Андрій Погорєлов: Добрий господар має планувати роботу на роки

Закарпаття здавна називають Срібною Землею, а ще сонячним, благодатним і зеленим, а також туристично-рекреаційним і винним краєм. У кожній розповіді про нашу область обов'язково згадується багата історія, поєднання різних традицій та культур, толерантність багатьох народів, які віками жили поруч, багата історико-архітектурна спадщина і наші природні перлини - "Морське око", Говерла, Солотвинські озера тощо. Природа і попередники залишили нам розкішний спадок, тому мусимо добре думати, як його не знищити, а навпаки - розумно й ощадливо використовувати. Чим з природних ресурсів багаті закарпатці і як влада бачить майбутнє використання їх - з'ясовували з начальником Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрієм ПОГОРЄЛОВИМ.

Андрій Погорєлов: Добрий господар має планувати роботу на роки

- Добрий господар не живе тільки днем нинішнім. Саме ще кілька років тому постало питання про формування єдиного, чітко виваженого, експертами прорахованого бачення розвитку нашого краю. Усі напрацю-вання зібрано до "Регіональної стратегії розвитку Закарпаття до 2015 року", на основі якої складаються середньострокові прогнози економічного і соціального розвитку, щорічні цільові програми, приймаються управлінські рішення.

Найбільше багатство нашого краю — ліси. Вони вкривають переважну частину Закарпаття, за запасами деревини ми займаємо перше місце в Україні. Більше половини запасів - це цінні породи деревини.

По водозабезпеченості Закарпатська область також серед лідерів в державі, гідроенергетичний потенціал наших річок становить четверту частину цього потенціалу України. На території Закарпаття беруть початок замалим не тисяча рік, річок і потічків, знаходиться 137 природних і штучних водойм. Загальна площа водного басейну області становить 15 тис. га. Проте проблема питного водопостачання існує майже в кожному місті та селищі, й ми мусимо дуже ощадливо ставитися до наших голубих артерій, оберігати їх від засмічення.

— Мало не на кожній сесії обласної ради розглядаються  питання, пов'язані із заповідниками, охороною рослин і тварин. Це теж тому, що у нас із заповідними територіями погано?

— Ні, якраз навпаки, Закарпаття посідає одне з перших у державі місць за багатьма показниками природно-заповідних територій. Але ми продовжуємо працювати над збільшенням заповідних територій до середньоєвропейських параметрів, збереженням, раціональним використанням і відтворенням генофонду рослинного і тваринного світу. Зокрема, нещодавно обласна рада затвердила так звані регіональні Червоні книги рослин і тварин, які нам треба оберігати. А на попередній сесії "путівку в життя" отримав новий лісовий заказник "Темнатик".

— Днями довелося почути, що наш край за станом навколишнього середовища вважається одним з найбезпечніших, але екологічно вразливих регіонів країни. Конкретизуйте, будь ласка, чому?

— Завдяки лісам і чудовій природі Закарпаття справді найчистіша область, але велику тривогу в природоохоронців викликає, насамперед, постійне зростання викидів у повітря від автотранспорту та забруднення води.

КарпатиОсновними забруднювачами вод залишаються водогінно-каналізаційні господарства наших міст і сіл, очисні споруди яких перебувають у незадовільному технічному стані, перевантажені, із зношеним обладнанням, що потребує капітального ремонту та реконструкції. Частка забруднених стічних вод у загальному скиді становить майже 25%. У зношеному і аварійному стані знаходяться 30% систем водовідведення. Значна кількість обладнання каналізаційних очисних споруд (КОС) відпрацювала нормативні терміни експлуатації і потребує заміни.

Зростання кількості об'єктів (цивільного призначення, придорожнього сервісу та рекреації, інших) призвело до збільшення об'ємів зворотних вод, що потребують очистки. Одним з шляхів вирішення цієї проблеми є встановлення локальних каналізаційних споруд глибокої біологічної очистки стічних вод в неканалізованій місцевості.

Лише 20% водоносних горизонтів підземних вод, що експлуатуються в області, умовно захищені. Всі розвідані або діючі водозабори підземних вод в області є інфільтраційними. Якість підземної води повністю залежить від якісних характеристик поверхневого стоку і потребує особливого захисту.

— Наступна проблема, очевидно, сміття?

