"Воно саме малюється", — каже 16-літня закарпатська художниця і готує 4-ту виставку

Те, що Оля — творча натура, батьки помітили з раннього дитинства. Ще в садочку говорила віршиками: побачить щось цікаве — і зразу заримує. А в 3—4 класі почала писати досить пристойні поезії, втім незабаром у дівчинки виявилися неабиякі здібності до малювання, і попереднє захоплення відійшло на другий план. Нині Олі Павлюк — 16, і вона мріє стати професійним художником та готує ось уже четверту виставку.

Скромна дівчинка-підліток ніяковіє, і розповідати про її успіхи доводиться переважно батькам. А похвалитися є чим. Власне, її шлях до живопису почався з тих же віршиків: з другого класу акуратно записувала свої творіння в зошит, а поряд малювала ілюстрації до них. У 12 років уже мала першу виставку — у школі в рідному Довгому. Тоді, до речі, 15 її картин відразу розкупили, і зароблених грошей вистачило на те, щоб оплатити старшому брату-другокурснику два семестри навчання у вузі. Уже наступного року в Мукачеві в Паланку на виставці “Таланти Закарпаття”, де була представлена творчість найрізноманітніших жанрів, їй дали перше місце і подарували цифровий фотоапарат.

Третя Оліна експозиція за допомогою Василя Кузана у травні 2007-го поїхала вже в Ужгород: 30 виставлених картин отримали теплі відгуки і від простих поціновувачів мистецтва, і від професіоналів. Зокрема високу оцінку майстерності дівчини дав Василь Свалявчик. Сюжети про юне обдаровання пройшли не тільки по місцевому телебаченні, а й на всю Україну. Картини охоче розкуповували — із 30 залишилося тільки 14, та й то тому, що рідні не хотіли з ними розлучатися. Виручені кошти, знов-таки, Оля спрямувала на допомогу братові, сестричці, батькам. Собі залишила хіба дещо на одяг та фарби. Останні ж недешеві — на кілька картин їх витрачається гривень на 300.

Перед картиною, що народжується, дівчина може сидіти цілий день. Коли приходить натхнення, йде до себе в кімнату, включає музику і малює. Що вийде в кінцевому результаті — не знає. “Воно саме малюється”, — каже. Буває, над картиною працює тиждень, а часом — і кілька місяців. Задум має дозріти, і тут усе залежить від Музи. Мольберт Оля не визнає, хоч батько спеціально змайстрував його для неї. Полотно в підрамнику ставить на стілець і так працює. Так само не послуговується і палітрою — фарби змішує на пластиковій дощечці, на яких зазвичай діти ліплять із пластиліну. Малює переважно пейзажі та натюрморти — наприклад, вид із власного вікна, захід сонця чи річку. Як натуру використовує і фотографії, зроблені братом у мальовничих куточках Закарпаття, також перемальовує сюжети картин відомих художників або місцевих сучасних живописців, просто світлини з календарів. Довго її улюбленим майстром пензля був Шишкін, отож має багато копій його картин власної роботи, але зараз трохи охолола до нього. “Переросла Шишкіна, — сміється мама. — Але насправді для того, щоб робити щось своє, треба вчитися спершу в інших”. Безперечно, дівчинці добре б виїжджати на природу і малювати її “в живу”, а не зі світлин, зітхають батьки, але ж не пустиш дитину саму в гори, а сидіти там із нею нікому.

Стиль полотен Олі — натуралістичний, наближений до фотографій: їй хочеться передати все живим, об’ємним. Творче зростання юнки помітне неозброєним оком — досить порівняти перші її роботи й нинішні. Поза сумнівом, у дівчинки є талант від Бога, але до цього добре було б докласти і певні уроки професійної майстерності, які відшліфували б техніку, відточили графіку. На жаль, у Довгому таких майстер-класів їй дати нікому.

Батьки дівчини ніякого стосунку до мистецтва не мають (мама працює в аптеці, батько — інженером-електромеханіком у санаторії), і тому дуже переживають, щоб Олі вдалося по закінченні школи, а цей час уже не за горами, вступити до якогось художнього вузу. “Бо, знаєте, — з гіркотою каже тато дівчини, — діти художників — художники. А діти слюсарів хто? Самі знаєте”. Рідні переконані, що Олін талант гріх загубити, і дуже хотіли б допомогти здійснити її мрію — стати професійним майстром пензля. Власне, тому й організовують виставки, щоб привернути увагу до творчості доньки. Може, хтось із художників, прочитавши цей матеріал, теж захоче посприяти і візьме шефство над дівчиною?..

Мирослава Галас, "Ужгород"
22 жовтня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

19:33
/ 3
В ужгородському скансені виставили ненаївне наївне
23:16
В ужгородському скансені відкрилася ювілейна виставка народної майстрині Людмили Губаль
22:39
Документальний фільм "Оберіг" про історію, традиції та культуру гуцулів Ясіні вже можна переглянути у YouTube
01:20
В Ужгороді відбудеться концерт Олександра Садварія "Music is my life"
22:06
/ 1
Іван Хланта презентував в Ужгороді новий збірник 110 казок з різних куточків Закарпаття
13:52
Закарпатська обласна філармонія запрошує на концерт Академічного камерного оркестру
23:23
Закарпатський народний хор увійшов у свій 79-й концертний сезон і розпочав підготовку до 80-літнього ювілею
00:35
Казки Закарпаття в записах Івана Хланти презентують в обласній книгозбірні
23:07
/ 1
В ужгородському скансені відкрилася виставка робіт майстрів народної творчості з різних куточків Закарпаття
21:59
У середу в Ужгороді відбудеться зустріч з письменником Мирославом Дочинцем
18:05
Книжки двох ужгородців увійшли в довгий список престижної літературної премії Бі-Бі-Сі
16:11
/ 2
В Ужгороді оцифрували унікальні фрески Горянської ротонди
00:12
У Закарпатській ОДА відзначили переможців конкурсу "Мистецтво книги", проведеного в межах "Книга-Фесту"
22:49
У Пряшеві відбувся 4-й український книжковий фестиваль
17:23
В Ужгороді відбудеться прем’єра вистави "Мина Мазайло" театру з Маріуполя
18:02
В Ужгороді проведуть "круглий стіл" до сторіччя дослідника давньої літератури Закарпаття Василя Микитася
15:46
На Закарпатті визначили переможців і резервістів обласного відбіркового конкурсу фестивалю "Червона рута"
01:48
У суботу в Ужгороді відбудеться обласний відбірковий конкурс фестивалю "Червона рута"
17:37
В ужгородському скансені завершили відновлення "солом'яного" даху з села Рекіти
18:05
/ 1
В Ужгороді відбудеться виставка "Книга-Фест-2024"
17:37
У гуцульській садибі-ґражді ужгородського скансену показали "Украдене щастя" Івана Франка
14:06
У Хусті вперше пройде відкритий театральний фестиваль-конкурс "Відлуння вічності: Українська класика сьогодні"
11:41
/ 1
До Всеукраїнського дня художника в Ужгороді відкрилися дві виставки
15:10
У вівторок в ужгородському скансені відкриють персональні виставки Івана Бондаренка та Владислава Ганзела
23:09
/ 1
На Львівському форумі видавців представлять нову дитячу книжку Олександра Гавроша "Фортель і Мімі"
» Всі новини