Закарпаття: Через бездумне і варварське ставлення до природи всіх нас чекає катастрофа і загибель

Нещодавно не тільки у нашій державі, а й у всьому світі відзначався День охорони навколишнього природного середовища. Це дало нагоду ще раз нагадати суспільству про ті проблеми, без вирішення яких у людства не буде майбутнього. Бо воно підійшло до тої межі, за якою через подальше бездумне і варварське ставлення до природи всіх нас чекає катастрофа і загибель. Про це попереджують вчені, працівники та активісти екологічних установ і організацій, журналісти, всі, кого болить серце за майбутнє нашої природи.

Закарпаття: Через бездумне і варварське ставлення до природи всіх нас чекає катастрофа і загибель

Цим болем був пройнятий і весь хід засідання за "круглим столом" "Роль науки, освіти та засобів масової ініформації у розв’язанні екологічних проблем Закарпаття", організований державним управлінням охорони навколишнього природного середовища, Карпатським біосферним заповідником та управліннями облдержадміністрації: економіки, освіти і науки.

Відкриваючи засідання, директор Карпатського біосферного заповідника, академік Академії екологічних наук України Федір Гамор наголосив, що освітня робота відіграє велику роль у формуванні екологічної культури населення. Без системної роботи в цьому напрямку суспільству не вирішити проблем сталого розвитку. Вітаючи присутніх, заступник голови обласної ради Василь Брензович зазначив надзвичайну актуальність питання збереження і захисту навколишнього природного середовища для нашого краю, який розташований у самому центрі Європи. І в тому, що до цього питання нині прикута увага європейської спільноти – велика заслуга вчених, журналістів, громадських організацій.

Саме висловлюючи їх позицію, голова обласної ради Михайло Кічковський від імені української делегації у червні 2007 року на 14 пленарній сесії Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи вніс пропозицію щодо підготовки Резолюції та Рекомендації Конгресу РЄ про екологічну ситуацію в Карпатах та сталий розвиток Карпатського регіону.

При цьому було враховано, що ще у 2003 році країнами Карпатського регіону прийнято рамкову конвенцію "Про охорону та сталий розвиток Карпат", задекларовано Ініціативу що сталого просторового розвитку в басейні ріки Тиса та ряд інших документів. Але їх реалізація належним чином не координується.

Визнаючи важливість порушеного питання, 47 країн-членів Ради Європи визнали за необхідне розробити спеціальні резолюцію та рекомендацію про забезпечення сталого розвитку гірських регіонів Європи та Карпатського регіону зокрема. При цьому вони виходили з того, що Карпати, відіграють без перебільшення життєдайну роль на нашій планеті. Іншими словами вони є серцем і легенями Європи.

Важливим підготовчим етапом узагальнення проблематики розвитку гірських регіонів України та Європи і підготовки відповідних рекомендацій покликана стати науково-практична конференція з питань сталого розвитку Карпат, яку передбачено провести в Україні (м.Ужгород) 17-18 вересня 2009 року.

Про стан реалізації ініціативи делегації України в Конгресі Ради Європи та підготовку конференції проінформовано Президента України Віктора Ющенка, Уряд України. Проведення зазначеної конференції має не тільки загальнодержавну вагу для України, а й загальноєвропейське значення. Вона може стати ще одним кроком інтеграції нашої держави в Європейське співтовариство, трибуною для обговорення загальноєвропейських екологічних і соціальних проблем, важливим етапом налагодження співпраці між Україною та сусідніми державами із розв’язання спільних завдань сталого розвитку Карпат, досягненням нових домовленостей між урядами, міністерствами та відомствами країн Карпатського регіону.

Конференція покликана схвалити проекти Резолюції і Рекомендації щодо сталого розвитку гірських регіонів Конгресу Ради Європи, розгляд яких у Конгресі заплановано на жовтень 2009 року. Їх прийняття сприятиме консолідації зусиль на місцевому, регіональному, державному та міжнародному рівнях у комплексному вирішенні екологічних і соціально-економічних проблем гірських регіонів нашої держави та інших країн Європи, відкриє реальні перспективи у залученні фінансових ресурсів Європейського Союзу та міжнародних організацій для їх розв’язання.

Про конкретні заходи щодо формування екологічної культури населення і співпрацю в цьому напрямку з науковими, освітніми установами та журналістами розповів начальник відділу регуляторної політики, надрокористування, регулювання біологічних та земельних ресурсів державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Анатолій Поляновський.

На ряд соціальних та моральних аспектів проблем екології звернув увагу декан географічного факультету УжНУ, доктор фізико-математичних наук Степан Поп. Насамперед, необхідно створити сучасні системи очищення води та системи каналізації у сільських населених пунктах. Без вирішення цього питання в області не має належної перспективи розвитку туристично-рекреаційна галузь як основа сталого розвитку Карпат.

Відомий вчений-природозахисник Василь Комендар, декан біологічного факультету УжНУ Віталій Ніколайчук, завідувач кафедрою Закарпатського інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів професор Василь Химинець, начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Михайло Мотильчак та інші учасники засідання за "круглим столом" акцентували увагу на необхідність екологізації не тільки освіти, а й системи управління економічним та соціальним розвитком. Багато наукових рекомендацій лежать в шухлядах владних структур. Підтримуючи створення системи збору та утилізації твердих побутових відходів, владні структури повинні більш жорстко вимагати дотримання природоохоронного законодавства від усіх суб’єктів господарювання та населення. Одночасно не допускати на ринки генетично модифіковані продукти та сільськогосподарські культури. З цією метою слід створити відповідну лабораторію із перевірки якості продукції.

Учасники засідання прийняли резолюцію, у якій рекомендують: створити при голові ОДА постійно діючу координаційну раду з проблем екологічної безпеки та сталого розвитку Закарпаття; підтримати конструктивну цілеспрямовану роботу голови Закарпатської обласної ради М. М. Кічковського в Конгресі місцевих та регіональних влад Ради Європи з питань розв’язання екологічних проблем та сталого розвитку Карпатського регіону. Також було схвалено зверненння до Кабінету Міністрів України щодо проведення 17-18 вересня 2009 року в Ужгороді Міжнародної конференції з питань сталого розвитку Карпат та інших гірських регіонів Європи.

Іван Діус, член оргкомітету
16 червня 2009р.

Теги: Ужгород, Карпати, екологія, круглий стіл, Василь Комендар, Карпатський біосферний заповідник

НОВИНИ: Соціо

01:32
/ 1
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 18
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 6
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
00:50
/ 2
Суд в Ужгороді покарав працівницю митниці за хабарництво штрафом
02:20
/ 3
Проти журналістки-розслідувачки із Закарпаття, яка пише про вітряки у горах, знову публікують замовні статті
23:30
/ 3
ДЕІ відмовляється надати акт перевірки законності будівництва на полонині Руна, – УПГ
» Всі новини