Мукачівський замок для весільного обряду обирають навіть молодята зі столиці України

"Я народився, живу й житиму в Києві, але завжди приїздитиму на Закарпаття – у чудовий край, де знайшов свою тепер уже дружину, – сяючи щасливою усмішкою розповів Денис, який минулого четверга зареєстрував свій шлюб із коханою Мариною. – Це дуже мирний, добрий край, де віками знаходили порозуміння, жили поруч різні етнографічні групи, різні народи. Тут вражає природа, історія, тому я вважав дуже символічним поєднати наші долі саме на Закарпатті".

Мукачівський замок для весільного обряду обирають навіть молодята зі столиці України

 Горнучись до чоловіка, тендітна Марина додає, що народилася у далекій Самарі, але завдяки батькам, яких доля занесла на Закарпаття, виросла в нашому чудовому краї, і він для неї є символом великої, дружної сім’ї з сильним і надійним главою. Свою родину вона теж хотіла б бачити саме такою, тому навіть не задумувалась, де відзначити її народження.

 Денис працює будівельником, Марина за фахом – економіст-між­на­родник, живуть у Києві, але переконані, що і їхні діти добре знатимуть Закарпаття. Адже навіть ритуал їхнього весілля проходив у різних місцях краю – вінчалися у Цегольнянській церкві в Ужгороді, реєстрували шлюб у відділенні РАЦС у мукачівському зам­ку Паланок, разом із гостями побу­вали в Невицькому замку й мислив­ському палаці графа Шенборна, де нині розмістився санаторій "Карпати". Розповідаючи, що найбільше за­пам’яталося зі шлюбної церемонії, Денис згадує: "Насамперед настанова священика. Він знайшов для нас такі щирі й проникливі слова, що змусили задуматися над смислом життя, я буквально відчував над собою руку вищої сили. Вважаю, що шлюбну обіцянку треба давати перед Господом". А четвергового ранку, коли збиралися вирушати на реєстрацію шлюбу в Паланок, каже, відчинивши двері домівки батьків своєї коханої, перше, що побачив – її очі, сповнені такого запалу, який ще раз підтвердив: це любов на все життя.

  Батько нареченої, Володимир, зізнався, що на обряд одруження Паланок обрали не випадково: "Цей замок має чудову історію, багато легенд. Він символізує не лише осердя Європи, це ж колишній оплот дуже родовитої династії Ракоці, яку пов’язують із таким потужним іменем, як Сен-Жермен. Одруження моїх дітей саме тут, переконаний, зміцнить фундамент молодої сім’ї. Водночас, ми б хотіли звернути увагу наших гостей, а багато з них приїхало з Києва, на ту потужну силу, яку має саме місце, де стоїть замок і його правічні мури. Адже не випадково тут звили свої гнізда вільні птахи – соколи, не випадково у колодязі, який нещодавно розчистили, кажуть, свята вода. Також хотіли б привернути увагу до чудових толерантних і гостинних людей, які живуть на Закарпатті, до звичаїв і обрядів, які віками формувалися в цьому регіоні. Все це треба оберігати й передавати дітям, адже тільки пам’ятаючи й поважаючи вікові традиції, можна довго й щасливо прожи­ти, зберегти міцну і щасливу родину.

 Молодят у дворі середнього зам­ку Паланку зустрів величний ака­пельний спів хору "Кантус". А в дворику верхнього – постать Федора Коря­товича з уже до блиску відполірованим пальцем, потримавшись за який, треба загадати найсокровенніше бажання. Кажуть, воно обов’язково здійсниться. Сама ж весільна церемонія про­ходила на одному з оглядових майданчиків Верхнього замку. Довкола простирався краєвид міста, оточеного горами й пронизаного куполами та шпилями багатьох церков і храмів, Святомиколаївського монастиря. 

 Один із гостей, Володимир Миколайович з Києва, дивлячись довкруг, наголосив на унікальній толерантності, яка панує на Закарпатті: "Коли приїздиш у цей край, переконуєшся, що проблеми мов, національностей узагалі не існує, бо за добу тут ми чули й українську, й угорську, й румунську, й неповторну місцеву, а те, що я запитував щось російською, не викликало й тіні неприязні. Сподіваюся, розкішна земля Закарпаття зробить його за рівнем достатку не гіршим за Швейцарію. Адже ця земля знач­но багатша – у Швейцарії не росте виноград, не цвітуть так рано магнолії. Пам’ятаю, тут першими в усьому Радянському Союзі достигали черешні. Потенціал, яким природа наділила цей край, повинен бути й плідним для економічного розвитку. Переконаний, що саме Закарпаття стане центром підйому з кризи всієї України".

 Ще один гість, Валерій Володимирович, теж киянин, додав, що свого часу він разом із батьком нареченої й колегами багато зусиль та енергії віддав розбудові нашої області і нині радо приїхав подивитися, як живуть люди тепер, як змінився край. "Незважаючи на труднощі, життя поліпшується, навіть цей історичний замок не скоряється невблаганному часу, і ми ще раз наочно переконалися, що він – таки перлина туристичних маршрутів України".

