Заступник голови СБУ Тиберій Дурдинець про корупцію в органах державної влади

Дурдинець Тиберій Юрійович народився в 1959 році в Мукачівському районі Закарпатської області. З жовтня 2007 року займає посаду заступника голови СБУ - начальника Головного управління із боротьби з корупцією й організованою злочинністю.

Заступник голови СБУ Тиберій Дурдинець про корупцію в органах державної влади

- Тиберію Юрійовичу, наскільки поширена на сьогодні корупція у вищих органах державної влади і як Служба безпеки бореться із цим явищем?

- Корупція в Україні має свої особливості. На відміну від розвинених країн, у нас як представники державного апарату, так і прості громадяни України не виховані в дусі педантичного дотримання правових норм. Це, на жаль, не є стилем нашого життя. Наша корупція, так звана корупція кризового типу, породжена перехідним періодом. Тому, на наш погляд, щоб ефективно протидіяти корупції, нам необхідно враховувати фактор корупційної активності громадян, а не тільки посадових осіб.

- Як Ви думаєте, з чим можна пов'язати звернення Ради до Президента Ющенка із проханням скасувати указ про призначення Вас заступником голови СБУ - начальником Головного управління з боротьби з корупцією й оргзлочинністю?

- Цього року Головне управління з боротьби з корупцією й організованою злочинністю й регіональні підрозділи суттєво активізували роботу з боротьби з корупцією й контрабандою. Чому контрабанда? Тому що вона тісно пов'язана із кредитно-фінансовою системою держави, зовнішньоекономічною діяльністю, сферою оподаткування. Значна частина експортно-імпортних операцій має контрабандне походження, що негативно впливає на розвиток вітчизняної економіки, дестабілізує ринок і є основою корупції. У ході роботи міжвідомчої групи із протидії корупції й контрабанді, створеної на доручення Президента, ми практично відразу відчули тиск із боку різних структур, у тому числі організованих злочинних угруповань, з метою вирішити питання на їхню користь. Однак принципова позиція співробітників СБУ й наші законні дії виявилися не до смаку контрабандистам. Тільки завдяки операції <Цунамі> в бюджет надійшло митних платежів на 40 млрд грн більше, ніж в 2007 році. Те, що кошти, які раніше надходили в їхню особисту кишеню, тепер надходять у бюджет держави, і викликало кампанію з дискредитації керівництва управління. Другий фактор, що викликав таку бурхливу реакцію депутатів, - те, що ми вперше озвучили конкретні прізвища конкретних корупціонерів.

- Скажіть, чи дійсно складено протокол про корупцію щодо депутата Ради Москаля?

- У відношенні Геннадія Москаля протокол про корупційні дії СБУ не складала. Ми дійсно задокументували факт його можливих протиправних діянь у сфері службової діяльності при визначенні статусу учасника бойових дій. Матеріали спрямовано в органи прокуратури. Зараз проходить додаткова перевірка виявлених фактів. Крім того, СБУ розслідує кримінальну справу за фактом використання в 2004-2005 роках (у цей період Держкомміграції України очолював Г.Москаль - інф. УН) службовими особами Розсудівського пункту для тимчасового перебування нелегалів бюджетних коштів у сумі 736 тисяч гривень, які були використані не за призначенням.

- На якій стадії розгляду перебуває позов Москаля про відшкодування йому морального збитку за обвинувачення депутата в причетності до контрабанди автомобіля Lexus, незаконному володінні готелями в Чехії й Македонії?

- Шевченківський райсуд Києва перервав розгляд позову до 9 січня, щоб ми могли ознайомитися з матеріалами у справі. Ці факти ми одержали від громадських організацій, які займаються проблемами корупції, із проханням перевірити цю інформацію. Зараз СБУ її перевіряє. Результати перевірки ми обов'язково оприлюднимо.

- Які результати перевірок щодо можливої причетності заступника міністра транспорту й зв'язку Ігоря Урбанського до компанії-судновласника захопленого піратами судна Faina?

- Інформація про його причетність до компанії-судновласника не підтвердилась.

- Чи створила СБУ реєстр повідомлень про корупцію, і що він дасть громадянам, а також самій СБУ?

- Реєстр повідомлень про корупцію сформований досить давно. Що він дає? Кожен громадянин може до нас звернутися, у тому числі анонімно, і розповісти про факти корупції. Ми їх фіксуємо, перевіряємо, документуємо, а потім розміщуємо на офіційному веб-сайті. Таким чином, кожен громадянин, що звернувся до нас, може побачити результати нашої спільної роботи.

- Які результати роботи очолюваного Вами Головного управління з боротьби з корупцією й оргзлочинністю СБУ в 2008 році? Які пріоритетні завдання стоять перед управлінням на наступний рік?

