Гірка сповідь українського заробітчанина

До Державного архіву Чернівецької області звертаються різні люди зі своїми житейськими проблемами. Ось не давно мені удалось поспілкуватись з нашим земляком К., який живе у Іспанії 15 років та очолює в Іспанії нашу буковинську діаспору, він добре інформована людина та просто цікавий співрозмовник. Ось що він розказав журналіста…

Гірка сповідь українського заробітчанина

"Українці в Іспанії – це робоча сила і не більше. Ніхто в Іспанію з добра не приїжджає. Одні приїхали, щоб заробити на квартиру, бо не мають, де жити, інші дітям на інститут, ще інші собі на життя, бо вдома не мають за що жити.

Кожен приїхав зі своїм горем і зі своїми проблемами. І нехай ніхто не думає, що той, хто на заробітках, то стоїть біля дерева з євро і обриває їх, як листки, щоб відіслати додому. Живуть люди винаймають квартири, платять за них великі гроші, мешкають по 6-8 чоловік. По двоє на кімнату, кожен з різним характером і звичками, бо люди тут з різних регіонів, переважно з Західної України. В середньому чотирикімнатна квартира коштує 500 євро, тому і живе там так багато людей. Всі тут дуже і дуже важко працюють, як чоловіки, так і жінки. Чоловіки на будовах, а жінки прибирають у помешканнях, і кожен господар або господиня ще з тебе здирають останню шкуру, а зарплату, як Бог дасть. Одиницям пощастило, що знаходяться в доброго господаря або господині.

Як були рабами, так ними і залишаємося, хоч ми такі самі європейці. Але люди дякують і за ту роботу, яка є, бо знайти роботу без документів дуже важко, а більшість наших людей – нелегали, яких можуть вислати з країни у будь-яку хвилину. Наведу статистичні дані. В Іспанії приблизно 80-90 тисяч наших громадян, з них отримали "резиденцію", тобто на руки документи на кінець 2009 року 16440 наших співвітчизників, додамо 20 тисяч українців, які отримали довідки на право проживання, на працю ще ні. П’ять тисяч знаходяться в консульському списку на лікуванні, працюють за контрактом. Це маємо приблизно 42 тисячі українців. Решта 20 тисяч або і більше українців залишаються нелегалами, яким дуже важко знайти роботу. Бо якщо поліція зловить на роботі нелегала, то шеф повинен заплатити 50 тисяч євро. Нікому не буде вигідно заплатити за нелегала такі гроші… Платять в 2-2,5 рази менше, ніж іспанцям і тому беруть на свій страх і ризик. Ті, що мають документи, вільно себе почувають і в цій країні. Мають медичну страховку на різні випадки життя.

Якщо людина офіційно працює 15 років, то може отримати мінімальну пенсію, яка більша за мінімальну пенсію в Україні десь у 15 разів. Наприклад, людина, яка стільки часу пропрацювала в Іспанії, в Україні може в пенсйному віці на Кариби їздити. Там теж є 13 і 14 зарплати, правда також не для всіх. Ті, хто не має документів, живуть у постійному страсі, що їх можуть вигнати з роботи і депортувати на 5 років без права в’їзду в Шенгензону, а не лише в Іспанію. Тому ті люди завжди в пошуках роботи. Мають роботу на 2-3 місяці і далі шукають. Гроші розходяться, бо не працюєш, а за квартиру потрібно заплатити, за їжу також, і додому вислати теж потрібно, бо діти голодні сидять. І голова щодня сохне, бо завтра можеш залишитися без роботи.

Якщо працюєш без документів, то отримуєш дуже і дуже мало і ще шеф сім шкур з таких людей стягує, бо знає, що без документів ніде не подінешся. Багато людей тут вже психічно хворі, бо кожен приїхав бодай би трохи покращити життя собі й своїй родині. І вже легше такому батькові чи матері знати, що їхня дитина така сама, як і всі, і не голодна, і теж може вчитися. Бо не всім вдається заробити грошей в Україні в таких умовах, таких, які зараз. Хочу повідомити, що тут знаходиться не тільки робочий люд, тут також є багато і високоосвічених людей (вчителі, викладачі, лікарі, льотчики, економісти, юристи, поети, письменники і багато інших)…

Цієї Паски зі мною стався такий випадок. Я тимчасово працював в пригородньому містечку у старого чоловіка якому у вже за вісім десть років і він має корови за якими я доглядав. Прийшла Паска і тут інші звичаї чим у нас святять паску та ковбаску. От він зварив собі велику качку, а мені дав горнятко бульйону от і вся Паска. Я собі сів і заплакав, як маленька дитина, пригадав, як моя матуся в печі пекла паску та домашню ковбаску…

До речі у цьому віртуального світу дякуючи Інтернету ми зараз в змозі не тільки спілкуватись з рідними та їх бачити, але і читати буковинські видання. У нас в Іспанії теж своя українська газета, але немає нашої рідної серцю "Буковини".

Степан Карачко, краєзнавець, "БукІнфо"
14 червня 2009р.

Теги: Іспанія, Чернівці, Буковина, Іспанія, заробітчанство, українці, трудові мігранти, робоча сила

Коментарі

tonto 2010-05-27 / 03:31:00
Жаліти нас,заробітчан,не потрібно.Ви краще себе там в Украіні пожалійте.

Смішно читати коменти.Шановний пане Урзус,Ви кажете що люди повертаються в Украіну і намагаються зробити "так як у них".

Пригадую,як я ,приіхавши в відпустку,зробив ремонт в себе в квартирі в Украіні.Хотів ще в цілому підізді зробити косметичний ремонт,так сусіди почали гудіти на мене,мол,не треба нам показувати шо ти багатий.Ну і фіг з вами.Живіть в гадюшнику.

