"Карпатський гонор" із Красної "хай буде справжнім, непідробним"

Назва збірки Тетяни Грицан дещо мене насторожила. Оскільки вже був «Карпатський словоблуд», то «Карпатський гонор» виявився досить підозрілим у досить дивному словосполученні. Що в тих бідних і малоземельних Карпатах таке гонорове й пихате, щоб так озаглавлювати поетичну збірку? Адже більшість урбаріальних записів XVIII ст. свідчать протилежне: карпатські поселення в них виглядають скромними.

Історик Янош Мігелі виводить у своїх дослідженнях генеалогію марамороських немешів, які мешкали й у селі Вільхівці на Тячівщині, звідки походить Тетяна Грицан. Вільхівці лежать у середній течії річки Те-ресва, звідки піднебесні полонини досить далеко й підсонячним промінням пестяться абрикоси й пармени. Знамениті вони
тим, що там мешкала не лише шляхта, але народилися єпископ Олександр Хіра, поетеса Ганна Ганушевська-Чонка, яка в 40-х роках минулого століття переїхала до Канади, та посол Сойму Карпатської України Василь Шобей. Пізніше з уст Тетяни я дізнався, що Ганна Ганушевська має з нею родинні зв'язки по материній лінії, а Василь Шобей є вуйком по батькові.
Дівоче прізвище Тетяни - Чонка, досить поширене в селі. Біля церкви у Вільхівцях й досі стоїть білий мармуровий хрест, який поставила родина Чонків. Тетяна волею сімейних обставин покинула сонячні Вільхівці й поселилася в більш суворому селі Красна на тій же річці Тересва, де в церкві дивовижний іконостас малювання Ігнатія Рошковича, смарагдові ліси й покручений шлях на Конусфелд.
Поезія Тетяни Грицан, видана у Всеукраїнському багатопрофільному видавництві «Карпати», дещо відрізняється від попередніх її книжрк, що виходили в Тячеві. Власне Тячів ніколи не був видавничим центром, то й збірки робилися за власні кошти та за авторським редагуванням.
Книжка «Карпатський гонор» засвідчила: влилася якась нова чи, скоріше, оновлена поезія в українську літературну традицію. Тут варто говорити про щирі жіночі аплікації, свого роду короткорядкові аніме, іноді абстраговані від реального світу медитації. Про карпатський гонор відкритим текстом не йдеться. Хіба що про сутність людини, її ідентифікацію, а відтак і людини, котра корінням глибоко вросла в карпатську землю.
У вірші «Генезис» Тетяна Грицан таки підходить упритул до своєї карпатики. Тут постають образи борців Карпатської України й постать русина-заробітчанина в Чехії, якому, за словами авторки тексту, там тяжко. Вірші поетки оригінальні там, де все йде невимушено. Трапляються і книжності, але вони не засмічують, радше доповнюють оригінальність думки. У тексті «Убити тінь» якось дивним чином поєднуються запахи шавлії, рути й...фіміаму. Ну, звісно, Тичина любив ці «катедження» в «Панахидних наспівах» і «Сонячних кларнетах», але поет був мовно-поліграфічним віртуозом від самого початку.
«Я тут, із вами, я" живу, о, Саламандри». Що надихнуло поетку на вогняне створіння - карпатські ліси чи сама природа її мислення? Чи цей Образ навіяв авторці чеський класик Карел Чапек, пильне око спостерігача природних аномалій.
Один із розділів збірки має назву «Обсерваторія». На будь-якій із карпатських вершин можна влаштувати собі спостережний пункт за небесними тілами. Тетяна Грицан намагається зробити поетичні спостереження образів сонця, місяця, зірок, сутінків і заранків. Дивним чином поєднуючи їх з образами алегорії, людина розчиняється в сонці і сама стає сонячним сплетінням, розпорошує і сутінки, і заранки, світиться від щастя, чи блідне від горя, відчаю, невпевненості в прийдешньому.
Текст «Родину бережіть» (гасло загалом пристойне) сягає змістом у далеке історичне минуле, коли через Верецький перевал вдерлися на територію Карпат угри на чолі з Алмошем. Тут ідеться про долю плем'я білих хорватів на теренах сучасного Закарпаття. Авторка переживає через ту подію, бо вона докорінно змінила жереб людності, що населяла слов'янську землю, але то тема вже іншої розмови. Прискіпливий читач зможе і захопитися поезією Тетяни, і виділити недоліки. На це його воля. Загалом книжка Тетяни Грицан «Кар-рпатський гонор» справляє приємне .враження, хоч і не без примх графо-манії. У майбутньому хотілося б, щоб той карпатський гонор був справжнім, непідробним. І щоб Тетяна Грицан пам'ятала, що вона з Тересвянської долини, де гонору не бракувало, особливо в Бедевлі, Тернові й Вільхівцях. Тоді нинішній читач відкладе на мить швидкісний Інтернет й зануриться в поезію тендітної й мужньої вчительки з Красношори. І все буде красно.

Петро Мідянка, поет, Широкий Луг
30 жовтня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

15:57
В Ужгороді звучатимуть перлини духовної музики у виконанні хору Cantus
07:38
/ 1
Закарпатець Олександр Гаврош написав новий роман "Донос"
11:37
В Ужгороді презентували книги Івана Хланти
09:44
У Мукачеві відкрито персональну виставку Антона Секереша "Любов до рідного краю"
20:36
Закарпатська обласна філармонія готує цикл тематичних концертів "Шевченко in time"
09:23
Майже 90 художніх полотен "З подорожей по Карпатах" презентують в Ужгороді
16:35
У квітні Мукачево прийматиме всеукраїнський фестиваль-конкурс мистецтв "Перлина Закарпаття"
16:22
У Мукачівському замку відкриють персональну виставку Антона Секереша "Любов до рідного краю"
16:08
На Закарпатті вийшов друком третій випуск наукового щорічника "Етніка Карпат"
14:30
Виставку "Іконопис та сакральне мистецтво" врочисто закриють в обласному художньому музеї в Ужгороді
14:16
Відомі українські письменники завітають на Закарпаття у рамках літературного проекту "Мереживо"
12:18
До Дня усіх закоханих в обласній філармонії в Ужгороді пануватиме музичне кохання без меж
21:35
В Ужгороді відбувся І Відкритий конкурс юних піаністів імені Маріанни Валковської
20:31
Виставку з нагоди ювілею презентував закарпатський художник Йосип Бабинець
11:42
Художня "Зимова казка" Василя Вовчка панує на виставці митця в Ужгороді
16:40
Закарпатський художник Йосип Бабинець презентує виставку з нагоди ювілею
15:49
/ 1
У Свиднику стартує ювілейне міжнародне бієнале лляної тканини "З Кросно до Кросно"
07:02
/ 1
В Ужгородському скансені відбувається публічний захист дипломних робіт випускників Закарпатської академії мистецтв
16:18
Ансамбль "Угорські мелодії" потішить в Ужгороді своїх шанувальників "Шедеврами з оперет Франца Легара"
12:12
У Тячеві відкрили етнографічну фотовиставку фотохудожника з Румунії Тимура Кіша
10:09
У Мукачеві відбувся творчий вечір відомого композитора і співака Ігоря Білика
09:53
100-річчя Олени Рудловчак розпочали відзначати у Пряшеві
13:22
В Ужгороді відбудеться І Відкритий конкурс юних піаністів імені Маріанни Валковської
12:13
/ 1
Благодійний концерт військового оркестру 2-ої Галицької бригади Нацгвардії відбувся в Ужгороді
13:45
/ 2
Ювілей художника Імре Ревеса відзначають у Виноградові
» Всі новини