Андрій Погорєлов: Добрий господар має планувати роботу на роки

Закарпаття здавна називають Срібною Землею, а ще сонячним, благодатним і зеленим, а також туристично-рекреаційним і винним краєм. У кожній розповіді про нашу область обов'язково згадується багата історія, поєднання різних традицій та культур, толерантність багатьох народів, які віками жили поруч, багата історико-архітектурна спадщина і наші природні перлини - "Морське око", Говерла, Солотвинські озера тощо. Природа і попередники залишили нам розкішний спадок, тому мусимо добре думати, як його не знищити, а навпаки - розумно й ощадливо використовувати. Чим з природних ресурсів багаті закарпатці і як влада бачить майбутнє використання їх - з'ясовували з начальником Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрієм ПОГОРЄЛОВИМ.

Андрій Погорєлов: Добрий господар має планувати роботу на роки

- Добрий господар не живе тільки днем нинішнім. Саме ще кілька років тому постало питання про формування єдиного, чітко виваженого, експертами прорахованого бачення розвитку нашого краю. Усі напрацю-вання зібрано до "Регіональної стратегії розвитку Закарпаття до 2015 року", на основі якої складаються середньострокові прогнози економічного і соціального розвитку, щорічні цільові програми, приймаються управлінські рішення.

Найбільше багатство нашого краю — ліси. Вони вкривають переважну частину Закарпаття, за запасами деревини ми займаємо перше місце в Україні. Більше половини запасів - це цінні породи деревини.

По водозабезпеченості Закарпатська область також серед лідерів в державі, гідроенергетичний потенціал наших річок становить четверту частину цього потенціалу України. На території Закарпаття беруть початок замалим не тисяча рік, річок і потічків, знаходиться 137 природних і штучних водойм. Загальна площа водного басейну області становить 15 тис. га. Проте проблема питного водопостачання існує майже в кожному місті та селищі, й ми мусимо дуже ощадливо ставитися до наших голубих артерій, оберігати їх від засмічення.

— Мало не на кожній сесії обласної ради розглядаються  питання, пов'язані із заповідниками, охороною рослин і тварин. Це теж тому, що у нас із заповідними територіями погано?

— Ні, якраз навпаки, Закарпаття посідає одне з перших у державі місць за багатьма показниками природно-заповідних територій. Але ми продовжуємо працювати над збільшенням заповідних територій до середньоєвропейських параметрів, збереженням, раціональним використанням і відтворенням генофонду рослинного і тваринного світу. Зокрема, нещодавно обласна рада затвердила так звані регіональні Червоні книги рослин і тварин, які нам треба оберігати. А на попередній сесії "путівку в життя" отримав новий лісовий заказник "Темнатик".

— Днями довелося почути, що наш край за станом навколишнього середовища вважається одним з найбезпечніших, але екологічно вразливих регіонів країни. Конкретизуйте, будь ласка, чому?

— Завдяки лісам і чудовій природі Закарпаття справді найчистіша область, але велику тривогу в природоохоронців викликає, насамперед, постійне зростання викидів у повітря від автотранспорту та забруднення води.

КарпатиОсновними забруднювачами вод залишаються водогінно-каналізаційні господарства наших міст і сіл, очисні споруди яких перебувають у незадовільному технічному стані, перевантажені, із зношеним обладнанням, що потребує капітального ремонту та реконструкції. Частка забруднених стічних вод у загальному скиді становить майже 25%. У зношеному і аварійному стані знаходяться 30% систем водовідведення. Значна кількість обладнання каналізаційних очисних споруд (КОС) відпрацювала нормативні терміни експлуатації і потребує заміни.

Зростання кількості об'єктів (цивільного призначення, придорожнього сервісу та рекреації, інших) призвело до збільшення об'ємів зворотних вод, що потребують очистки. Одним з шляхів вирішення цієї проблеми є встановлення локальних каналізаційних споруд глибокої біологічної очистки стічних вод в неканалізованій місцевості.

Лише 20% водоносних горизонтів підземних вод, що експлуатуються в області, умовно захищені. Всі розвідані або діючі водозабори підземних вод в області є інфільтраційними. Якість підземної води повністю залежить від якісних характеристик поверхневого стоку і потребує особливого захисту.

— Наступна проблема, очевидно, сміття?

