- 3 понад 130 претендентів, що подали заявки на участь у першій в цьому році "Школі для вчителів", було відібрано 22 найкращі, у число яких потрапила і я, — розповідає вчитель історії та права багатопрофільного ліцею "Лідер" — ЗОШ №20 м.Ужгород Олена Горбунова. — Заглиблення у предмет тривало вісім днів. Навчання проходило у формі тренінгу в с.Пухівка неподалік Києва. — Насичена, майже десятигсдинна щоденна програма семінару дозволила не тільки заповнити прогалини та структуризувати свої знання з прав людини, але й ознайомитися з сучасними інтерактивними методиками викладання цього предмета. Інновацією в навчанні з прав людини цього року стало застосування технології "Форум-театр". Ми зібралися для того, аби краще зрозуміти, що таке права людини і яким чином кожен з нас може захистити себе від свавілля влади.
На третій день навчання більшість учасників "Школи для вчителів" зрозуміли, що їхнє уявлення про права людини суттєво змінилося. Це навіть зауважили організатори, каже Олена Горбунова.
- Відкриттям для мене, як і для багатьох присутніх там, стало навіть те, що предметом прав людини можуть бути лише відносини особистості та держави, та що обсяг наших прав не залежить від того, наскільки ретельно ми виконуємо свої громадянські обов'язки.
Під час занять застосовувалася як академічна, так й інтерактивна форма навчання. У якості лекторів у програмі "Школи" працювали відомі українські правозахисники: директор програми "Верховенство права" міжнародного фонду "Відродження" Роман Романов, виконавчий директор Української гельсінської спілки з прав людини Володимир Яворський, координатор проектів конгресу національних громад України Ганна Ленчовська та директор "Українського центру порозуміння" Роман Коваль.
До речі, презентована ним програма створення фуп медіаторів із числа школярів є дуже цікавою. Також була можливість поспілкуватися з представниками міністерства закордонних справ Норвегії. Під час виїзної сесії у Міністерстві юстиції Олена Горбунова послухала доповідь про стан дотримання прав людини в Україні — виступила заступник керівника секретаріату урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини Ольга Давидчук.
Під час навчання всі учасники займалися плануванням освітніх заходів, які пов'язані з правами людини. Кожен ретельно занотовував усе цікаве і нове для себе, особливо — проекти. Цікаво, що проект, запропонований Оленою Горбуновою, — "Скринька прав людини в школі" — підтримано дирекцією ліцею "Лідер" — ЗОШ №20 м. Ужгород. Бо педагогічні працівники цієї школи вважають, що школа має базуватися на принципах прав людини.