— Розміщення небезпечних відходів у навколишньому середовищі є суттєвим чинником негативного впливу на земельні та інші природні ресурси області та здоров’я людей, а також одним із потенційних джерел забруднення довкілля. Це результат цілого комплексу проблем, пов’язаного з безвідповідальним й безгосподарним поводженням з твердими побутовими відходами та, насамперед, недостатньою екологічною культурою.

Вирішенням проблеми поводження з побутовими відходами є організація централізованого збору сміття у всіх населених пунктах області, поступове зменшення кількості сміттєзвалищ та їх модернізація. Кардинальним шляхом вирішення цієї проблеми є рециклізація, тобто вторинна переробка відходів. Для цього в області створюються умови для залучення інвесторів, які б вклали кошти в будівництво сміттєпереробних підприємств.

— Солотвинський  солерудник, Мужіївський золоторудник, кілька повеней за останні роки, крім економічних і соціальних збитків, завдали і завдають й чималих "ран" природі. Хіба можна такі проблеми вирішити на рівні області?

— Завжди той, хто не хоче попереджати, платить більше. А деякі збитки навіть не можна вимірювати грішми. Ігнорування ризику надзвичайних ситуацій природно-техногенного характеру призводить до неготовності протистояти їх негативним наслідкам, а врешті-решт — до загибелі людей та значних матеріальних збитків, втрат і витрат. Це добре розуміють закарпатці, наші депутати, влада на місцях. Але, на жаль, не все можуть вирішити. Проте постійна громадянська позиція і депутатів, і керівників області не дає й очільникам центральних відомств забувати про проблеми Закарпаття, які, якщо їх не вирішувати, стають загальнодержавними.

Сергій Попович
25 травня 2009р.

Теги: Закарпаття, природні ресурси, Андрій Погорєлов, екологія, охорона, ліс, сміття, вода

НОВИНИ: Соціо

02:57
В Ужгороді оселився представник найбільшого в світі материкового виду сухопутних черепах
02:26
Аеропорт "Ужгород" має запрацювати восени - голова Закарпатської облради
01:46
Сьогодні відбудеться чергове засідання виконкому Ужгородської міськради
13:10
За переправлення нелегалів через кордон мешканець Рахова постане перед судом
12:43
24 вересня закарпатський Чоп виходить із червоної зони
12:14
/ 1
Закарпаття стає першою областю України, яка 100% переходить на продаж необробленої деревини через "Прозорро. Продажі"
11:35
У Мукачеві учні, які мають успіхи в спортивних змаганнях отримують міську стипендію
10:05
На річках Закарпаття прибирають затори зі сміття товщиною до 5 метрів
09:56
60 учнів замість 150 харчуються в шкільній їдальні в Ужгороді під час карантину
09:47
Збір яблук триває у відкритому саду в селі Концово на Ужгородщині
16:23
/ 2
В Ужгороді на набережній Незалежності встановили безкоштовний Wi-Fi
15:28
Із 22 вересня в УжНУ безкоштовано тестуватимуть співробітників та студентів щодо імунної відповіді на COVID-19
10:38
/ 2
Колекційні дамські сумочки від 1,5 тис до 26 тис євро залишив на митниці на Закарпатті буковинець
10:16
/ 1
Вчителька з Мукачева перемогла в конкурсі Teacher Innovation Cup
16:32
Погоджено підозру 23-річній ужгородці, що п'яною за кермом спричинилася до смерті подруги
16:09
/ 2
В Ужгороді відбувся ювілейний концерт Студії сучасного танцю "Бліц"
00:46
/ 2
"Міжнародну ніч кажанів в Україні" в Ужгороді можна відзначити вдень і в оточенні рукокрилих
15:58
У Хусті намагаються повернути у власність держави земельну ділянку вартістю понад 2 млн грн
10:07
Соляні кімнати облаштували в дитячих садках Мукачева
01:29
/ 3
ВР виділила 300 млн грн на будівництво перинатального центру в Ужгороді
00:35
/ 4
Інавгурація нового очільника Мукачівської греко-католицької єпархії владики Ніла відбудеться 27 вересня
18:06
П’ятий день збирають розмарин семінаристи Ужгородської греко-католицької академії
15:48
В Україні зареєстрували друге географічне зазначення харчового продукту – гуцульська коров'яча бриндза
15:21
/ 2
Вантажівка з фірмовими речами "фінішувала" на митному посту "Тиса"
14:26
/ 2
Власники елітних авто додали місцевим бюджетам Закарпаття майже 1,7 млн грн транспортного податку
» Всі новини