— Розміщення небезпечних відходів у навколишньому середовищі є суттєвим чинником негативного впливу на земельні та інші природні ресурси області та здоров’я людей, а також одним із потенційних джерел забруднення довкілля. Це результат цілого комплексу проблем, пов’язаного з безвідповідальним й безгосподарним поводженням з твердими побутовими відходами та, насамперед, недостатньою екологічною культурою.

Вирішенням проблеми поводження з побутовими відходами є організація централізованого збору сміття у всіх населених пунктах області, поступове зменшення кількості сміттєзвалищ та їх модернізація. Кардинальним шляхом вирішення цієї проблеми є рециклізація, тобто вторинна переробка відходів. Для цього в області створюються умови для залучення інвесторів, які б вклали кошти в будівництво сміттєпереробних підприємств.

— Солотвинський  солерудник, Мужіївський золоторудник, кілька повеней за останні роки, крім економічних і соціальних збитків, завдали і завдають й чималих "ран" природі. Хіба можна такі проблеми вирішити на рівні області?

— Завжди той, хто не хоче попереджати, платить більше. А деякі збитки навіть не можна вимірювати грішми. Ігнорування ризику надзвичайних ситуацій природно-техногенного характеру призводить до неготовності протистояти їх негативним наслідкам, а врешті-решт — до загибелі людей та значних матеріальних збитків, втрат і витрат. Це добре розуміють закарпатці, наші депутати, влада на місцях. Але, на жаль, не все можуть вирішити. Проте постійна громадянська позиція і депутатів, і керівників області не дає й очільникам центральних відомств забувати про проблеми Закарпаття, які, якщо їх не вирішувати, стають загальнодержавними.

Сергій Попович
25 травня 2009р.

Теги: Закарпаття, природні ресурси, Андрій Погорєлов, екологія, охорона, ліс, сміття, вода

НОВИНИ: Соціо

18:00
/ 2
У Боздоському парку в Ужгороді невідомі вирубали два десятки дерев
17:47
Депутати Закарпаття зазначають катастрофічну нестачу коштів у фінансуванні медзакладів краю
17:02
Працівникам УжНУ підвищать зарплати: виш отримав додаткове фінансування
16:55
В Ужгороді реалізовують молодіжні проєкти соціальної дії
16:32
Власники та користувачі землі на Закарпатті сплатили понад 30 млн грн податку
15:35
Торік населення Закарпаття скоротилося на 3011 осіб і на 1 січня 2020-го становило майже 1 млн 254 тис людей
13:15
Закарпатська академія мистецтв із січня – без зарплат
13:05
/ 1
Утворено Раду арбітражних керуючих Закарпатської області та обрано її керівника
10:33
Зупинений на Рахівщині вночі мотоцикліст сам зізнався, що вживав алкоголь, але від медосвідування відмовився
09:15
Завдяки спеціальній станції в Мукачеві всі охочі можуть отримати інформацію про якість повітря
04:01
/ 1
В Ужгороді пропонують худнути і покращувати здоров'я, водночас заробляючи
02:50
ХХІІ Всеукраїнський турнір юних істориків відбудеться в Ужгороді
17:00
/ 3
Законопроєкт про криміналізацію контрабанди завершать за кілька тижнів – Нефьодов
16:33
/ 2
В Ужгороді відбувся мітинг-реквієм зі вшануванням військовослужбовців, що захищали Дебальцівський плацдарм
16:16
/ 5
Частину валідаторів у комунальних автобусах Ужгорода можуть тимчасово вимкнути
14:30
/ 2
Закарпатський хірург, військовий медик Олександр Данилюк упорядкував книгу спогадів про бої за Дебальцеве
14:19
/ 1
В Ужгороді презентують видання відомих дослідників
13:21
/ 2
У річницю Дебальцевської битви в Мукачеві вшанували пам'ять полеглих героїв
12:27
Проєкт Стратегії розвитку Мукачівської ОТГ до 2027 року схвалили на виконкомі
12:23
У Мукачеві передбачили 2 млн грн на рік на лікування містян в інституті ім. Амосова
11:34
У Мукачеві демонтують 106 об’єктів зовнішньої реклами
11:08
В Ужгороді презентували майстерню друку слоганів і гасел за участі угорської мисткині
11:03
/ 2
Закарпатські школи мають можливість долучитися до проєкту з вивчення інфо-медійної грамотності
11:01
Ужгородській міській дитячій лікарні передали два кардіографи, придбані під час акції "Серце до серця"
10:53
В обласній бібліотеці в Ужгороді відбудеться вечір пам’яті "Небесна Сотне, Ви тепер святі…"
» Всі новини