Рабський менталітет.Рабами і помрете.А жаліти нас не треба.Ви краще себе пожалійте.

ember 2009-06-15 / 09:14:00
Orange-marsijanin, gde ty? Zhdu tvoj komment! Ili ty toljko boin-besmertnyj kogda nado obo..tj rusynov i vengrov?

шок 2009-06-14 / 21:13:00
Ну щось вони так сильно невертаються из-за кордону.Підтримую звязок з багатьма моїми сокласниками і знайомими котрі в Іспанії і Португалії.Більше як половина з них уже там собі купили житло і перевезли всю родину туди,чим і підтвердили що в Україні нема будущого.Та і сам я 15 років як покинув "Неньку свідому і незалежну" Виїхавши в одну із держав ЕС, і ні капельки нежалію.

Українка з Іспанії 2009-06-14 / 17:32:00
Але ж пан і навигадував! Офіційно прописаних українців в Іспанії 77,7 тисяч, із них 69,4 тис. мають дозвіл на роботу і проживання. (Дані Інституту статистичних даних та МЗС Іспанії). Після трьох років нелегального перебування можна легалізуватти своє становище. Все більше українців підтверджують свої університетські дипломи і працюють за фахом, особливо цінуються наші лікарі. Багато хто здобуває тут освіту, і не тільки молодь. Хто добре вивчив мову, шукає роботу вже не по догляду і прибиранню. Активізується громадський рух, діють понад 20 громадських об"єднань і до 10 українських суботніх шкіл. працюють центри української культури у Мурсії та Мадриді. Люди купують житло тут. Українці відкривають свої фірми. Звичайно, зараз дається взнаки криза, дехто подумує вертатися, інші вирішать залишитися. І кожен має право вибору. Але навіщо штучно розпалювати конфлікт між тими, хто виїхав, і тими, хто залишився? Кому це вигідно? Невже немає інших тем для суперечок? Коли вже перестануть казати :"Ой, як нам важко за кордоном"? Легко не буває ніде.

pfr 2009-06-14 / 17:25:00
Ви говорите, як наші митники - для них кожен заробітчанин означає грошовий мішок, з якого треба обов"язково зідрати бабки. Якщо так ставитися до мігрантів (податки накладати, заздрити, "не жаліти" і тп), то багато з них ніколи не те що не повернуться, а й не будуть підтримувати рідну державу за кордоном. Ані фінансово, бо заберуть рідних до себе, ані політично. От греки би ніколи так не сказали про своїх емігрантів. Бо саме трудові емігранти Грецію, по суті, вивели з тяжкого лайна 50-60-х років, і підтримують її дотепер. І в Греції дуже уважно, з повагою ставляться до греків-емігрантів, вони мають великий вплив на суспільство.

Урзус 2009-06-14 / 12:40:00
А чого їх жаліти? Покинули батьківщину і здалеку жаліються на неї, чекаючи, що хтось зробить для них порядок вдома. Іспанії-Португалії свого часу теж жили в злиднях (та й зараз не без того), але, якби ніхто вдома порядку не наводив, то хто б це зробив?

Один позитив від заробітчанства - є люди, знаю таких, які повернулися з-за кордону, і вже не бажають жити в нашому лайні. І намагаються тут, у нас зробити так, як вже зроблено у них

A 2009-06-14 / 11:05:00
А я их не жалею. Это свой выбор. Прекрасно знают все о тамтешних условиях и

НОВИНИ: Соціо

15:43
Упродовж останнього місяця кількість тижневих випадків захворювання на COVID-19 на Закарпатті зросла в 6 разів
15:17
У Мукачеві проведуть серію воркшопів, спрямованих на відновлення та підтримку через музику
14:41
Пацієнтці з цирозом з Закарпаття пересадили печінку у Львові
13:28
В Ужгороді проводять "Зелені канікули" для дітей-переселенців
11:29
Літературну тусівку влаштувала молодь у Мукачеві з нагоди Дня молоді
11:05
День археолога відзначали юні дослідники церкви святого Юрія в Ужгородському замку
10:09
22 вимушених переселенців працевлаштували у лікарні Мукачева
09:40
В Ужгороді спостерігається підвищення захворюваності на СOVID-19
09:36
На Рахівщині лісівники будують перепади на гірських річках
09:27
На Закарпатті в ДТП загинули двоє військовослужбовців з Волині
17:23
Фестиваль повітряних зміїв відбувся в Ужгороді
16:08
/ 1
В Ужгороді будівлю на вул. Гоголя,11 передадуть греко-католицькій громаді
15:16
32 школярів Мукачева отримали 200 балів з національного мультипредметного тесту
13:48
У Мукачеві попопрощалися із загиблим у війні Героєм – полковником Ігорем Олексюком
12:18
Близько 250 юних ужгородських спортсменів та спортсменок узяли участь у святі до Дня молоді
11:37
В Ужгороді на лівобережжі та частково правобережжі через аварійні роботи буде відсутнє водопостачання
11:26
Закарпатська бібліотека готує книжку споминів "Петро Скунць у колі сучасників"
11:19
Мешканцям Мукачівської громади радять утриматися від купання та риболовлі в Латориці
10:20
У Мукачеві відбудуться заходи для дітей з нагоди Дня археолога
18:37
На Закарпатті завершується сезон медового збору
10:19
/ 2
У війні з росією поліг Віталій Голубка з Батьова
16:28
В Ужгороді учасники школи юного археолога готуються до свята
11:48
День вінілових платівок відсвяткували у Мукачеві
10:13
"Таємниці закарпатських замків" відкривали діти в Ужгороді з нагоди Дня молоді
09:34
"Мобільний пункт прийому молока" запрацює з вересня на Рахівщині
» Всі новини