Андрій Погорєлов: Добрий господар має планувати роботу на роки

Закарпаття здавна називають Срібною Землею, а ще сонячним, благодатним і зеленим, а також туристично-рекреаційним і винним краєм. У кожній розповіді про нашу область обов'язково згадується багата історія, поєднання різних традицій та культур, толерантність багатьох народів, які віками жили поруч, багата історико-архітектурна спадщина і наші природні перлини - "Морське око", Говерла, Солотвинські озера тощо. Природа і попередники залишили нам розкішний спадок, тому мусимо добре думати, як його не знищити, а навпаки - розумно й ощадливо використовувати. Чим з природних ресурсів багаті закарпатці і як влада бачить майбутнє використання їх - з'ясовували з начальником Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрієм ПОГОРЄЛОВИМ.

Андрій Погорєлов: Добрий господар має планувати роботу на роки

- Добрий господар не живе тільки днем нинішнім. Саме ще кілька років тому постало питання про формування єдиного, чітко виваженого, експертами прорахованого бачення розвитку нашого краю. Усі напрацю-вання зібрано до "Регіональної стратегії розвитку Закарпаття до 2015 року", на основі якої складаються середньострокові прогнози економічного і соціального розвитку, щорічні цільові програми, приймаються управлінські рішення.

Найбільше багатство нашого краю — ліси. Вони вкривають переважну частину Закарпаття, за запасами деревини ми займаємо перше місце в Україні. Більше половини запасів - це цінні породи деревини.

По водозабезпеченості Закарпатська область також серед лідерів в державі, гідроенергетичний потенціал наших річок становить четверту частину цього потенціалу України. На території Закарпаття беруть початок замалим не тисяча рік, річок і потічків, знаходиться 137 природних і штучних водойм. Загальна площа водного басейну області становить 15 тис. га. Проте проблема питного водопостачання існує майже в кожному місті та селищі, й ми мусимо дуже ощадливо ставитися до наших голубих артерій, оберігати їх від засмічення.

— Мало не на кожній сесії обласної ради розглядаються  питання, пов'язані із заповідниками, охороною рослин і тварин. Це теж тому, що у нас із заповідними територіями погано?

— Ні, якраз навпаки, Закарпаття посідає одне з перших у державі місць за багатьма показниками природно-заповідних територій. Але ми продовжуємо працювати над збільшенням заповідних територій до середньоєвропейських параметрів, збереженням, раціональним використанням і відтворенням генофонду рослинного і тваринного світу. Зокрема, нещодавно обласна рада затвердила так звані регіональні Червоні книги рослин і тварин, які нам треба оберігати. А на попередній сесії "путівку в життя" отримав новий лісовий заказник "Темнатик".

— Днями довелося почути, що наш край за станом навколишнього середовища вважається одним з найбезпечніших, але екологічно вразливих регіонів країни. Конкретизуйте, будь ласка, чому?

— Завдяки лісам і чудовій природі Закарпаття справді найчистіша область, але велику тривогу в природоохоронців викликає, насамперед, постійне зростання викидів у повітря від автотранспорту та забруднення води.

КарпатиОсновними забруднювачами вод залишаються водогінно-каналізаційні господарства наших міст і сіл, очисні споруди яких перебувають у незадовільному технічному стані, перевантажені, із зношеним обладнанням, що потребує капітального ремонту та реконструкції. Частка забруднених стічних вод у загальному скиді становить майже 25%. У зношеному і аварійному стані знаходяться 30% систем водовідведення. Значна кількість обладнання каналізаційних очисних споруд (КОС) відпрацювала нормативні терміни експлуатації і потребує заміни.

Зростання кількості об'єктів (цивільного призначення, придорожнього сервісу та рекреації, інших) призвело до збільшення об'ємів зворотних вод, що потребують очистки. Одним з шляхів вирішення цієї проблеми є встановлення локальних каналізаційних споруд глибокої біологічної очистки стічних вод в неканалізованій місцевості.

Лише 20% водоносних горизонтів підземних вод, що експлуатуються в області, умовно захищені. Всі розвідані або діючі водозабори підземних вод в області є інфільтраційними. Якість підземної води повністю залежить від якісних характеристик поверхневого стоку і потребує особливого захисту.

— Наступна проблема, очевидно, сміття?

