"Воно саме малюється", — каже 16-літня закарпатська художниця і готує 4-ту виставку

Те, що Оля — творча натура, батьки помітили з раннього дитинства. Ще в садочку говорила віршиками: побачить щось цікаве — і зразу заримує. А в 3—4 класі почала писати досить пристойні поезії, втім незабаром у дівчинки виявилися неабиякі здібності до малювання, і попереднє захоплення відійшло на другий план. Нині Олі Павлюк — 16, і вона мріє стати професійним художником та готує ось уже четверту виставку.

Скромна дівчинка-підліток ніяковіє, і розповідати про її успіхи доводиться переважно батькам. А похвалитися є чим. Власне, її шлях до живопису почався з тих же віршиків: з другого класу акуратно записувала свої творіння в зошит, а поряд малювала ілюстрації до них. У 12 років уже мала першу виставку — у школі в рідному Довгому. Тоді, до речі, 15 її картин відразу розкупили, і зароблених грошей вистачило на те, щоб оплатити старшому брату-другокурснику два семестри навчання у вузі. Уже наступного року в Мукачеві в Паланку на виставці “Таланти Закарпаття”, де була представлена творчість найрізноманітніших жанрів, їй дали перше місце і подарували цифровий фотоапарат.

Третя Оліна експозиція за допомогою Василя Кузана у травні 2007-го поїхала вже в Ужгород: 30 виставлених картин отримали теплі відгуки і від простих поціновувачів мистецтва, і від професіоналів. Зокрема високу оцінку майстерності дівчини дав Василь Свалявчик. Сюжети про юне обдаровання пройшли не тільки по місцевому телебаченні, а й на всю Україну. Картини охоче розкуповували — із 30 залишилося тільки 14, та й то тому, що рідні не хотіли з ними розлучатися. Виручені кошти, знов-таки, Оля спрямувала на допомогу братові, сестричці, батькам. Собі залишила хіба дещо на одяг та фарби. Останні ж недешеві — на кілька картин їх витрачається гривень на 300.

Перед картиною, що народжується, дівчина може сидіти цілий день. Коли приходить натхнення, йде до себе в кімнату, включає музику і малює. Що вийде в кінцевому результаті — не знає. “Воно саме малюється”, — каже. Буває, над картиною працює тиждень, а часом — і кілька місяців. Задум має дозріти, і тут усе залежить від Музи. Мольберт Оля не визнає, хоч батько спеціально змайстрував його для неї. Полотно в підрамнику ставить на стілець і так працює. Так само не послуговується і палітрою — фарби змішує на пластиковій дощечці, на яких зазвичай діти ліплять із пластиліну. Малює переважно пейзажі та натюрморти — наприклад, вид із власного вікна, захід сонця чи річку. Як натуру використовує і фотографії, зроблені братом у мальовничих куточках Закарпаття, також перемальовує сюжети картин відомих художників або місцевих сучасних живописців, просто світлини з календарів. Довго її улюбленим майстром пензля був Шишкін, отож має багато копій його картин власної роботи, але зараз трохи охолола до нього. “Переросла Шишкіна, — сміється мама. — Але насправді для того, щоб робити щось своє, треба вчитися спершу в інших”. Безперечно, дівчинці добре б виїжджати на природу і малювати її “в живу”, а не зі світлин, зітхають батьки, але ж не пустиш дитину саму в гори, а сидіти там із нею нікому.

Стиль полотен Олі — натуралістичний, наближений до фотографій: їй хочеться передати все живим, об’ємним. Творче зростання юнки помітне неозброєним оком — досить порівняти перші її роботи й нинішні. Поза сумнівом, у дівчинки є талант від Бога, але до цього добре було б докласти і певні уроки професійної майстерності, які відшліфували б техніку, відточили графіку. На жаль, у Довгому таких майстер-класів їй дати нікому.

Батьки дівчини ніякого стосунку до мистецтва не мають (мама працює в аптеці, батько — інженером-електромеханіком у санаторії), і тому дуже переживають, щоб Олі вдалося по закінченні школи, а цей час уже не за горами, вступити до якогось художнього вузу. “Бо, знаєте, — з гіркотою каже тато дівчини, — діти художників — художники. А діти слюсарів хто? Самі знаєте”. Рідні переконані, що Олін талант гріх загубити, і дуже хотіли б допомогти здійснити її мрію — стати професійним майстром пензля. Власне, тому й організовують виставки, щоб привернути увагу до творчості доньки. Може, хтось із художників, прочитавши цей матеріал, теж захоче посприяти і візьме шефство над дівчиною?..

Мирослава Галас, "Ужгород"
22 жовтня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

13:09
Закарпатські лялькарі показали прем’єру вистави "Ірод" Фото новина
03:07
Закарпатська філармонія запрошує на особливий "бароковий" вечір, присвячений 340-річчю Баха
03:00
В Ужгороді відбудеться V-й Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва "Під цвітом сакури"
02:50
В Ужгороді відбулася зустріч з поетом, прозаїком, публіцистом, видавцем та громадським діячем Володимиром Шовкошитним Фото новина
14:26
/ 1
В Ужгородському замку розгорнули виставку молодіжної "Фокус групи" Фото новина
19:28
Визначено переможців театрального фестивалю "Ужгородський Березіль" Фото новина
21:26
У галереї "Ужгород" відкрили виставку робіт учасників Молодіжного об’єднання Закарпатської організації НСХУ Фото новина
00:58
Оголошено переможців ХІV Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" у Хусті Фото новина
15:08
В Ужгороді покажуть"Випадковості та монохроми" Тіберія Сільваші
11:27
В Ужгороді презентують дебютну збірку Віктора Новграді-Лецо "Кавалки душі"
18:20
В Ужгороді, в крамниці-кав’ярні "Zelo" відбудеться майстер-клас з писанкарства
15:15
В ужгородському скансені відбудеться лекція-майстерклас про регіональні особливості традиційної писанки Закарпаття
20:20
У Мукачеві відбудеться новий театральний фестиваль "Сцена для двох" Відео новина
01:11
Закарпатський театр з Хуста привіз до Ужгорода прем'єру "MAVKA лісова" Фото новина
14:28
У Хусті відбудеться ІІ тур фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" та гала-концерт
18:41
В ужгородському скансені посадять Шевченкову вербу
00:31
/ 1
В Ужгороді відкрили виставку робіт Михайла Сапатюка, присвячену 100-річчю від дня його народження Фото новинаВідео новина
23:53
В ужгородському скансені презентують книжку Михайла Марковича "Ватра в Карпатах"
21:11
В Ужгороді проходить ІІ-й Відкритий міжнародний театральний фестиваль актуальної драматургії "Драма сьогодення" Фото новина
00:34
/ 1
В Ужгороді відкрилася традиційна обласна виставка "Графічне Закарпаття" Фото новина
00:00
В Ужгороді відбудеться ІІ-Й Відкритий міжнародний театральний фестиваль актуальної драматургії "Драма сьогодення" Фото новина
14:42
У п’ятницю в Ужгороді представлять антологію української художньої прози "Наша Перша світова"
23:41
До Дня української жінки в ужгородському скансені говоритимуть про жінку в традиційній культурі українців Закарпаття
14:24
/ 3
ВІДЕОФАКТ. В Ужгороді проїжджою частиною бродять "нічийні" коні
15:31
До Дня закоханих в ужгородській філармонії зазвучить "Формула кохання"
» Всі новини