За здоровям - в ополонку! На Водохреща в Ужгороді побільшало "моржів"

«Голова витирається дуже ретельно, на це не шкодую часу. Доки тривають ці 2-3 хвилини, від тепла, який виробляє організм – а кров зараз активно приливає до шкіри – я холоду не відчуваю. Робили експерименти, на окремих ділянках тіла температура досягає 43 градусів за Цельсієм, фактично, вища за температуру згортання білку, але ця «гарячка» - короткочасна, і саме вона дає оце відчуття жару…», - досвідчений «морж» Михайло Темнов щойно вийшов з ополонки. Запевняє: не холодно, а – гаряче!

Ярослав Сенчук усіх закликає до ополонки
Ярослав Сенчук усіх закликає до ополонки

Зайшов у зимну воду уперше 4 роки тому: якось у розмовах з приятелями сказав, що зробить, а відтак мусив підтвердити: духу не забракне. Обіцянку довелося виконати (вельми непросто, адже вирізнявся неабиякою теплолюбністю і, власне, взимку тільки і мріяв про весну, тож про ополонку думав із жахом)… З води вискочив як обварений, а коли піднявся сходами, на Михайла «зійшла благодать»: у 12-15-градусний мороз він відчув тепло, навіть жар.  «Моментально померла ілюзія холоду, і я побачив: доки витер голову, тіло саме обсохло. Потім ми пішли в кафе, і там я сидів у стані повного блаженства». Утім, Михайло одразу застерігає: для доброго результату у загартовуванні необхідна системність. Він уже привів у «моржування» понад двадцятеро людей, які, своєю чергою, залучають родини і знайомих.
Принада системи, за якою займаються закарпатські «моржі» - у простоті, але й ефективності, і – підхожості практично всім, адже, на відміну від, скажімо, методу Іванова, не потрібно тривалих розігріваючих процедур до і після занурення.  «Моржування» по-закарпатськи  передбачає занурення саме в зимові місяці (такий курс дає добрий імунітет на цілий рік), ну а в інші сезони любителі просто ходять  на річку. До речі, важливо, аби водойма була не штучною – переконані, що помічна саме природа. «Ну а ти коли зайдеш у воду? Подивись, яка чудова погода – ідеальна для першої спроби!», - Ярославові Сенчуку не позичати переконаності у тому, що близьке знайомство із зимною водою потрібне усім, а ще – він просто пашить бадьорістю. Так, практики холодного загартовування впливають не тільки на здоровя, але й на вдачу людини, - кажуть ті, хто на «ти» з ополонкою. Обіцяю замислитися над власним «подвигом», а тим часом дізнаюся про систему. Усе просто і доступно. Набути розслабленості: рівномірно дихаючи носом, спіймати відчуття тепла у тілі і, без хвилювань і різких рухів, роздягатися, починаючи з ніг. Відтак – шлях до ополонки босоніж і – коротке занурення. «10-15 секунд (за системою дозволено до 40), які ми перебуваємо у воді, не дають організму переохолодитися». Утім, холодового навантаження достатньо для активного кровообігу. А відтак – потужний поштовх імунній системі та, як наголошують гартувальники, – енергетиці людини. Думка якось прихопити на набережну купальник і рушник стає виразнішою…

Колишній «мерзляк» Михайло Темнов насолоджується холодною водою

Михайло Темнов каже: ця метода передбачає тільки наявність бажання. Один раз новачку розповідають про правила, допомагають розслабитися і заводять до води. Людина, уперше заходячи в ополонку, ламає психологічний бар’єр, позбувається страху холоду – за 5 секунд розуміє, що холод – це лише велика ілюзія. 95 відсотків цих людей самі вертаються на наступний день, а випадків застуди після першого досвіду «моржі» не знають, як, власне, і після всіх подальших практик.
Закарпатську систему оздоровлення розробив і запатентував мукачівець, радіофізик за фахом Богдан Дикий. За три роки позбувся астми, відтак почав пропагувати цю методу загартовування. За крайовими «моржами» спостерігали лікарі. Результат – не тільки «добро» на ополонку, наукові публікації, але й… поповнення лав самими медиками. Найчисельнішою «популяція» «моржів» свого часу була у Мукачеві. Доходило до декількох сотень купальщиків, кажуть навіть про 3 тисячі років 7 тому, нині ж лишилося близько півтора сотні. Нині моду на зимну купіль відчуває Ужгород: до облюбованої досвідченими «моржами» ополонки часто приходять охочі долучитися. В обласному центрі щонайменше із 60 «серйозних» «моржів», себто тих, хто регулярно занурюється, а дехто називає й сотню…
Біля ополонки оповідають і про пані, що купалася вагітною, а відтак народила… здорове «морженя» - жартують любителі холодної води. Протипоказів практично нема – продовжує розказувати Ярослав Сенчук.  Власне, не рекомендують лише під час загострення хронічної хвороби та сильного запалення. За допомоги цього загартовування позбувалися частих застуд, успішно боролися із виразкою шлунка та 12-палої кишки, гайморитом тощо. «Бояться» холодної води гіпертонія і гіпотонія. А головне – підвищується тонус організму, який починає сам вирішувати свої проблеми, - запевняють практики.
«Я позбувся не тільки частого й сильного головного болю, але й хронічного бронхіту. Це ілюзія, що «моржують» лише здорові відчайдухи – сюди прийшли кожен зі своїми хворобами, проблемами, саме по здоров’я!», - паруючи на морозі мокрим тілом, ділиться Михайло Темнов. «Закрити хоча б одну аптеку – така в нас мета! Ужгородці, в воду!», - закликає досвідчений «морж».
Тим, хто вирішить дослухатись, знайти ужгородських «моржів» нескладно: вони «водяться» на правому березі Ужа (униз від обласної філармонії), де облаштовано навіс і сходи до води. «Вполювати» їх найлегше в обідній час: 12-13-та години вважаються оптимальними для занурення в ополонку. А можна й за телефонами: 80506753625 – номер Ярослава Сенчука, заступника голови Асоціації «Закарпатський морж», а 80503726010 – ентузіаста й журналіста Михайла Темнова. Наші «моржі» неабияк ратують за збільшення «популяції»і охоче допоможуть новачкам, яким потрібно мати з собою тільки зміну білизни для купання і рушник. Ну, ще й бажання… Непоганий спосіб випробувати характер, чи не так? Ополонка, в якій дехто знайшов так багато, стає все спокусливішою… На Водохреща ж любителі зимної купелі вже традиційно поповнюють свої лави новачків. Лише Ярослав Сенчук цього разу особисто завів до ополонки п’ятьох нових "моржів"…

