Хуст: Дозвільні центри - більше ефективності, менше корупції

17 вересня у м. Хуст Івано-Франківський регіональний інформаційно-ресурсний центр (РІРЦ) проекту „Гідна Україна” спільно з Карпатським Агентством Прав Людини «ВЕСТЕД», Хустською агенцією регіонального розвитку «Хуст-Європа-Центр» та Хустською РДА представили результати опитування українських підприємств щодо стану корупції у сфері видачі документів дозвільного характеру на будівництво та на операції з землею.

Дослідження щодо стану корупції в Україні проект «Гідна Україна» презентує на Закарпатті не вперше. Збір та оприлюднення об’єктивних даних про стан корупції в Україні є одним з основних завдань проекту. Так, раніше «Гідна Україна» презентувала результати замірів стану корупції у сфері вищої освіти та митних процедур.
17 вересня у м. Хуст Івано-Франківський регіональний інформаційно-ресурсний центр (РІРЦ) проекту „Гідна Україна” спільно з Карпатським Агентством Прав Людини «ВЕСТЕД», Хустською агенцією регіонального розвитку «Хуст-Європа-Центр» та Хустською РДА представили результати опитування українських підприємств щодо стану корупції у сфері видачі документів дозвільного характеру на будівництво та на операції з землею.
Слід зауважити, що під час дослідження проект порівнював рівень корупції, з якою стикаються компанії під час отримання дозволів за двома системами – традиційною та за системою єдиних дозвільних центрів (ЄДЦ). Система дозвільних центрів стала формуватися в Україні з 2004-2005 рр., їх створення стало практично повсюдним явищем після набрання чинності Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Згідно з офіційною інформацією, розміщеної на сайті Закарпатської ОДА www.carpathia.gov.ua: „Спрощено процедури започаткування підприємницької діяльності та видачі документів дозвільного характеру. Так, у районних центрах та містах обласного підпорядкування діють 18 єдиних реєстраційних офісів. У всіх адміністративно-територіальних одиницях області створені центри видачі документів дозвільного характеру (на ті види діяльності, які згідно із Законом вимагають спеціальних дозволів) за принципом організаційної єдності. На виконання заходів щодо реалізації Програми розвитку підприємництва в області на 2005 рік для ефективного функціонування центрів із видачі документів дозвільного характеру районним державним адміністраціям передано 13 комплектів комп’ютерної техніки, придбаних за кошти обласного бюджету.” – ця інформація, очевидно, є базовою для впровадження програми розвитку малого підприємництва в області на 2007-2008 роки. Хотілося б сподіватися, що за підсумками 2008 року статистична інформація стосовно діяльності ЄДЦ Закарпаття буде більш детальнішою та ґрунтовнішою.
Повертаючись до дослідження, проведеного «Гідною Україною», слід визнати що порівняно з традиційною дозвільною системою результати діяльності ЄДЦ виглядають привабливіше. Дозвільні центри реально призводять до скорочення часових та фінансових витрат, зменшення зусиль заявників.
Ось лише деякі промовисті цифри. В умовах традиційної дозвільної системи відсоток підприємств, які стикаються з тією чи іншою формою корупційних дій при отриманні дозволів на проведення операцій з землею є вищим (44,7%), ніж при отриманні дозволу на будівництво (35,8%). Водночас, серед тих підприємств, які для отримання таких дозволів користуються ЄДЦ, цей відсоток є меншим. Лише 13,1% підприємств, які отримували дозволи на проведення операцій з землею, та 24,1% із тих, що отримували дозвіл на будівництво, мали корупційний досвід.
Єдині дозвільні центри (ЄДЦ) видають дозволи значно ефективніше, ніж це відбувається в умовах традиційної дозвільної системи. Загалом тривалість та кількість кроків, необхідних для отримання дозволів в єдиному дозвільному центрі, є істотно меншою, ніж за умов традиційної системи. Так, наприклад, при здійсненні операцій з землею (продаж, оренда) середній термін отримання дозволу становить 68 днів, в той час як при традиційній дозвільній системі сягає 220 днів.
Дослідження виявило стійку тенденцію: від тяганини при проходженні дозвільних процедур більше страждають малі підприємства. Так термін проходження дозвільних процедур у земельній сфері підприємства з кількістю працівників до 10 чоловік в середньому витрачають до 255 днів, тоді як компанії з персоналом понад 50 чоловік проходять аналогічні процедури за 162 дні. (у будівництві цей складає 176 днів для малих та 119 днів для великих підприємств).
Звичайно, робота дозвільних центрів потребує вдосконалення Більшість респондентів скаржились на значну тривалість процесу отримання дозволів через ЄДЦ, на необхідність додатково самостійно звертатися до дозвільних органів, на обмеженість діапазону послуг, що надаються через дозвільні центри, та на відсутність інформації щодо процедур їх діяльності.
Як показало дослідження, за умови збільшення переліку послуг, які надають ЄДЦ, та покращання якості їхньої роботи, рівень корупції в дозвільній системі може бути знижений в 3-5 разів. Більшість компаній поділяє думку про те, що дозвільні центри зможуть стати досить ефективними чинниками подолання корупції.
Проект «Гідна Україна» виконується компанією Менеджмент Сістемс Інтернешнл (MSI) у партнерстві з українськими організаціями за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Проект розрахований на два роки і має на меті підтримку незалежного громадського моніторингу й представництво та захист громадських інтересів в пріоритетних сферах боротьби з корупцією, що були визначені Урядом України у програмі співробітництва із Корпорацією "Виклики тисячоліття» (MCC - Millennium Challenge Corporation).

