Село для обраних

У екс-міністра внутрішніх справ, котрий нині переховується в Москві, було багато цікавих вподобань та захоплень. Одне з таких «хобі» — спорудження дачних будиночків у всіх куточках України. Не обійшла ця «дачоманія» і Закарпаття. А точніше, село Шаян на Хустщині. У 2004 році тут збудували дачу для міністра, хоча в зв’язку з відомими революційними подіями покористуватися нею генералу не вдалося…

Село для обранихПОДАРУНОК ВІД ЗАКАРПАТСЬКОЇ МІЛІЦІЇ

Звісно, як здавна повелося в нашій країні, офіційно Микола Білоконь не має в Шаяні жодної нерухомості. Будувалися там комплекси для МВС та для маловідомих персон. Проте, оскільки село маленьке, то таємницю зберегти не вдалося. Хоча, зрештою, не надто екс-міністр і шифрувався. Люди добре знали: якщо в Шаян приїжджає багато міліції, значить прибуває високопосадовий гість з Києва. Про будівництво «шаянської хижки» свого часу докладно писав сайт «Обком». Зокрема журналісти Інтернет-видання стверджували, що «скидуватися» на будівництво мали закарпатські міліціонери, а тодішній начальник закарпатської міліції Василь Варцаба, котрого, до речі, нині теж розшують колишні підлеглі, особисто контролював будівництво. За словами журналіста «Обкому», він щосуботи роздавав начальникам райвідділів міліції платіжні відомості на суму від 5 до 15 тисяч грн., які ті мали оплатити впродовж тижня. За старанність Варцаба, нібито, отримав у подарунок від міністра автомобіль «Фольксваген Фаетон» вартістю 120 тисяч євро. Розбудувався тоді Білоконь не на жарт. Окрім будинку (див. фото на стор. 1), в Шаяні будувався комплекс для МВС та котеджовий комплекс.

На жаль для генерала, часи змінилися і довелося йому зникати з України. Місцеві жителі кажуть, що востаннє М.Білоконя бачили в Шаяні на новий 2005-й рік. Натомість, стверджують шаянці, дружина екс-міністра і нині періодично навідується на будівництво – хоча дача вже практично готова, однак робота в працівників ще є. Кажуть, котеджний комплекс проданий якійсь столичній фірмі, яка добудовує його, аби згодом приймати там туристів, будівництво ще одного санаторію призупинено, відколи головним міліціонером став Юрій Луценко.

Натомість інша віп-персона Шаяну, Іван Плющ, такої секретності не влаштовує. У багатьох інтерв’ю він згадує, що село на Хустщині є одним з його улюблених місць для відпочинку, куди він приїжджає щорічно вже близько 20 років. Він також має дачу там, яку будує років з 8, хоча повністю вона ще донині не готова, тому під час приїздів Іван Іванович проживає в одному з нових місцевих санаторіїв. До речі, як повідомили авторові, востаннє І.Плющ відвідав Шаян зовсім недавно.

КИЇХВСЬКІ ГРОШІ НЕ ГІРШІ ЗА ЗАКАРПАТСЬКІ

Головний лікар санаторію „Шаян” Юрій Маді говорить, що не може підтвердити чи дійсно вищезгадані відомі особи мають нерухомість у Шаяні. Каже, що люди так говорять і всім це відомо, однак юридичних підтверджень цьому немає. Сам Юрій Іванович в приході київських грошей на Закарпатську землю нічого поганого не бачить. Справа в тому, що нині Шаян став дуже популярним місцем у бізнесменів, які охоче вкладають свої кошти в оздоровницю, будуючи готелі, санаторії, розвиваючи інфраструктуру, приваблюючи туристів. Цілком можливо, що підприємці звернули увагу на село після того, як воно привабило відомих політиків. Справа в тому, що, як розповідає головний лікар, Шаян – місце унікальне, насамперед завдяки лікувальному мінеральному джерелу. Тамтешня мінеральна вода не поступається за своїми лікувальними якостями всесвітньовідомій „мінералці” у чеських Карлових Варах. Однак, джерело в Чехії вже вичерпується, в той час як шаянської води вистачить ще на багато років.