 Особливу енергетику відчув і молодий свідок наречених, теж киянин, Андрій: "Мені дуже сподобалося навіть повітря Закарпаття, яке суттєво відрізняється від київського. Надзвичайно гарна й сама церемонія у замку, органічно поєднана воєдино – слова, які тут звучали, спів, сонце, вітер, білі голуби, що випурхнули з рук молодят і разом зробили коло над фортецею, та й просто доброзичлива аура цієї споруди. Переконаний, сім’ю моїх друзів підтримуватиме історія, яка минула в цих стінах".

  Міський голова Мукачева Золтан Ленд’єл завжди наголошує на особливій історії Паланку, насамперед пов’язаній із величною постаттю його захисниці-жінки Ілони Зріні, котра у час революційного піднесення угорського народу проти династії Габсбургів майже два роки не давала регулярним військам імперії здолати його штурмом. Тут розквітло й романтичне кохання Ілони Зріні та ватажка повстання куруців графа Імре Текелі. "Їхнє весілля почалося 15 червня 1682 року й тривало кілька тижнів, – розповідає Золтан Золтанович. – Тоді настільки скрупульозно вели письмові документи, що добре відомо, скільки чого спожили гості, скільки напоїв випили, зі скількох кабанів зроблено печеню. У замку відбулася й перша шлюбна ніч закоханих. Тому Паланок дуже привабливий для молодят. В екуменічній церкві можуть взяти шлюб вірники будь-якої конфесії. У перспективі, сподіваюся, тут бу­де створено готельно-ресторанний комплекс, отже,  можна буде і відіграти весілля, а гостям і молодим пожити в готелі. Це запам’ятається назавжди, адже особлива аура давньої споруди обов’язково буде запорукою щастя сім’ї, яка тут народилася. Мені приємно, коли дізнаюся, що поєднати свої долі у наш замок приїздять молодята не лише із Закарпаття, а й з інших регіонів. Адже багатьом друзям, а колись і дітям, онукам вони показуватимуть найщасливіші миті свого життя, увічнені на фотографіях, і точно знаю: обриси Паланку, навіть якщо ті люди тут і не були, обов’язково залишать благодатний слід у їхніх душах".

Юрій Столяров, фото Олексія Попова, "Старий Замок "Паланок"
08 травня 2009р.

Теги: Мукачево, замок, "Паланок", весілля, обряд одруження

НОВИНИ: Соціо

14:26
/ 2
У Мукачеві в середу прощатимуться з полеглим на війні з росією Петром Павлюком
14:02
/ 2
На Курщині поліг 25-річний Василь Дзюба з Задільського Нижньоворітської громади
15:10
/ 2
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Тиберієм Горватом
01:38
/ 2
В Ужгороді відкрили 72-гу мініскульптурку – на честь 175-річчя з дня народження румунського поета Міхая Емінеску
18:45
/ 3
На Запоріжжі поліг 55-річний стрілець 128-ї бригади Володимир Сухан із Поляни на Мукачівщині
16:12
/ 2
На Донеччині поліг Михайло Лендєл з Броду Іршавської громади
13:06
/ 1
У понеділок в Ужгороді прощатимуться з полеглим захисником Ігорем Козелом
22:02
/ 2
На Донеччині поліг Вадим Пачев з Чорної Тиси Ясінянської громади на Рахівщині
15:38
/ 2
Головком ЗСУ Сирський попрацював з "Птахами Мадяра" на передовій
23:18
/ 3
Зупиняючи російську агресію на Донбасі поліг Михайло Грушман з Хуста
21:10
/ 5
У Нижніх Воротах на Мукачівщині помер Володимир Чекета, який 3 місяці тому отримав важке поранення на Курщині
18:10
У Хусті невідомі вкинули запалену пляшку з легкозаймистою речовиною в приміщення пенсійного фонду
17:48
/ 3
У центрі Ужгорода встановили сучасний підземний майданчик для сміття
16:37
/ 5
АРМА не змогло з першого разу продати за 1 млрд грн 460 га "землі Каськіва" на полонині Боржава
11:38
/ 2
На російській Курщині поліг єгер УТМР з Виноградівщини Павло Кіса
06:33
/ 2
На війні поліг Артур Ривті зі Станова на Мукачівщині
20:38
/ 1
У Дніпрі помер підполковник Микола Шмолнавер з Рахова
17:48
/ 1
В Ужгороді відбудеться благодійний передріздвяний ярмарок меду та вина
14:10
/ 2
У п'ятницю в Мукачеві попрощаються з полеглим Героєм Олександром Рейті
01:23
/ 5
Попри застороги БЕБ Вільховецька сільрада довірила добудову школи за 120 млн грн сумнівній фірмі без досвіду
00:27
/ 17
Президент нагородив закарпатця Роберта Бровді "Мадяра" найвищою суто військовою відзнакою "Хрест бойових заслуг"
15:57
/ 11
"Віджати" Карпати: уроки бізнесу від ОПЗЖ та Арахамії
15:33
/ 1
У Мукачеві попрощаються з померлим Героєм Михайлом Бідзілею
19:05
/ 5
Сотня вітряків на полонинах Тячівщини: громади повідомили про початок розробки документів під ВЕС на площі понад 8 тис. гектарів
17:28
/ 9
"Виставковий зал" бухгалтерки родини мера Андріїва стане багатоповерхівкою у Малому Ґалаґові
» Всі новини