Ужгород: "Начхати на авангард. Осінні медитації"

В Ужгородському національному університеті відбувся вечір студентської поезії і прози "Начхати на авангард. Осінні медитації". Найбільша аудиторія філфаку нагадувала маршрутку в годину пік. Попереду стояв синьо-жовтий намет, з котрим один з учасників вечора був нещодавно на джаз-фестивалі у Коктебелі. Викладацький стіл щедро завалений зів’ялим листям (привіт нещодавньому ювіляру Франку!), серед нього – чотири свічки-лампадки із тих, що ставлять на могилах.

Ужгород: "Начхати на авангард. Осінні медитації"Із сучасним поетичним авангардом сорокарічних, котрі все більше впадають в інфантилізм, прощалися брутально, без особливих сентиментів. Твори пост-тінейджерів (усім ледве минуло дев’ятнадцять), справді, зовсім інші. Це покоління ще вірить у себе, шукає точки опори, з якої переверне весь світ. Головне ж – воно любить себе (бо інакше не можна любити інших). Симпатія проявляється у тому, що хочеться весь світ смикнути за косичку, зіграти з ним у піжмурки і випити на брудершафт. У поезії багато різних стимулюючих речовин – пива, курева, сонця, кохання і просто свіжого повітря, котрого стає усе менше.

Кредо цієї групи висловив Андрій Любка такими рядками: "Завжди хотіти жити і виспатися!" З першим у хлопців і дівчат усе нормально, з другим – великі проблеми. Якщо це їх втішить – то не тільки у них. Тому “вірші – це невдала спроба самогубства”, котрою постійно відвертаємо себе від вдалої. Бо “дуже жаль, що неможливо сфотографувати запах”, доводиться “багато пити, щоб багато писати” – особливо у ситуації, коли “смерть починається з осені, ти починаєшся з мене”. Так закохуються студенти і викладачі – з вересня і доки вистачить сил. Суголосна Любці проза Валентина Кузана – потік свідомості сучасного студента: гуртожитський безлад, валеологія (який же письменник не любить власного імені і чого тільки не витворяє з ним), тяжкі ранки і довгоочікувані вечори, кохані до повного виснаження викладачі (схоже, ця любов взаємна), ломка голосу, муки дорослішання, а попереду ще ціле життя і спілкування “з багатьма гомами, зокрема сапієнсами”. Вірші Інни Мочарник найбільш романтичні з усіх. І як вона потрапила у цю відірвану тусню? Згадується Б.Окуджава: “Просто Вы дом перепутали, улицу, город и век”.

І слава Богу, що тургенєвська панянка завітала у наш далеко не-тургенєвський вік: “Чого ти дивишся на мене, наче небо, що синій погляд свій спинило на землі?” Натомість “Коктебельські мотиви” Віктора Коврея – суміш М. Волошина, джазу, моря, поту, голоду, крику серед шуму, коли вже не чуєш самого себе. Одним словом – палка любов до світу, котрий так люто ненавидиш, що помер би заради нього. Але так, щоб це було прикольно. Три новели Ірисі Ликович вчинили справжній фурор – тексти про “жінку-оргазм”, нетрадиційні методи здачі екзамену і спілкування з дружиною свого коханця було прочитано тоном початкуючої вчительки, котра повідомляє першокласникам, що “мама мила раму”.

Так і чекалося, що насамкінець Іра попросить нас здійснити синтаксичний розбір якого-небудь з її речень, щедро насичених специфічними термінами. Зрештою, у кожного покоління свої прописи життя.

Попри усю епатажність, котра просто висіла у повітрі, мов сокира у прокуреній кімнаті, було напрочуд комфортно – без звичної у порядному товаристві брехні, без політики і економіки, зате з відчуттям, що таки щось відбувається у закарпатській літературі.

Незабаром твори цих авторів побачать світ у збірці “Джинсове покоління. 20 на 40” (укладач М. Рошко), де буде представлено поезію і прозу двадцяти- і сорокарічних.
Андрій ДОЛЯ
28 жовтня 2006р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

15:12
У Чопі просто неба представлять виставку робіт Беати Куркуль, присвячених прикордонникам
09:47
Виставку Михайла Повка презентували у Генконсульстві Угорщини в Ужгороді
09:14
До "шевченківських днів" Закарпатський народний хор презентує Шевченка у слові, пісні та пісочній анімації
09:41
Виставу "Це все вона" показали на малій сцені Закарпатського обласного театру
10:01
Полювання на сина
10:29
/ 1
На Закарпаття з нагоди 250-ї річниці з дня народження Бетховена завітав скрипаль Ігор Муравйов
00:52
Виставка "Графічне Закарпаття" відкрилась у галереї "Ужгород"
03:39
/ 3
В угорському консульстві в Берегові відкрилася персональна виставка художника Аттіли Коприви
17:09
/ 1
Спілка художників "Арт-Свалява" відзначила 10-річчя
17:07
Піаністка з Угорщини провела майстер-клас в Ужгороді
10:48
В Ужгороді дискутуватимуть про переклади художньої літератури на Закарпатті
16:47
/ 1
"Мелодії сердець" сестер Гаврилко лунали в Ужгороді
09:39
"Закарпатські візерунки" у піснях і танцях розкажуть в Ужгороді про те, як "На схилах Карпат"
10:57
Виставку графіки відкрили у Виноградові
10:06
/ 1
В Ужгороді відзначили 100-річчя від дня народження Семена Панька
03:16
В Ужгороді відбулася презентація "Зради" Наталії Дурунди
10:39
Симфонічний оркестр обласної філармонії разом зі скрипалем і диригентом Ігорем Муравйовим зіграють в Ужгороді Beethoven-а
13:55
/ 2
Львівська Опера на День Св. Валентина привезе в Ужгород "Лускунчика"
01:36
Виставку робіт Володимира Павлишина відкрили в Ужгороді
10:36
У "Паланку" в Мукачеві можна оглянути "Творчі рефлексії" митця з Володимир-Волинського Павла Юрчука
01:32
У Братиславі відкрилася масштабна виставка закарпатських художників
11:23
/ 1
У Хусті прем'єрно покажуть виставу про легендарного опришка Пинтю
10:23
Концертні "Мелодії сердець" сестер Гаврилко співоче линутимуть в Ужгороді до Дня всіх закоханих
17:50
Концерт пам'яті народної артистки України Етелли Чуприк відбувся в Ужгороді
17:48
/ 3
Виставку світлин румунського фотографа Лайоша Нодя презентували в Ужгороді
» Всі новини