Та незважаючи на це, про шаянський курорт забули і ще три роки тому, коли нинішній головний лікар лише приступив до обов’язків все, що було в Шаяні – це старий „совковий” однойменний санаторій. Однак дуже швидко все змінилося і нині, як кажуть, гектар землі тут коштує понад 300 тисяч грн. Вигоду з такої справи мають всі. По-перше, місцеві селяни, які свого часу отримали земельні наділи, змогли їх вигідно продати. З часом бідних будинків у селі стає все менше, бо за рахунок бізнесменів покращити свої умови проживання змогли й шаянці. По-друге, Вишківська сільрада, якій підпорядковується Шаян, отримує значні кошти до бюджету з податків на купівлю/продаж земель. По-третє, селяни не змушені їхати на заробітки за кордон. З розвитком туристичної галузі Шаян потребує все більше робочих рук, а населення в селі небагато – менше 4 сотень. Подейкують, що деякі підприємці платять за день роботи по 25 доларів – таку зарплату мало хто має і в обласному центрі. Працюють на Шаянських структурах і сусідні вишківці, бо місцевих на все вже не вистачає.

«Розумієте, – пояснює Юрій Іванович, – Я б і сам не проти, аби бізнес робили тут місцеві, закарпатці, але ж немає в наших людей стільки грошей. Кияни ж тут розбудовуються, а нові будівлі нікуди від нас не подінуться, залишаться. Хіба нам не краще, що інвестиції йдуть до Закарпаття, а не до Криму? І для бюджету країни будуть прибутки». Натомість він досить негативно ставиться до іноземних інвесторів. «Чехи мені пропонували продати наш санаторій. – розповідає головний лікар. – Але я від таких пропозицій відмовляюся. Звичайно, вони прийдуть, вкладуть гроші, але ж ціни які встановлять? Зможе наша людина заплатити 1000 доларів за путівку? Ні, тільки ті ж таки іноземці. А де тоді українці оздоровлюватимуться?» Як приклад своїх слів, головний лікар каже, що нині в санаторії оздоровлюється група «чорнобильців», які навряд чи змогли би дозволити собі відпочинок, якби санаторій належав бізнесменам з-за кордону.

"СОВОК" БІЛЬШЕ НЕ ПРОХОДИТЬ

Розвиток туристичної галузі примусив задуматися про оновлення і власників «Шаяну» – Федерацію профспілок України. Справа в тому, що ця оздоровниця є по суті монополістом в Шаяні. Хоча закладів під назвою «санаторій» там побудовано чимало, але фактично вони є готелями, а лікуються приїжджі в «Шаяні», який має ліцензію на мінеральну воду та лікарів, що можуть надати найширший спектр послуг – власне лікування мінеральною водою, а також лікувальні грязі, кишкове зрошення, фізкабінет, лікувальна фізкультура тощо. Цьогоріч в Шаяні оздоровилося понад 3000 людей, хоча приймати можуть набагато більше. Також пропонують клієнтам екскурсії по Закарпаттю, організовують концерти та театральні вистави за участю закарпатських акторів і т. ін. Все це призвело до того, що санаторій визнали кращим платником податків на Хустщині і вручили відповідну грамоту. Керівник закладу каже, що лише за 9 місяців цього року вони сплатили до бюджету 760 тис. грн.

Однак всі ці засоби приваблення клієнтів можуть припинити приносити користь через умови проживання в санаторії. Вони залишаються на рівні 50-х років. Взяти бодай такий анахронізм з точки зору сучасних готельних комплексів, як блокова система. Тому Федерація профспілок вирішила виділити 3,5 мільйони грн. на модернізацію житлового комплексу. Нині будівельники завершують будівництво четвертого поверху (раніше було лише три), що є предметом особливої гордості Юрія Івановича. Всі номери на цьому поверсі – двохмісні, з окремим душем та туалетом, призначені для клієнтів з більшими статками. Лікар каже, що запланував брати за такий номер 200 грн. з людини (в цю суму входитиме увесь спектр послуг) і думає повернути інвестиції за 3-4 роки. А ще каже, що було б добре, якби територію Шаяна зробили заповідною зоною, як землі «Карпат» на Мукачівщині. В такому випадку не довелося би сплачувати величезні гроші за оренду, а, відповідно, було би більше коштів на розвиток…

Словом, стан справ в «Закарпатських Карлових Варах» чудовий. Відчувається, що взялися тут за туристичну справу люди, що не шкодують грошей і не розраховують на миттєвий заробіток. Тому й не дивно, що дачі відомих політиків у Шаяні особливо нікого не дратують і виразів на кшталт «жирують на вкрадені від народу гроші!» я не почув. Чого ображатися, коли заробити можуть всі? А іншим нашим регіонам напевно треба брати приклад з маленького хустського села у розвитку туризму. Гляди, і з часом Закарпаття стане «Українською Швейцарією» не лише на словах…

