Ужгород: Батьківські гени у Тараса Усика не сплять

Йому недавно виповнилося п'ятдесят. Аж не віриться. Добре була знайома з його батьками. Пам'ятаю, як цей гарненький хлопчик дивував всіх своєю кмітливістю, не по-дитячому філософськими роздумами, як мати гордилася його успіхами в школі. Мова йде про Тараса Усика - нині вже відомого не лише на Закарпатті, а далеко за його межами, архітектора, художника, члена Національної спілки художників України.

Ужгород: Батьківські гени у Тараса Усика не сплять

Пам'ятаю, як ми, журналісти, часто збиралися в майстерні його батька - відомого закарпатського живописця, нині вже, на жаль, покійного Степана Усика, як милувалися його пейзажами і за філіжанкою кави розмірковували про людські цінності.
Якби Степан був живий, він, безсумнівно, щиро порадів би за сина. Ще б пак, на нещодавній персональній виставці на адресу Тараса пролунало стільки хвалебних слів.
Я оглядала картини цього талановитого художника і губилася в здогадках: що хотів відобразити він. Наче спеціально для таких як я, більшість картин мали підпис «Без назви». Мовляв, не відходь, помізкуй, що тут зображено. Сам Тарас пише у вступі до каталогу своєї виставки: «Мені здається, що непідго-товлений глядач іноді може загубитися в безмежних світах абстракції, тому я намагаюся надати глядачеві найменшу зачіпку, найменшу соломинку або стежку в звичайний реальний світ».
Я відчувала себе саме тим непідготовленим глядачем. Але, повірте, не хотілося відходити від жодної картини. У кожній відчувався неспокій душі, бажання вирватися за межі запорошених міських бруківок. Фарби грали усіма кольорами. Придивившись, бачила тіні одиноких перехожих. Когось гнітила самотність, хтось стояв коло чиїхсь закритих дверей. Стукав, але йому не відчиняли.
Абстракції художника живуть кожна своїм життям. Дуже чітко підмітила мистецтвознавець Галина Рижова: «Тарасові композиції споріднені з джазовими імпровізаціями - в напружено -насиченому звучанні колориту відчутні дзвінкий спів труби і тромбону, кришталевий розсипаний звук рояля, медова тягуча ніжність саксофону».
Кожна картина змушує уважніше в неї вдивлятися, дивуватися, замислюватися. Навіть та, яка має назву. Як наприклад «Помаранчевий вітер». Він настільки сильний, що, здається, змете геть усе на своєму шляху.
Але чомусь не хочеться щільніше загортатися у плащ, прикривати голову хустиною. Навпаки, підставляєш лице вітровію, міцніше вчепившись у найближче дерево і очікуєш нагальних змін. Звичайно, на краще. Коли все вчухне. Фантастика!
Кожна картина - справжня загадка. Це треба бачити, своїми очима. Наблизитися до приземкуватої громади середньовічного замку, загубитися у вузеньких вуличках старого міста, які змійками в'ються все вище і вище. Ви втомилися, але не поспішаєте додому. Вам так і кортить заглянути за старий мур, звідки віє таємницею. Любить автор і липову алею, і кафедральний собор (не лише як архітектор, а як художник). Тараса полонили кольори навколишньої краси, але він вміє бачити їх під іншим кутом, ніж ми, прості глядачі. Ми кудись завжди спішимо: то на роботу, то в магазин, то на ринок, крутимося серед своїх буденних проблем. І ніколи глянути на небо, на якому клубо-чаться хмаринки та яскраво, не по-осінньому якось, сяє сонце. Картини Тараса Усика перевернули мою уяву своєю впорядкованою, як сам назвав, абстракцією.
Те, що сьогодні робить цей талановитий митець, мені здається, це - промисел Божий. В усі часи Бог посилав на землю людей, які здатні засвітити для свого народу свічечку надії. Він - один з них.
У вступі до каталогу Тарас розповів одну цікаву історію - міф про те, як боги з усіх світів бідкалися, як заховати від людей свої божественні та дорогоцінні знання. Люди стали дуже розумні і скоро на планеті не залишиться нерозгаданою жодна природна таємниця.
І тоді самий мудрий із богів порадив заховати ті скарби в середину кожної людини і вона нізащо не здогадається там їх шукати. Повчальний міф, хіба ні?
Отже, художник починається зсередини. Тарас матеріалізував у своїх картинах саме свої думки і свій внутрішній світ.
Не знаю, як кому, а мені в тому загадковому світі було цікаво. Загадковий, кольоровий, той світ манив до себе, примушував хоч на мить полинути у світ фантазій, примушував відірватися від грішної землі, забути про всі клопоти та проблеми.
Ця персональна виставка Тараса Усика - п'ята. Участь у групових виставках - не злічити. Попереду - нові творчі пошуки, нові виставки. Художник може бути впевнений: своїх глядачів він вже давно знайшов...

