Своїми думками з цього приводу поділилися представники територіальних організацій Єдиного Центру, громадсько-політичних організацій, експерти, провідні фахівці в області права, економіки, психології, а також працівники окремих державних структур, зокрема з питань працевлаштування, соціального захисту населення. Наскільки реальними є побоювання громадян, які наслідки матиме криза для робітників, селян, приватних підприємців, працівників бюджетної сфери намагалися визначити під час «круглого столу».
За словами керівника секретаріату обласної організації Володимира Шкріби, світова фінансова криза та суттєві прорахунки українського уряду поставили багатьох наших співвітчизників перед нелегким запитанням: «Як жити завтра?»
Єдиний Центр має за мету виробити прості, доступні кожному, але водночас дієві рекомендації щодо дій в умовах фінансової кризи. Приміром, як бути коли вас звільняють з роботи, виникли проблеми з виплатою кредиту чи підприємство заборгувало вам зарплатню. Хвилює багатьох і питання як достроково забрати депозит з банку або якомога раціональніше використати кошти.
На переконання члена Президії обласної організації Єдиного Центру Олексія Кіндрата, українцеві зараз як ніколи потрібна віра у себе, у своїх співгромадян, у свою державу, у нашу здатність вирішити всі проблеми у власних інтересах. Хай відбувається зниження купівельної спроможності гривні, але якщо цей процес контролюється державою і супроводжується бодай частковим соціальним захистом людей, тоді все це можна пережити і врешті-решт подолати.
Голова Виноградівської районної організації Єдиного Центру Олег Любімов відзначив, що нині важливо донести до співвітчизників таку істину: не панікуйте, бо паніка лише погіршить ситуацію. Адже дуже часто за подібних умов спрацьовує ланцюгова реакція: скажімо, якщо ви слідом за сусідом побіжите в банк знімати гроші з вкладу, за вами побіжить весь будинок, потім вулиця, район і місто. Таку атаку більшість банків навряд чи витримає.
Варто пам’ятати: в Україні працює Фонд гарантування вкладів і якщо у банка будуть проблеми, ви зможете повернути свої гроші. Фахівці також радять зараз, по можливості, не продавати нічого, бо в умовах кризи всі товари на ринку коштують набагато менше своєї вартості. Не зайвим буде прислухатися і до такої поради, озвученої в ході «круглого столу»: під час кризи зберігати гроші треба лише в найбільш ліквідних інструментах. Іншими словами, зберігати готівкою або на дебетовій пластиковій картці (банкомати працюють цілодобово).
Голова Мукачівської міської організації Єдиного Центру Михайло Лабош вважає, що громадяни мають більш наполегливо відстоювати свої права. Дієвим може виявитися звернення за консультацією до юристів, які, в свою чергу, допоможуть написати скаргу чи позовну судову заяву. Це стосується випадків незаконного звільнення з роботи, затримки заробітної плати, необґрунтованих вимог банків щодо кредитного договору чи процентної ставки.
Наприклад, за словами правників, мало хто з клієнтів знає: якщо банк, згідно угоди, має право підвищити проценти за кредитом, тоді він зобов’язаний надати вам детальне пояснення, що входить в реальну вартість кредиту (реальна вартість: процентна ставка за кредитом плюс сума, яку Ви сплачуєте за послуги банка плюс інші витрати). Банк також повинен навести обґрунтовані підстави, згідно яких він збільшує відсоткову ставку, інакше Ви не зобов’язані сплачувати нові проценти за кредитом. Якщо банк надіслав Вам Додаткову угоду до раніше укладеного кредитного договору банку, в якій повідомляє про підвищення процентних ставок за кредитом, пам’ятайте: Ви не зобов’язані підписувати таку угоду, якщо Ваш договір з банком не передбачає права банку змінювати процентну ставку за кредитом. Тому уважно передивіться текст договору.
Подібні круглі столу найближчим часом заплановано провести в усіх територіальних організаціях Єдиного Центру, а вироблені фахівцями рекомендації через місцеву пресу донести до жителів області, повідомили з прес-служби обласної організації Єдиного Центру.