ДО РЕЧІ

ДАЧІ БІЛОКОНЯ

За словами міністра МВС Юрія Луценка його попередник просто страждав якоюсь манією будівництва, через що нове керівництво міліції тривалий час не могло визначити, скільки ж дач М.Білоконь має по Україні. Окрім будиночку в Шаяні, пан опальний міліціонер мав дві хатини у Київській області, стільки ж у Криму, по одній на Львівщині та Івано-Франківщині, а також на батьківщині Ю.Луценка – у Рівненській області», причому далеко не факт, що цей список остаточний. «Я не уявляю, за який час можна перепаритися в такій кількості бань», зауважував з цього приводу Луценко. За його словами МВС всі ці дачі непотрібні, тому планувалося, що вони будуть або передані на баланс дитбудинкам, або переобладнані під реабілітаційні центри для міліціонерів, або ж продані з аукціону. Що зробили з цією нерухомістю наразі невідомо…
Юрій Лівак, "Старий Замок "Паланок"
13 листопада 2006р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Кримінал

19:01
/ 1
За сприяння поліції Закарпаття вилучено ввезеного з ЄС кокаїну на $250 тисяч
22:07
На Тячівщині затримали прикордонника за сприяння контрабанді сигарет
11:25
/ 2
"Схеми" детально розповіли про апартаменти родини очільника Антимонопольного комітету Кириленка в преміальному ЖК Residents Park в Ужгороді
22:31
Біля Мукачева "безправний" і п'яний водій тікав від патрульних та наїхав на поліцейське авто
18:11
У горах на Рахівщині виявили трьох виснажених втікачів до Румунії з Житомирщини
12:55
/ 1
У Міжгір'ї "на гарячому" затримали двох наркоторговців
12:47
/ 1
Свалявчанка на Lexus-і смертельно травмувала пенсіонера, що переходив вулицю
16:20
/ 2
У Виноградові посеред дня 33-річний раніше судимий чоловік поранив з "травмата" 28-річного містянина
10:46
/ 1
На Закарпатті по відео свідка водійку "Тесли" оштрафували за порушення на "зебрі"
21:54
/ 2
У Мукачеві 19-річна донька вбила ножем у шию свого 52-річного батька
21:13
На Закарпатті біля кордону з Румунією затримали двох псевдоволонтерів-"ухилянтів" та їх провідника
18:31
/ 2
Мукачівцеві, який готував до збуту 250 доз наркотиків, суд призначив домашній арешт
20:39
"Мерседес Спрінтер" неподалік села Карпати на Мукачівщині "перекинув" п'яний водій попутної "Шкоди Октавія"
20:19
/ 1
У Горонді на Мукачівщині 20-річний молодик сокирою вбив свого 24-річного односельця
18:19
/ 1
Підприємство з Дніпропетровщини через суд змусили відшкодувати 560 тис. грн завищеної ціни газу для опалення закладів освіти Мукачівщини
11:36
/ 3
Справу депутатів з Хуста і підрядника, які вкрали на ремонті опалення шкіл в Ужгороді 6,4 млн грн, передано до суду
10:55
В Ужгороді затримали організатора переправлення "ухилянтів" через кордон
17:20
У Мукачеві затримали жінку, яка намагалась вкрасти техніку в магазині
13:55
На Закарпатті судитимуть власника мережі магазинів за незаконний обіг електронних сигарет
22:49
/ 2
В Іршаві чоловіка затримали на продажі гранат
21:45
У Мукачеві рекордно п'яного "безправного" водія, що наїхав на клумбу, оштрафували на 50 тис. грн
19:42
/ 1
Закарпатець відмовився від мобілізації через рідню в росії та "неправильний висновок ВЛК"
14:57
/ 9
На кордоні затримали ексзакарпатця з угорщини, який продавав українок до країн Азії у сексуальне рабство
21:18
/ 2
$6500 за "квиток" на човен: на Закарпатті затримали двох військових, що "підробляли" переправленням "ухилянтів"
13:36
/ 3
У Міжгір'ї за пів години знайшли зловмисника, що вкрав авто Renault Kangoo
» Всі новини