Заступник голови СБУ Тиберій Дурдинець про корупцію в органах державної влади

Дурдинець Тиберій Юрійович народився в 1959 році в Мукачівському районі Закарпатської області. З жовтня 2007 року займає посаду заступника голови СБУ - начальника Головного управління із боротьби з корупцією й організованою злочинністю.

Заступник голови СБУ Тиберій Дурдинець про корупцію в органах державної влади

- Тиберію Юрійовичу, наскільки поширена на сьогодні корупція у вищих органах державної влади і як Служба безпеки бореться із цим явищем?

- Корупція в Україні має свої особливості. На відміну від розвинених країн, у нас як представники державного апарату, так і прості громадяни України не виховані в дусі педантичного дотримання правових норм. Це, на жаль, не є стилем нашого життя. Наша корупція, так звана корупція кризового типу, породжена перехідним періодом. Тому, на наш погляд, щоб ефективно протидіяти корупції, нам необхідно враховувати фактор корупційної активності громадян, а не тільки посадових осіб.

- Як Ви думаєте, з чим можна пов'язати звернення Ради до Президента Ющенка із проханням скасувати указ про призначення Вас заступником голови СБУ - начальником Головного управління з боротьби з корупцією й оргзлочинністю?

- Цього року Головне управління з боротьби з корупцією й організованою злочинністю й регіональні підрозділи суттєво активізували роботу з боротьби з корупцією й контрабандою. Чому контрабанда? Тому що вона тісно пов'язана із кредитно-фінансовою системою держави, зовнішньоекономічною діяльністю, сферою оподаткування. Значна частина експортно-імпортних операцій має контрабандне походження, що негативно впливає на розвиток вітчизняної економіки, дестабілізує ринок і є основою корупції. У ході роботи міжвідомчої групи із протидії корупції й контрабанді, створеної на доручення Президента, ми практично відразу відчули тиск із боку різних структур, у тому числі організованих злочинних угруповань, з метою вирішити питання на їхню користь. Однак принципова позиція співробітників СБУ й наші законні дії виявилися не до смаку контрабандистам. Тільки завдяки операції <Цунамі> в бюджет надійшло митних платежів на 40 млрд грн більше, ніж в 2007 році. Те, що кошти, які раніше надходили в їхню особисту кишеню, тепер надходять у бюджет держави, і викликало кампанію з дискредитації керівництва управління. Другий фактор, що викликав таку бурхливу реакцію депутатів, - те, що ми вперше озвучили конкретні прізвища конкретних корупціонерів.

- Скажіть, чи дійсно складено протокол про корупцію щодо депутата Ради Москаля?

- У відношенні Геннадія Москаля протокол про корупційні дії СБУ не складала. Ми дійсно задокументували факт його можливих протиправних діянь у сфері службової діяльності при визначенні статусу учасника бойових дій. Матеріали спрямовано в органи прокуратури. Зараз проходить додаткова перевірка виявлених фактів. Крім того, СБУ розслідує кримінальну справу за фактом використання в 2004-2005 роках (у цей період Держкомміграції України очолював Г.Москаль - інф. УН) службовими особами Розсудівського пункту для тимчасового перебування нелегалів бюджетних коштів у сумі 736 тисяч гривень, які були використані не за призначенням.

- На якій стадії розгляду перебуває позов Москаля про відшкодування йому морального збитку за обвинувачення депутата в причетності до контрабанди автомобіля Lexus, незаконному володінні готелями в Чехії й Македонії?

- Шевченківський райсуд Києва перервав розгляд позову до 9 січня, щоб ми могли ознайомитися з матеріалами у справі. Ці факти ми одержали від громадських організацій, які займаються проблемами корупції, із проханням перевірити цю інформацію. Зараз СБУ її перевіряє. Результати перевірки ми обов'язково оприлюднимо.

- Які результати перевірок щодо можливої причетності заступника міністра транспорту й зв'язку Ігоря Урбанського до компанії-судновласника захопленого піратами судна Faina?

- Інформація про його причетність до компанії-судновласника не підтвердилась.

- Чи створила СБУ реєстр повідомлень про корупцію, і що він дасть громадянам, а також самій СБУ?

- Реєстр повідомлень про корупцію сформований досить давно. Що він дає? Кожен громадянин може до нас звернутися, у тому числі анонімно, і розповісти про факти корупції. Ми їх фіксуємо, перевіряємо, документуємо, а потім розміщуємо на офіційному веб-сайті. Таким чином, кожен громадянин, що звернувся до нас, може побачити результати нашої спільної роботи.

- Які результати роботи очолюваного Вами Головного управління з боротьби з корупцією й оргзлочинністю СБУ в 2008 році? Які пріоритетні завдання стоять перед управлінням на наступний рік?