"Громадський простір"
19 вересня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Економіка

11:16
/ 20
На Тячівщині виробник меблів планує залучити 160 працівників із Бангладеш
11:26
Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) вирішила підтримувати малих виробників вина Одеської та Закарпатської областей
18:05
/ 1
Торік на Закарпатті функціонувало 48,8 тис. суб’єктів господарювання, з яких 5,7 тис. – підприємств-юридичних осіб, 43,1 тис. – фізичних осіб-підприємців
00:07
/ 2
Кабмін зареєстрував новий індустріальний парк "Мужай" на території Берегівської громади
16:50
/ 59
НБУ визнав закарпатський "Комінвестбанк" банкрутом
14:26
/ 1
Цьогоріч на Закарпатті за 11 місяців сплатили туристичного збору на 4,2% більше, ніж торік
17:30
За січень–вересень 2024-го на Закарпатті коефіцієнт покриття експортом імпорту становив 0,93
17:38
У пункті пропуску "Лужанка – Берегшурань" запустили оформлення вантажівок
17:20
/ 6
Євроколію на ділянці "Чоп-Ужгород" не зможуть побудувати до кінця року
16:32
/ 1
У Франції відкрили перше у світі індустріальне виробництво целюлози з опалого листя на основі стартапу закарпатця Валентина Фречки
01:03
/ 8
На Закарпатті наразі перебуває 40% усього релокованого бізнесу України
20:35
На третій рік війни об'єми будівництва в Ужгороді майже втричі перевищили довоєнні показники – ЛУН
22:24
Зміни в митному законодавстві ЄС спричинили черги вантажівок перед КПП "Вишнє Нємецьке - Ужгород"
23:35
/ 1
Пов'язана із львівським бізнесменом фірма купила ще один дозвіл на видобуток мінеральної води на Закарпатті
11:11
/ 3
Посуха знищила більшу частину врожаю хурми на Закарпатті
22:05
Торік з прибутками спрацювали 73% підприємств Закарпаття
11:19
АРМА оголосила конкурс на управління ключовим логістичним комплексом Закарпаття "Термінал Карпати"
15:47
/ 2
Завершення будівництва євроколії на ділянці Чоп—Ужгород заплановано на 2025 рік
11:31
/ 1
На аукціонах "Земельного банку" за суборенду землі на Закарпатті ціна за гектар сягла майже 10 000 грн
00:59
/ 3
Підняття мінімальних роздрібних цін на вино стане подарунком для продавців "лівого" вина – Гарновдій
14:59
/ 3
Триває активна фаза будівництва євроколії між Чопом та Ужгородом – "Укрзалізниця"
11:13
Через закарпатську митницю найбільше експортують зерно та деревину, а імпортують - легковики та вантажівки
15:01
Цьогоріч на Закарпатській митниці найбільше податків сплачено за ввезення автомобілів, моніторів і проєкторів, телефонів та водонагрівачів
13:47
/ 1
Індустріальний парк на Берегівщині, один з трьох в Україні, отримає державні 148 млн грн на будівництво залізничних колій та електричної інфраструктури
16:31
З початку року на Закарпатті ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 3,3%
» Всі новини