Алла Хаятова, "Закарпатська правда"
20 січня 2009р.

Теги:

Коментарі

Друг 20.01.2009 / 15:24:00
А Темнов би краще з ополонки не вилазив взагалі!

НОВИНИ: Соціо

21:48
Підтверджено загибель на Запоріжжі ще в січні 2024-го 22-річного Михайла Яцканича з Підвиноградова Виноградівської громади Фото новина
15:52
/ 2
На війні поліг 21-річний Іван Микульця з Тячева Фото новина
13:33
/ 7
В Ужгороді відклав яйця унікальний, єдиний в Україні кайман Шнайдера Фото новина
11:33
/ 2
На Харківщині поліг Леонід Пивовар з Неліпина на Мукачівщині Фото новина
12:53
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим на війні з росією Андрієм Розгау Фото новина
02:16
/ 2
WWF-Україна виступає проти будівництва лісової автодороги в межах лісництв філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України"
19:18
/ 15
У Калинах на Тячівщині харківський забудовник незаконно почав роботи зі спорудження ГЕС Фото новинаВідео новина
16:48
/ 7
В Ужгороді ще не відкритий McDonald's покарали за "непродуману" вивіску Фото новина
10:41
/ 1
На війні з росією поліг 57-річний Іван Пичкар з Родниківки на Мукачівщині Фото новина
01:31
/ 14
Справа Комарницького: Звільнений начальник УСР в Закарпатській області Химич зберігає $95 тис. готівкою
13:59
У Буштині на Тячівщині, гасячи пожежу в надвірній споруді, врятували два будинки та літню кухню поруч Фото новина
11:06
/ 1
На Запоріжжі поліг Володимир Зелді з Тересви на Тячівщині Фото новина
00:08
/ 10
Ужгородські лісівники будуватимуть дорогу під вітряки на Рівній через праліси (ДОКУМЕНТИ)
11:01
/ 2
На Сумщині поліг прикордонник Руслан Пинзару з села Сімер Перечинської громади Фото новина
15:37
/ 13
ВР прийняла доопрацьований після вето президента закон про примусове відчуження землі та будинків в Ужгородському районі Закарпатської області
16:23
На Закарпатті у лютому 2025-го порівняно з груднем 2024-го ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,6%
13:20
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Лазориком Фото новина
12:45
Профільна комісія Закарпатської облради підтримала збереження Чорних озер в Ужгороді Фото новина
19:14
У Мукачеві патрульні виявили водійку "під кайфом", а в пасажира – наркотики Фото новина
14:12
/ 14
Закарпаття відвідала очільниця Міндовкілля Гринчук, нищення довкілля мініГЕСами і вітряками пріоритетом візиту не було Фото новина
13:02
На Закарпатті, на кордоні з угорщиною на початку квітня запрацює новий пункт пропуску "Велика Паладь – Нодьгодош"
13:57
/ 1
У понеділок у Мукачеві попрощаються з полеглим захисником Володимиром Напудою Фото новина
13:20
/ 1
В Ужгороді у суботу попрощаються з полеглим на війні Мирославом Біртою Фото новина
19:37
/ 4
Петиція про розробку нового генплану Ужгорода зібрала необхідні підписи всього за добу
14:46
У п'ятницю зранку тимчасово не працюватиме КПП "Лужанка – Берегшурань"
» Всі новини