Марія Ужгородська.
06 листопада 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

14:26
/ 1
В Ужгородському замку розгорнули виставку молодіжної "Фокус групи" Фото новина
19:28
Визначено переможців театрального фестивалю "Ужгородський Березіль" Фото новина
21:26
У галереї "Ужгород" відкрили виставку робіт учасників Молодіжного об’єднання Закарпатської організації НСХУ Фото новина
00:58
Оголошено переможців ХІV Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" у Хусті Фото новина
15:08
В Ужгороді покажуть"Випадковості та монохроми" Тіберія Сільваші
11:27
В Ужгороді презентують дебютну збірку Віктора Новграді-Лецо "Кавалки душі"
18:20
В Ужгороді, в крамниці-кав’ярні "Zelo" відбудеться майстер-клас з писанкарства
15:15
В ужгородському скансені відбудеться лекція-майстерклас про регіональні особливості традиційної писанки Закарпаття
20:20
У Мукачеві відбудеться новий театральний фестиваль "Сцена для двох" Відео новина
01:11
Закарпатський театр з Хуста привіз до Ужгорода прем'єру "MAVKA лісова" Фото новина
14:28
У Хусті відбудеться ІІ тур фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" та гала-концерт
18:41
В ужгородському скансені посадять Шевченкову вербу
00:31
/ 1
В Ужгороді відкрили виставку робіт Михайла Сапатюка, присвячену 100-річчю від дня його народження Фото новинаВідео новина
23:53
В ужгородському скансені презентують книжку Михайла Марковича "Ватра в Карпатах"
21:11
В Ужгороді проходить ІІ-й Відкритий міжнародний театральний фестиваль актуальної драматургії "Драма сьогодення" Фото новина
00:34
/ 1
В Ужгороді відкрилася традиційна обласна виставка "Графічне Закарпаття" Фото новина
00:00
В Ужгороді відбудеться ІІ-Й Відкритий міжнародний театральний фестиваль актуальної драматургії "Драма сьогодення" Фото новина
14:42
У п’ятницю в Ужгороді представлять антологію української художньої прози "Наша Перша світова"
23:41
До Дня української жінки в ужгородському скансені говоритимуть про жінку в традиційній культурі українців Закарпаття
14:24
/ 3
ВІДЕОФАКТ. В Ужгороді проїжджою частиною бродять "нічийні" коні
15:31
До Дня закоханих в ужгородській філармонії зазвучить "Формула кохання"
13:23
Оголошено нові номінації Конкурсу імені Івана Чендея
11:12
/ 1
В ужгородському скансені відкрили виставка гачкованих виробів "Мереживо надії"
21:25
/ 5
В Ужгороді відкрили виставку "Магія каменю" за участі понад пів сотні художників Фото новина
16:09
У п'ятницю в Ужгороді благодійно покажуть "Маріупольську драму" Відео новина
» Всі новини