У Києві відкрито пам'ятну дошку на будинку, де жила Олена Теліга

Пам'ятну дошку на знак вшанування української патріотки Олени Теліги урочисто відкрито сьогодні на будинку по вулиці Льва Толстого, 25/18, де мешкало подружжя Олени і Михайла Теліг у 1941-1942 роках.

Олена Теліга
Олена Теліга

Ідея відзначення місць, пов'язаних з перебуванням Олени Теліги у Києві та за кордоном, належить Всеукраїнському жіночому товариству ім. Олени Теліги. Пам'ятну дошку на виконання Указу Президента України про відзначення 100-річчя від дня народження поетеси та громадської діячки було виготовлено на замовлення Київської міськдержадміністрації, повідомляє кореспондент УКРІНФОРМу.

Як розповіла в інтерв'ю журналістам почесний голова Всеукраїнського жіночого товариства ім. Олени Теліги Ольга Кобець, у грудні минулого року з ініціативи Міністерства закордонних справ України і Посольства України у Чехії було відкрито пам'ятну дошку в чеському місті Подебради на будівлі, де Олена Теліга навчалася у 1922-1923 роках. Час для сьогоднішньої церемонії було обрано з огляду на те, що в лютому цього року виповнюється 67 років з моменту загибелі Олени Теліги від рук німецьких нацистських окупантів.

Герой України поет Дмитро Павличко під час церемонії відкриття пам'ятної дошки, яка проходила за участі представників багатьох українських та закордонних громадських організацій, зазначив, що сьогодні, на його думку, треба говорити не тільки про постать Олени Теліги, а й про її спадок як громадського діяча і редактора журналу, а також про ту боротьбу, яку вона вела як українська патріотка. "Біля цієї дошки ми маємо думати не тільки про те, що було, а й про те, що має бути. Сьогодні, коли ми спостерігаємо чвари між найвищими політиками, ми повинні сказати їм: "Опам'ятайтеся! Україна потребує духу несварливого!", - наголосив поет.

Довідка. Олена Теліга народилася 21 липня 1907 року в Санкт-Петербурзі в російськомовній українській родині. Її батько інженер-гідротехнік Іван Шовгенів походив із степового Слов'янська, мати - з Поділля. Напередодні революційних подій 1917 року родина переїхала до Києва, де їх застала Українська революція. Іван Шовгенів став міністром уряду УНР, старший брат Сергій - вояком армії УНР.

Після поразки української державності сім'я емігрувала. О.Теліга спочатку навчалась у Празі, а потім разом з чоловіком Михайлом Телігою переїхала до Варшави, де познайомилася з Дмитром Донцовим і стала постійним автором його "Вісника". Коли у 1938 році на Закарпатті постала Карпатська Україна, О.Теліга вступила до ОУН і включилася в роботу Культурної референтури.

У жовтні 1941 року у складі однієї з Похідних груп ОУН, які мали на меті у разі сприятливих обставин відновити українську державність, Олена Теліга прибула до Києва, де зайнялася активним політичним життям. З ініціативи фактичного голови ОУН в Україні О.Ольжича було створено Українську Національну Раду, яка налагодила зв'язок з усіма областями України, та за її сприяння було відновлено роботу Української академії наук, Київського університету, Київського політехнічного інституту, створено мережу початкового і середнього шкільництва, кооперативного руху, налагоджено регулярну доставку до столиці продуктів харчування та дров.

Активність ОУН у Києві не могла довго залишатися поза увагою німецької влади. Вранці 9 лютого 1942 року О.Теліга пішла до Спілки письменників, де у засідці на неї чекали гестапівці. Поетесу та інших націоналістів було розстріляно в двадцятих числах лютого у Бабиному Яру.

Укрінформ
26 лютого 2009р.

Теги: Закарпаття, Карпатська Україна, Олена Теліга

НОВИНИ: Соціо

23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 4
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
00:50
/ 2
Суд в Ужгороді покарав працівницю митниці за хабарництво штрафом
» Всі новини