- Цього року можу констатувати кардинальне підвищення ефективності оперативно-службової діяльності. Порушено 3249 кримінальних справ, засуджено 789 злочинців, перераховано в бюджет держави понад 400 млн. гривень, а також припинено завдання збитків країні на суму понад 3 млрд. гривень. Що стосується пріоритетів для Головного управління на наступний рік, то основним залишається протидія контрабанді й пов'язаної з нею корупції. Ми будемо продовжувати посилювати заходи щодо протидії корупції серед вищих посадових осіб і в судовій системі. Тільки за цей рік за нашими матеріалами порушено 55 кримінальних справ у відношенні представників судового корпусу. Ми будемо й надалі протистояти незаконному ввозу й поширенню важких наркотиків. У цій сфері в нас налагоджені ефективні контакти з партнерськими спецслужбами країн ЄС і НАТО, а також сусідніми державами. Тільки цього року проведено близько 20-ти міжнародних спецоперацій.

- Що необхідно зробити СБУ, Генпрокуратурі, іншим правоохоронним органам, щоб ефективно боротися з корупцією й не прикривати чиновників високого рівня? Чи можна ліквідувати в Україні таке негативне явище, як корупція?

- Позиція Президента Віктора Ющенка й позиція Служби безпеки саме й полягає в тому, що тільки прозорість, публічність заходів із протидії корупції можуть дати позитивний результат. Необхідно вдосконалити законодавство в бік більш суворих санкцій до суб'єктів корупційних діянь. Ми повинні сформувати антикорупційну культуру й нетерпимість суспільства до спроб хабарників прикритися своїми посадами й мандатами. Це системна робота, яка не під силу тільки правоохоронним органам. І ми раді, що цього року змогли залучити на наш бік громадські організації. Ми намагаємося не тільки слухати те, про що вони говорять, але й виконувати їхні рекомендації. Нас не зупинять ні погрози, ні кампанії з дискредитації співробітників, засновані на фіктивних матеріалах. Ми не можемо дозволити собі на них відволікатися. У нас надто багато роботи.

"Четверта влада"
26 грудня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Кримінал

23:14
ДБР завершило розслідування щодо організації на Закарпатті схеми ухилення від мобілізації через фальшиві діагнози про психічні розлади Відео новина
16:15
Киянина за тримали за організацію переправлення "ухилянтів" до Румунії через Закарпаття Фото новина
15:26
В Ужгороді та Іршаві затримали наркоторговців Фото новина
14:01
У Тячеві львів'янин, якого судять за наркозлочини, намагався викрасти авто, припарковане на узбіччі Фото новина
17:46
У Виноградові господар побив гостя до реанімації Фото новина
17:23
/ 1
У Тернополі неповнолітній і раніше судимий закарпатці побили чоловіка і відібрали 2 смартфони
13:40
В Ужгороді на хабарі $4 тис. від "ухилянта" затримали прикордонника Фото новина
02:40
/ 4
На Закарпатті затримали сенегальця, який незаконно в'їхав по коліях з угорщини на вкраденому там велосипеді Фото новинаВідео новина
17:50
На Закарпатті протягом доби затримали двох переправників "ухилянтів" через кордон Фото новина
16:48
/ 1
В Ужгороді жінку та чоловіка затримали за організацію мережі наркоторгівлі Фото новина
22:22
/ 2
У Тячеві зупинили водійку з кастетом у салоні авто Фото новина
18:49
/ 7
На Тячівщині "безправний" водій BMW наїхав і травмував поліцейську Фото новинаВідео новина
11:30
В Ужгороді повторно наркоп'яного та "безправного" водія "Фіата" оштрафували ще на 92 тис. грн Фото новина
11:18
У Мукачеві "п'яний" Volkswagen врізався в бетонну огорожу Фото новина
02:14
/ 7
У Чехії внаслідок сутички з іншими українцями загинув колишній військовий-доброволець із Закарпаття Фото новина
18:51
Шахрай з Ужгорода під виглядом працівника банку виманив у харків'янки майже 20 тис. грн
17:18
Житель Білина на Рахівщині, який кулаками забив до смерті співмешканку, проведе 7 років за ґратами Фото новина
22:57
На Закарпатті під час спорудження першого вітряка "Вітряних парків України" самоскид задавив чоловіка
01:16
В Ужгороді ще одного повторно наркоп'яного і "безправного" водія ВАЗа оштрафували на 57 тис. грн Фото новина
19:26
На Рахівщині затримали торговця вибухівкою та зброєю Фото новинаВідео новина
18:30
У Мукачеві затримали наркоторговця-рецидивіста Фото новина
10:13
/ 20
За участь у переправленні за кордон одіозного забудовника Комарницького звільнено двох працівників УСР в Закарпатській області та їх керівника Сергія Химича (ОНОВЛЕНО)
01:30
Суд у Берегові умовно "покарав" пенсіонера за розбещення неповнолітньої, бо той "примирився" з потерпілою
22:34
ВРП "попередила" закарпатського суддю Бисагу, який вкотре звільнив водія від відповідальності за нетверезе керування
21:42
/ 3
Київський апеляційний суд оцінив вартість свободи найбільшого закарпатського забудовника Степана Гозди в 4,5 млн грн
» Всі новини