Вказувалося, що Комісія з журналістської етики існує вже понад 5 років. Її створили 80 журналістів: відтоді до Етичного кодексу приєдналось близько тисячі підписантів. Цей з’їзд був покликаний підбити підсумки ініціативи за 5 років діяльності, визначити стратегічні напрямки роботи на наступні 2 роки та обрати новий склад Комісії з журналістської етики.
У роботі з’їзду взяли участь делегати і від мас-медіа Закарпаття, зокрема Тетяна Грицищук (вільний журналіст), Кароліна Ябрик (студентка відділення журналістики УжНУ), Еліна Савицька (газета "Експрес"), Любов Немеш (газета "Тячів"), Оксана Головчук (журнал "Світ Карпат"), Наталія Штефуца (Закарпатська ОДТРК "Тиса-1"), Василь Кіш (ТРК «Виноградів»), Сергій Федака (вільний журналіст), Олександр Ворошилов (газета «Старий Замок-ПАЛАНОК»), Василь Бедзір (газета «Україна і світ сьогодні»).
Перед початком з’їзду кожному його учасникові вручили підручник «Журналістська етика» (автори – Валерій Іванов та Володимир Сердюк, вийшов незадовго перед з’їздом). Це видання з’явилося на світ внаслідок тендеру, оголошеного Комісією, та видане на кошти спонсорів. Рекомендоване Міносвіти України, як підручник для студентів факультетів і відділень журналістики вузів. Підручник використовуватимуть і на семінарах, які організуватимуть для викладачів журналістської етики.
В обговоренні звітної доповіді, яку виголосив голова Комісії Володимир Мостовий, домінували думки, що, незважаючи на збільшення кількості підписантів Кодексу, ситуація з етичністю української журналістики далеко не найкраща. Журналісти часто-густо ігнорують елементарні її вимоги. У цьому контексті один із авторів підручника, професор Інституту журналістики КНУ ім. Шевченка, президент громадської організації Академія української преси Валерій Іванов сказав:
«…Студенти мають знайомитись із професійною етикою з самого початку, а не на четвертому курсі, коли їм це викладають. Вони вже тоді не вчаться, вони вже журналісти-практики. Зараз молодь є занадто цинічною, і коли вони приходять до редакції, для них головне – мета, а засоби досягнення не важливі. Це страшно. Старша людини це відчуває і навіть якщо і зробила чи сказала щось не те, то їй соромно, а у молоді такого немає. Тому я вважаю, що етиці треба вчити на перших курсах і з більшою кількістю годин».
Багатьом у залі запам’ятаються, викликавши бурхливу реакцію, слова Єгора Соболєва: «Наш з’їзд із етики проходить не у смокінгах, і зрозуміло, чому. Бо етика – не смокінг, який одягають на врочистості. Етика – це труси…». Очевидно, пан Єгор мав на увазі те, що з етикою не можна розлучатися ніколи, як із відомим предметом одягу.
Делегати схвалили ідею Володимира Мостового про створення експертної ради при Комісії. Члени Ради надаватимуть консультації, але не голосуватимуть на засіданнях. Водночас пропозицію про те, щоб до складу Комісії ввести власників ЗМІ та громадських діячів (по 3 з кожного боку) відхилили.
Делегати загалом позитивно оцінили діяльність Комісії у попередньому складі та обрали новий її склад. До речі, кількість членів Етичної комісії зменшили від 23 до 15 осіб.
Після голосування членами Комісії ОБРАНІ:
Володимир Мостовий, Михайло Батіг, Василь Бедзір, Микола Вересень, Сергій Гузь, Анатолій Жупина, Валерій Іванов, Світлана Кабачинська, Леонід Капелюшний, Тетяна Котюжинська, Ігор Лубченко, Сергій Рахманін, Єгор Соболєв, Богдан Куфрик, Тарас Кузьмов.
Василь ЧУМАЛЬ.
22 листопада 2006р.
Теги: