Закарпаття має ще одного святого

Минулого четверга відбулася значуща в історії Закарпаття подія – у селі Мала Уголька (Тячівщина) канонізували преподобного Іова (Кундрі). Це вже друге прославлення видатних подвижників християнства нашого краю протягом останнього часу.

Закарпаття має ще одного святого

Численні групи прочан почали прибувати до Малої Угольки за кілька днів до канонізації. У місцевому храмі духовенство відправляло служби, а вірники один за одним підходили до раки з мощами.
Літургію та чин прославлення очолив митрополит Київський і всієї України Володимир (Сабодан) та архієреї УПЦ. Під час чину прославлення найвище духовенство країни відправило останню панахиду за преподобним Іовом. Опісля митрополит Онуфрій зачитав рішення Священного Синоду про причислення до лику місцевошанованих святих Хустської єпархії архімандрита Іова (Кундрі). Архієпископ Марк зачитав вірникам житіє святого. Воно складене в тому числі й на основі праць автора цих рядків. Опісля духовенство проспівало преподобному Іову тропар і кондак.
Під час свята предстоятель УПЦ Митрополит Володимир виступив із вітальним словом. Духовні урочистості відвідали і представники влади – голова Закарпатської ОДА Олег Гаваші, нарадний депутат Василь Петьовка та керівництво Тячівського району.
Преподобний Іов (Іван Кундря) народився 18 травня 1902 р. у с. Іза Хуст­ського району в родині селян. У рідному селі Іван закінчив 8 класів народної школи, а в 1920 році – ще й господарські курси. У 1924-1925 рр. проходив військову службу в чехословацькій армії в Михайловцях. Після служби прийняв чернецтво. Разом із товаришами здійснив дві спроби поїздки на Афон до Греції, але у вступі до монастиря їм було відмовлено.
Натомість настоятель Пантелеймонівського руського монастиря на Афоні архімандрит Мисаїл благословив  Івана Кундрю заснувати чоловічий Свято-Троїцький скит в Городилові. У 1930 році він із соратниками за власні кошти придбали для скиту землю в урочищі Маковиця неподалік Хуста. 22 грудня 1938 р. архімандрит Олексій (Кабалюк), що виконував обов’язки настоятеля скиту, рукоположив Івана Кундрю в монахи з іменем Іов.
З приходом на Закарпаття угорців о.Іов (1940) емігрував до СРСР. Утім  там майбутнього святого під час переходу кордону заарештували, а згодом ув’язнили. Отець Іов перебував у таборах Воркути, Колими, Норильська. У 1942 р. термін ув’язнення священнослужителю замінили відправкою на фронт – воював у Чехословацькому корпусі генерала Людовіка Свободи.
Лише у 1945 р. він повертається в рідний скит. 16 листопада 1945 р. його висвятили в ієродиякони, а вже 7 травня 1946 р. – в ієромонахи. На загальних зборах братія скиту обрала його настоятелем. За заслуги перед церквою о. Іов отримав у 1947 р. сан ігумена. Під час правління єпископа Варлаама (Борисевич) в Мукачівсько-Ужгородській єпархії розпочинається планомірний наступ на права монастирів і скитів. Отець Іов виступив проти закриття монастирів, і тоді проти нього почалося цькування в пресі – йому приписували різні провини та злочини. А коли це не допомогло,              о.Іова змістили з посади настоятеля.
З 1962 і до смерті о.Іов працював священиком церкви Святого Дмитра Солунського в селі, у якому власне і канонізували святого. Помер священнослужитель 28 липня 1985 року.
Серед прихожан о.Іов був відомий як цілитель. За духовною допомогою до нього їхали вірники не лише із Закарпаття, а й з інших республік колишнього СРСР.  Жителі села і в наш час  користуються настановами та приказками свого колишнього священика.

Юрій Данилець, "Старий Замок "Паланок"
25 вересня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

13:09
Закарпатські лялькарі показали прем’єру вистави "Ірод" Фото новина
03:07
Закарпатська філармонія запрошує на особливий "бароковий" вечір, присвячений 340-річчю Баха
03:00
В Ужгороді відбудеться V-й Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва "Під цвітом сакури"
02:50
В Ужгороді відбулася зустріч з поетом, прозаїком, публіцистом, видавцем та громадським діячем Володимиром Шовкошитним Фото новина
14:26
/ 1
В Ужгородському замку розгорнули виставку молодіжної "Фокус групи" Фото новина
19:28
Визначено переможців театрального фестивалю "Ужгородський Березіль" Фото новина
21:26
У галереї "Ужгород" відкрили виставку робіт учасників Молодіжного об’єднання Закарпатської організації НСХУ Фото новина
00:58
Оголошено переможців ХІV Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" у Хусті Фото новина
15:08
В Ужгороді покажуть"Випадковості та монохроми" Тіберія Сільваші
11:27
В Ужгороді презентують дебютну збірку Віктора Новграді-Лецо "Кавалки душі"
18:20
В Ужгороді, в крамниці-кав’ярні "Zelo" відбудеться майстер-клас з писанкарства
15:15
В ужгородському скансені відбудеться лекція-майстерклас про регіональні особливості традиційної писанки Закарпаття
20:20
У Мукачеві відбудеться новий театральний фестиваль "Сцена для двох" Відео новина
01:11
Закарпатський театр з Хуста привіз до Ужгорода прем'єру "MAVKA лісова" Фото новина
14:28
У Хусті відбудеться ІІ тур фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" та гала-концерт
18:41
В ужгородському скансені посадять Шевченкову вербу
00:31
/ 1
В Ужгороді відкрили виставку робіт Михайла Сапатюка, присвячену 100-річчю від дня його народження Фото новинаВідео новина
23:53
В ужгородському скансені презентують книжку Михайла Марковича "Ватра в Карпатах"
21:11
В Ужгороді проходить ІІ-й Відкритий міжнародний театральний фестиваль актуальної драматургії "Драма сьогодення" Фото новина
00:34
/ 1
В Ужгороді відкрилася традиційна обласна виставка "Графічне Закарпаття" Фото новина
00:00
В Ужгороді відбудеться ІІ-Й Відкритий міжнародний театральний фестиваль актуальної драматургії "Драма сьогодення" Фото новина
14:42
У п’ятницю в Ужгороді представлять антологію української художньої прози "Наша Перша світова"
23:41
До Дня української жінки в ужгородському скансені говоритимуть про жінку в традиційній культурі українців Закарпаття
14:24
/ 3
ВІДЕОФАКТ. В Ужгороді проїжджою частиною бродять "нічийні" коні
15:31
До Дня закоханих в ужгородській філармонії зазвучить "Формула кохання"
» Всі новини