— Розміщення небезпечних відходів у навколишньому середовищі є суттєвим чинником негативного впливу на земельні та інші природні ресурси області та здоров’я людей, а також одним із потенційних джерел забруднення довкілля. Це результат цілого комплексу проблем, пов’язаного з безвідповідальним й безгосподарним поводженням з твердими побутовими відходами та, насамперед, недостатньою екологічною культурою.

Вирішенням проблеми поводження з побутовими відходами є організація централізованого збору сміття у всіх населених пунктах області, поступове зменшення кількості сміттєзвалищ та їх модернізація. Кардинальним шляхом вирішення цієї проблеми є рециклізація, тобто вторинна переробка відходів. Для цього в області створюються умови для залучення інвесторів, які б вклали кошти в будівництво сміттєпереробних підприємств.

— Солотвинський  солерудник, Мужіївський золоторудник, кілька повеней за останні роки, крім економічних і соціальних збитків, завдали і завдають й чималих "ран" природі. Хіба можна такі проблеми вирішити на рівні області?

— Завжди той, хто не хоче попереджати, платить більше. А деякі збитки навіть не можна вимірювати грішми. Ігнорування ризику надзвичайних ситуацій природно-техногенного характеру призводить до неготовності протистояти їх негативним наслідкам, а врешті-решт — до загибелі людей та значних матеріальних збитків, втрат і витрат. Це добре розуміють закарпатці, наші депутати, влада на місцях. Але, на жаль, не все можуть вирішити. Проте постійна громадянська позиція і депутатів, і керівників області не дає й очільникам центральних відомств забувати про проблеми Закарпаття, які, якщо їх не вирішувати, стають загальнодержавними.

Сергій Попович
25 травня 2009р.

Теги: Закарпаття, природні ресурси, Андрій Погорєлов, екологія, охорона, ліс, сміття, вода

НОВИНИ: Соціо

23:45
Ужгородцеві, травмованому в ДТП з Porsche Cayenne на Слов'янській набережній, дозволили прогулянки в інвалідному візку
17:18
/ 1
В Ужгороді вивчали можливість долучення до реалізації проектів, фінансованих за підтримки Німецького банку розвитку KFW
17:01
/ 1
Закарпатські митники передали у краєзнавчий музей водолазний годинник з минулого століття
16:31
/ 1
Школяр із Ужгорода став призером світової олімпіади з математики
16:21
З початку року на ділянці Мукачівського прикордонного наряду втричі зросла кількість спроб переміщення зброї
16:06
Понад 13 тисяч заяв подали абітурієнти до Ужгородського національного університету
15:43
В Ужгороді фестивалитиме "Маркет Мов"
15:23
Зеленський підписав Указ "Про розвиток регіону українських Карпат"
13:04
/ 1
За минулий тиждень на Закарпатті зареєстровано 29 нових випадків кору
11:32
В Ужгородському замку працювала археологічна експедиція УжНУ
09:56
/ 3
Випускники кафедри військової підготовки УжНУ склали в Ужгороді присягу на вірність українському народу
09:32
/ 2
Недільна негода наробила біди в Ужгороді
15:35
Благодійна акція "Відкриті долоні" відбулася сьогодні в Ужгороді
14:54
На Рахівщині знімають телесеріал "Карпатський рейнджер"
11:40
/ 6
Кількість заяв вступників до УжНУ наближається до 12 000
10:25
В Ужгороді на Ужі оселився рідкісний чорний лелека
10:22
Біля озера Синевир на Міжгірщині вирощують три види лікарських рослин для еко-чаїв
18:37
/ 5
Ужгородський "Акваріум" тимчасово став екзотаріумом – виставка екзотів і екскурсії для груп
17:32
На Закарпатті ввечері чекають на грози з градом і шквалами
17:24
В Ужгороді в суботу, 20 липня через капремонт обмежать рух автотранспорту на вул. Шумній
16:41
Укрзалізниця включила VIP-вагон до складу поїзда Київ-Ужгород
16:38
/ 1
Під час перевірки Закарпатського облавтодору фахівці управління держпраці зафіксували понад 200 порушень
16:06
"Праліс-фест" знову збере гостей на Великоберезнянщині наприкінці липня
15:10
Щиро радію за Івана Васильовича
14:36
Бюлетені для голосування на виборах видали половині із 144 дільниць Закарпаття
» Всі новини