- Цього року можу констатувати кардинальне підвищення ефективності оперативно-службової діяльності. Порушено 3249 кримінальних справ, засуджено 789 злочинців, перераховано в бюджет держави понад 400 млн. гривень, а також припинено завдання збитків країні на суму понад 3 млрд. гривень. Що стосується пріоритетів для Головного управління на наступний рік, то основним залишається протидія контрабанді й пов'язаної з нею корупції. Ми будемо продовжувати посилювати заходи щодо протидії корупції серед вищих посадових осіб і в судовій системі. Тільки за цей рік за нашими матеріалами порушено 55 кримінальних справ у відношенні представників судового корпусу. Ми будемо й надалі протистояти незаконному ввозу й поширенню важких наркотиків. У цій сфері в нас налагоджені ефективні контакти з партнерськими спецслужбами країн ЄС і НАТО, а також сусідніми державами. Тільки цього року проведено близько 20-ти міжнародних спецоперацій.

- Що необхідно зробити СБУ, Генпрокуратурі, іншим правоохоронним органам, щоб ефективно боротися з корупцією й не прикривати чиновників високого рівня? Чи можна ліквідувати в Україні таке негативне явище, як корупція?

- Позиція Президента Віктора Ющенка й позиція Служби безпеки саме й полягає в тому, що тільки прозорість, публічність заходів із протидії корупції можуть дати позитивний результат. Необхідно вдосконалити законодавство в бік більш суворих санкцій до суб'єктів корупційних діянь. Ми повинні сформувати антикорупційну культуру й нетерпимість суспільства до спроб хабарників прикритися своїми посадами й мандатами. Це системна робота, яка не під силу тільки правоохоронним органам. І ми раді, що цього року змогли залучити на наш бік громадські організації. Ми намагаємося не тільки слухати те, про що вони говорять, але й виконувати їхні рекомендації. Нас не зупинять ні погрози, ні кампанії з дискредитації співробітників, засновані на фіктивних матеріалах. Ми не можемо дозволити собі на них відволікатися. У нас надто багато роботи.

"Четверта влада"
26 грудня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Кримінал

15:30
/ 1
На виїзді з Мукачева п'яна водійка Renault в'їхала в бетонний стовп Фото новина
14:34
Закарпатця, що жорстоко знущався над конем у Буковелі, суд "покарав" штрафом в 3400 грн Відео новина
12:57
/ 5
Ще один ужгородець заплатить за водіння без прав і "під кайфом" понад 75 тис. грн штрафів Фото новина
12:41
/ 2
У Перечині п’яна водійка BMW X5 влетіла в блокпост, загинув прикордонник Фото новина
21:00
Повторне керування автомобілем без прав і "під кайфом" обійшлося ужгородцеві в ще 70 тис. грн Фото новина
19:06
В Ужгороді пасажирка "здала" патрульним таксиста "під кайфом" Фото новина
20:05
На Закарпатті судитимуть організатора та 18 членів масштабної мережі шахрайських кол-центрів Фото новинаВідео новина
18:43
/ 3
Обвинувальний акт щодо заподіяння 450 тис грн збитків директором Карпатського біосферного заповідника скерували до суду Фото новина
02:45
/ 7
У туберкульозному відділенні лікарні на Тячівщині "ухилянтам" за хабарі встановлювали фіктивну інвалідність Фото новина
23:55
На Закарпатті викрили ще 3-х проросійських інтернет-агітаторів
18:32
/ 3
У зв'язку з неявкою забудовника, суд в Тячеві переніс на день розгляд справи по ГЕС в Калинах Фото новина
05:46
/ 1
Забудовник ГЕСів в Калинах намагається "таємно" скасувати арешт в Тячівському райсуді і відновити будівництво
19:31
/ 4
Генпрокуратура розпочала розгляд звернення з вимогами зупинити екозлочин на полонині Руна
03:48
У Мукачеві затримали 21-річного торговця наркотиками, який постачав їх до різних регіонів України Фото новина
17:02
/ 2
На Тячівщині у лісництві, де за рік не видано жодного лісорубного квитка, активісти виявили масові рубки Фото новина
16:05
/ 2
У Мукачеві неповнолітнього водія "Фіата", без прав і "під кайфом", оштрафували на 20 тис. грн Фото новина
14:16
/ 6
Ужгородець, уклавши угоду з прокурором, уник покарання за секс і "шкодливе" розповсюдження порнографії з неповнолітньою
01:14
/ 5
Суд визнав бездіяльність Ужгородської окружної прокуратури та зобов'язав розпочати слідство по злочинах на полонині Руна (ДОКУМЕНТИ)
00:59
/ 3
Закарпатця, який смертельно поранив земляка на сміттєзвалищі на Прикарпатті, звільнили в залі суду
00:43
/ 3
Неподалік Ужгорода патрульні наздогнали та виписали 6 штрафів неповнолітньому "гонщикові" без посвідчення водія Фото новина
19:35
Керівнику Берегівського надлісництва повідомлено про підозру за незаконний продаж дуба як дров через підконтрольне підприємство Фото новина
18:42
/ 4
Журналістка-розслідувачка Олена Мудра подала заяву до поліції про умисне перешкоджання журналістській діяльності та порушення недоторканності приватного життя
16:34
Тернополянину, який на Закарпатті переправляв "ухилянтів" до Угорщини за $12 тис., оголошено про підозру Фото новина
16:08
За злив у соцмережі пересування військової техніки ЗСУ 23-річному ужгородцеві оголошено про підозру – СБУ
15:05
Сімейну лікарку з Тячівщини затримали за торгівлю фіктивними довідками про інвалідність для виїзду за кордон Фото новина
» Всі новини