнішнє незалежне оцінювання та інші нові віяння в освіті у математиків?

— Незалежне оцінювання у відомих вчителів-практиків здебільшого викликає розчарування. На їхню думку, воно веде до спрощення і вихолощення вивчення предмету. Тут дає себе взнаки прагматичний підхід до навчання - вчити тільки те, що потім згодиться. Це звужує можливості предмету, зумовлює поверховий, не глибинний підхіддо математичних знань. І тому всі новації творчо працюючих вчителів на цьому фоні можуть виявитися просто марними. Адже математика покликана розвивати в учнів потяг до пошуку більш глибинних і неочевидних зв'язків, розвивати мислення школярів, а не тільки навчати їх математиці. Тому для вчїітеля важливими показниками є успіхи їх вихованців на різних змаганнях, олімпіадах, конкурсах, результати зрізів знань та зовнішнього незалежного оцінювання.

Звичайно, можна поглиблювати власні знання самостійно, якщо в цьому є бажання. Існуючі класи з поглибленим та профільним вивченням предмету, міжшкільні факультативи покликані їм у цьому допомогти. Але, на жаль, вони оплачуються як звичайні уроки. Погодьтеся, прийти на звичайний урок і працювати у класі з поглибленим вивченням математики - велика різниця. Я не закликаю до різної оплати. Хотілось би хоча б належної моральної оцінки роботи таких педагогів. Важливо, щоб оцінювалися реальні досягнення, в тому числі показані в змагальних, конкурентних умовах, а не тільки кількісні, формальні показники.

Не менше дискусій викликає і така подія як "Учитель року". Недолік її в тому, що це одноразова акція, своєрідне шоу, в якому не враховуються результати роботи вчителів за попередній період. До прикладу, більш вагомим є показник кількості публікацій, ніж оцінка за конкурсний урок або фахове випробовування, чи досягнення вихованців на олімпіадах.

— А чи маєте певний ексклюзив у сфері викладання математики особисто ви та  інститут?

— Наш ексклюзив —   інноваційні технології в умовах профілізації старшої школи, з якими на семінарі висту-
пив заступник директора з науково-методичної роботи професор Василь Химинець, а тренувально-оцінювальні роботи на курсах підвищення кваліфікації вчителів математики представляв я. Ще ми презентували гостям семінару дві книги контрольно-практичних робіт з математики, які я підготував у співавторстві з Катериною Петечук та Віктором Оросом. Разом з Ігорем Сігетієм ми є авторами завдань і розв'язків районних, міських та обласних олімпіад. Це своєрідний показник, за яким учасники семінару могли судити про рівень викладення математики у закарпатських школах та на курсах підвищення кваліфікації вчителів математики при ЗІППО.
Учасники семінару мали можливість ознайомитися з роботою Ужгородської спеціалізованої ,ш коли -інтернату з поглибленим вивченням окремих предметів (директор - Олена Іщенко), на базі якої проводився тренінг з методистами та завідувачами кабінетів математики ІППО, спілкуватися за "круглим столом" з працівниками відділів освіти Ужгородського (начальник - Світлана Третиник) та Між-гірського (начальник - Михайло Касинець).

Запитувала Мар'яна Нейметі, "Новини Закарпаття"
07 липня 2009р.

Теги: Ужгород, семінар, математика, підручники, освіта, школа

НОВИНИ: Соціо

21:14
На Закарпатті забудовник уник кримінальної відповідальності, сплативши 4,6 млн грн податку на прибуток
15:45
У Тарнівцях на Ужгородщині провели в останню дорогу захисника Василя Копача Фото новина
09:23
У Лукові Хустської громади попрощалися з Іваном Повхом, що з квітня вважався зниклим безвісти Фото новина
23:49
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Іваном Ключніком Фото новина
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 7
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 12
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
» Всі новини